Tabiveres räägiti tervislikest eluviisidest

Ka kõnealusel üritusel räägiti peamiselt just südamest ja sellest, kuidas elutähtis organ terve hoida.

Pärast haigla juhi Peep Põdderi tervitust sai sõna südamearst Evi Maiste.

?Sellest, kuidas tervislikult elada ja õigesti süüa, loeme ja kuuleme mitmelt poolt ja pidevalt, kuid kui me neid soovitusi ei järgi, ei ole sellest jutust lõppkokkuvõttes kasu,? ütles doktor Maiste sissejuhatuseks ja soovitas pidada silmas, et perekonna tervis sõltub eelkõige pereemast, seda nii meil kui teisteski maades. Selles mõttes on naine igal pool perekonnapea, et süüakse sellist toitu, mida tema teeb, ja veedetakse ka vaba aega sõltuvalt sellest, kuidas ema pereelu korraldab. Doktor Maiste jutt pani mõtlema sellele, kuidas inimese tervisele tõepoolest varases lapseeas alus pannakse. Kõik algab liikumisharjumusest ja õigest rühist. Lapsele peab pidevalt meelde tuletama, et ta õigesti istuks ja õigesti seisaks. Ja mingil juhul ei tohi pärssida tema liikumistarvet. Lapse liikumisvajadus suureneb 9. – 10. eluaastani. Kui tal aga selleks ajaks liikumisharjumust ei ole tekkinud, jääb ta arvuti või teleri taha, mis loomulikult väga ebatervislik on. Arst pani lapsevanematele südamele, et mudilastel ei keelataks joosta ja hüpata, niikaua kui nad ise seda teha tahavad. Halb rüht põhjustab aga täiskasvanuna liigesehaigusi, sest liigesed pole õiges asendis ja deformeeruvad. Samuti tuletas  doktor Maiste meelde, et inimese treenitus ei püsi, vaid vajab järjekindlat säilitustreeningut. ?See, et noores eas kõvad sportlased oleme olnud, ei tähenda, et me püsime vormis iseenesest. Vähemalt kahel korral nädalas on vaja ennast tingimata liigutada, et säiliks vorm ja töövõime,? rõhutas arst ja tõi näite, et 80-aastane sepp võib olla tugevam kui mõni temast poole noorem mees, sest ta on oma rasket tööd pidevalt teinud ja jõuab seetõttu ka kõrges eas palju.

Tervisepäevale olid oma tooteid tutvustama tulnud mitmed firmad, kelle kaubaks loodustooted. Näha oli, et rohkem ostjaid ja huvilisi oli nende lettide ümber, kus midagi degusteerida pakuti ja rohkem suhtlemisvalmis oldi. Populaarsed olid näiteks Tervixi astelpajutooted, kuusekasvusiirup ja muu vitamiinirikas ja maitsev kraam. Samuti jätkus huvilisi Energiatalu leti äärde, kus taimeteesegusid osta ja mõnda teed ka valmiskeedetult proovida sai. Firma ?Epp?, kes kõnnikeppe, ravipesu ja muudki tervist toetavat pakkus, demonstreeris ka videot õigest kepikõnnist. Kogu ürituse jooksul jätkus rahvast laudade ümber, kus  Jõgeva haigla töötajad kõigil soovijail vererõhku, keha rasvaprotsenti, kopsumahtu ja paljusid muid olulisi näitajaid mõõtsid. Samuti sai nii doktor Maistele kui uuringuid tegevatele meditsiinitöötajatele oma tervisemuresid kurta.

Valla sotsiaaltöötajad olid organiseerinud bussiringi, et eakamad inimesed ka kaugematest vallanurkadest kohale saaksid tulla.

?Rahvas jäi päevaga rahule, väga palju esitati küsimusi ja kurdeti oma muresid. Leppisime Jõgeva haigla ravijuhi Kalle Piiskoppeliga juba talvel kokku, et hakkame Tabiveres edaspidi tervisepäevi korraldama. Aga et ta meile esimese üritusena juba südamenädala lõpetamist pakkus, oli meeldiv üllatus,? ütles Tiina Tegelmann.

Aktiivse osavõtu eest oli tasuta ürituse korraldajate poolt veel preemiagi välja pandud: loositi välja kõnnikeppe ja kinkekaarte terviseprotseduuridele Jõgeva haiglas.

Tervisepäeva toetasid Jõgeva maavalitsus ja Tabivere vallavalitsus.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus