Finaalsaate salvestus toimus tegelikult juba möödunud pühapäeval, aga tulemuste kohta ei tohi finalistid silpigi poetada: siis poleks ju kellelgi enam huvitav saadet vaadata. Mis aga Janeki ja Valdi üheaegsesse finaalipääsu puutub, siis seda võiks nimetada suisa tädipojapoliitikaks: nad on nimelt tõepoolest tädipojad. Ainult et saate tegijail polnud sellest loomulikult vähimatki aimu. Ja ega mehed isegi mingi sugulaste ühisrindena saatesarja peaauhinda ? 50 000 kroonist preemiat ja osa Vana Baskini Teatri estraadilavastuses ? jahtima läinud.
“Ausalt öeldes ei mõelnud ma end saatesse registreerides kummagi auhinna peale,” tunnistas Valdi. “Pigem peibutas mind võimalus asjatundlikku juhendamist saada: salvestuseks aitasid meil ju valmistuda tuntud koomikud. Ja eks ma tahtsin ennast telekaamerate ees proovile ka panna.”
Janek ei läinud aga saatesse üldse omal initsiatiivil, vaid teiste pealekäimisel. Kui 74 registreerinu hulgast 24 saatesse pääsejat esimese stuudioproovi põhjal välja olid valitud, selgus nimelt, et mõni neist lõi vedelaks ja otsustas telesalvestusel siiski mitte osaleda. Mistõttu saate produtsendil tuli kiiresti asendajaid otsima hakata. Üks, kellele ta helistas, oli Janeki trupikaaslane Jõgeva Linna Teatrist, Heini Reiman. Kuna Heini pidi ise Soome sõitma, pakkus ta võimalust Janekile.
Baskini lemmik
Esimeses voorus sattusidki Janek ja Valdi ühte saatesse. Lisaks neile osales seal Valdi kunagine kolleeg Laiuse rahvamajast Endla Tooming.
“Endla moosisin saatesse mina: produtsent kurtis nimelt, et naisi on vähevõitu,” ütles Valdi.
Endla ja Valdi on koos paksust ja vedelast läbi käinud: teinud läbi õhtujuhtide koolituse ning võitnud Väätsa huumoripäevadelt “Maamees muigab” nii Kuld- kui ka Hõbelõugu.
Tollest tugevasti Jõgevamaa poole kaldu saatest hääletas ?ürii poolfinaali Janeki ja televaatajad telefonitsi Valdi. Janek sattus esimesse, Valdi teise poolfinaali, kus tal tuli silmitsi seista TV3 kahe aasta taguse “Kuldsuu” saate võitja, põltsamaalase Margus Kastoriga. Edukamaks osutus seekord Valdi. Kes möödunud laupäeval teist poolfinaalsaadet vaatama juhtus, see nägi, et kolmest ?üriiliikmest toetas Valdit kõige innukamalt vanameister Eino Baskin ise.
“Üks kogemus, mis ma telesaates osalemisest sain, oligi see, et ka tuntud tegijatel on väga erinev arusaam anekdoodi ettekandmisest,” ütles Valdi. “Mõnele meeldib ägedam vehklemine ja “näitlemine”, mõnele lakoonilisem stiil. Baskin eelistab viimast, sest siis tuleb puänt tema meelest paremini välja.”
Sõltub hetkest
Iga “Baskini anekdoodiakadeemia” saade koosneb teatavasti kolmest voorust. Neile, kes endamisi mõelnud, et miks võistlejad saates tükati nii kulunud anekdoote räägivad, olgu öeldud, et esimese ja teise vooru (selles esitati dialooge) repertuaari saatsid võistlejatele korraldajad, ainult kolmandas esitas igaüks seda, mida tahtis, kusjuures soovitavalt mitte anekdooti. Janekile tõi poolfinaalis edu etendatud tummstseen, Valdile üks lõbus meenutus kooliajast. Mõlemad pääsesid finaali ?ürii otsuse põhjal ega pidanud ootama publikuhääletuse tulemusi, nagu mõned konkurendid.
“Mulle andis seekordne telesaates osalemine kogemuse, et kõik sõltub hetkest ja juhusest ning ka sellest, kes sind vaatab,” ütles Janek. “Asi, mis ühel korral perfektselt õnnestub, ei pruugi teisel korral enam välja tulla, punnita kuidas tahad.”
“Mina nägin finaalis, kuidas üks kolm tundi jutti pabistav võistluskaaslane kogu seltskonna närvi võib ajada,” lisas Valdi. “Mina unustasin lõpuks oma anekdoodi puhta ära.”
Kui lisada veel see, et laupäeva lõunases Kanal 2 saates “Köögist kööki” on tippkokk Oleg Alasi külas Põltsamaal elaval perekond Lojanderil ning pühapäevaõhtuses ETV “Laulukarussellis” on võistlustules Palamuse Gümnaasiumi õpilane Käthi Kivi, peaks meie maakonna telepublikul põnev nädalavahetus tulema.
RIINA MÄGI