Tabiveres võeti otsad optimistlikult kokku

Läinud laupäeval pidas Tabivere vald oma lõpupidu. Õhtupoolikul, veel viimase valgevaluga, viidi valla lipp vallamaja juurest, kus juba lehvis Tartu valla lipp, muuseumi, kus peeti lõõtspillimängu ja meesansambli Mehed Mandrilt toel põgus kontsertaktus. Õhtul toimus rahvamajas viimane ühispidu.

Ehk läheb kunagi tarvis…

Hobusevankril ja Rauno Koortsi lustliku lõõtsaloo saatel tegi selle pisut kurvavõitu lipueskortimise töö ära Tabivere viimane vallavanem Tarmo Raudsepp. Muuseumis peetud kõnes soovitas ta aga kokkutulnuil mõelda optimistlikult: tore, et oli, mitte kahju, et lõppes. Samas avaldas äsja ameti maha pannud vallajuht arvamust, et Tabivere rahvas on eelisolukorras tänu sellele, et Andu Uus omal ajal vallamuuseumi asutas. Nüüd on siia hea ka kauni kujundusega lipp varjule tuua, sest mine tea, ehk tuleb kord aeg, kus võib selle uuesti vallamaja ette heisata.

“Me kõik ju teame, kui mitmeid kordi on haldusterritoriaalne jaotus aegade jooksul muutunud, nentis Tarmo Raudsepp.

Veel mõned museaalid vallalt

Üht-teist oli tal siiski veel Tabivere valla poolt edasi anda. Valla viimase aukirja sai MTÜ Tabivere Muuseumi Selts ning muuseumieksponaatideks oli vallavanemal anda kaks valla logo ja vallavanema autogrammiga T-särki, ühel neist tema, teisel tema isa Kalev Raudsepa allkiri.

“Mäletatavasti polnud valla algusaastail võimalik T-särkidele mõelda,” nentis Tabivere esimene vallavanem Viljar Õispuu. Siis oli tema sõnul põhimure, kust näiteks hädavajalikku bensiini saada. Paljundusmasinatest, printeritest ja arvutitest ei osatud veel undki näha, dokumentideks, näiteks kasvõi valla asutamiseks, tuli kilode kaupa pabereid trükkida, loomulikult tavalisel trükimasinal, kus ühe tähevea tegemine tähendas kogu lehekülje kordamist.

Praegusel arvutiajastul ongi tegelikult üsna ükskõik, kus täpselt vallamaja asub, tõdes Õispuu ja tuletas meelde sedagi, et Tabivere kandis on juba mitukümmend aastat Tartu suunas vaadatud – on tahetud kuuluda Tartu maakonda.

Loomulikult jätkab Tabivere muuseumgi tegutsemist, seda haldab aga tänasel päeval MTÜ Tabivere Muuseumi Selts. Valla lõpupäeval pidas seltsi juhatuse liige Katrin Põdra asjakohaseks pidada hea sõna, tänumeene ja kauni lilleseadega meeles kõiki, kes vallamuuseumi loomisele kaasa aitasid ning on siinsetel ettevõtmistel osalenud ning neil nõu ja jõuga toeks olnud.

Tagasi vaadates tundub kenam

Millegipärast on nii, et inimlaps näeb mõnda elunähtust kenamana siis, kui see kaob või muutub. Oli näiteks aeg, kus Tabiveres polnud rahvamaja ning muuseumi kaminasaalis peeti mudilastele tagasihoidlikke koduseid jõuluõhtuid, kus mängis koolilaste kandleansambel või etendati lühinäidendeid. Uhiuues suures kultuuritemplis olid olud loomulikult mugavamad, kuid… kadus hubasus. Nii on paraku juhtunud mitme ettevõtmisega, mis tagasihoidikumast suuremaks organiseeritud-tuunitud. Huvi võib hääbuda.

Nüüd on Tabivere rahva tulevikuväljavaated veel avarama perspektiiviga. Kas õpetab see oma kogukonda rohkem hoidma? Erakordne ja seninägematu rahvarohkus laupäevaõhtusel valla viimasel ühispeol andis selleks igatahes lootust.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus