Tabiveres peeti kümnendad Elmar Kivistiku mälestusvõistlused

Laupäeval peeti Tabivere põhikooli võimlas legendaarse laskuri, kolmeteistkümnekordse maailmameistri Elmar Kivistiku (1905-1973) kümnendad mälestusvõistlused. Juubelivõistlustel võttis õhupüssiharjutuses võidu Anžela Voronova, õhupüstolilaskmises edestas Reijo Virolainen viimase lasuga Peeter Oleskit.

Tabivere Rahvaspordiklubi ja Eesti Laskurliidu korraldatud võistlustel tegi kaasa kogu Eesti laskespordi paremik eesotsas tänavustel maailmameistrivõistlustel individuaalselt ja võistkondlikult medaleid võitnud Anžela Voronova, Ljudmila Kortšagina ja Jelena Potaševa ning mullu U20 vanuseklassis Euroopa meistriks tulnud Peeter Oleskiga.

Esindatud mitmed klubid

Rahvaspordiklubi juhatuse liikme Toomas Rosenbergi sõnul on võistluste korraldajate koostöö Eesti Laskurliiduga alati hea olnud. “Tabiverre tuuakse võistlema laskurliidu edetabeli kaheksa paremat õhupüssi- ja õhupüstolilaskmises,” ütles Rosenberg. “Esindatud olid erinevad klubid üle Eesti. Võistlejaid oli Tallinnast, Narvast, Haapsalust ja Elvast.”

Varasemate mälestusvõistlustega võrreldes oli seekord üks oluline uuendus: esmakordselt olid kasutusel elektroonilised märklehed. “Igal laskjal on monitor ees ja ta näeb kohe oma tulemust,” selgitas Toomas Rosenberg. “Laskur saab iga lasu eel oma püssi või püstolit sõltuvalt eelmise lasu tulemusest korrigeerida. Loomulikult peab ta ise otsustama, kas kehva tulemuse põhjustas asendi või relva viga. Iga lasu järel tuleb ekraanile tulemus ja paremusjärjestus ning võistlust on niimoodi väga hea jälgida.”

Kasutatud seadmed jõudsid Tabiverre Eesti koondise narvalasest treeneri Aleksandr Makarovi abil. “Üle Eesti toimuvatele võistlustele tuuakse tema eestvedamisel need seadmed kohale ja pannakse üles,” lausus Rosenberg, lisades, et abi osutasid ka laskurliidu peasekretär Liivi Erm koos poja Lauri Ermiga ning Karl Kontor Elva tervisespordikeskusest. Viimane tõi Tabiverre märklehtede taha paigutatavad kilbid. 

Tase oli väga tugev

Mälestusvõistlustel oli kasutusel rahvusvaheliste võistluste formaat – kõigepealt lasksid kõik osalejad kuus lasku ning seejärel jätkati kahelasuliste seeriatega, kusjuures iga seeria järel langes nõrgima koondsummaga võistleja konkurentsist välja.

Õhupüssilaskmises 10 meetri distantsilt sündis suurüllatus juba esimeses väljalangemisringis. Kuue lasu järel teisel kohal olnud tänavune võistkondlik MM-pronks Jelena Potaševa tabas mõlemal lasul vaid 8,8 silma ning langes esimesena konkurentsist. Kuuenda seeria järel jäid võistlustulle mullune Euroopa meister ning tänavune individuaalne ja võistkondlik MM-pronks Anžela Voronova ja tänavu juunioride EM-il 13. koha saanud Valeria Koljuhhina. Nimekam sportlane läks kahele viimasele lasule vastu 0,9-punktise edumaaga. Esimene finaallask oli aga täpsem Koljuhhinal – tema 10,5 silmale vastas Voronova 10,1-ga. Viimase lasu eel oli Voronova edu seega vaid 0,5 silma, kuid seekord ta enam ei vääratanud. Voronova 10,4-le vastas Koljuhhina vaid 9,4-ga ning Elmar Kivistiku mälestusvõistluste karika võitis Anžela Voronova lõpuks 1,5-punktise edumaaga.

Eriti põnev oli õhupüstolilaskmise lõpuheitlus. Praktiliselt kogu võistluse ajal juhtis Peeter Olesk turvalise edumaaga Reijo Virolaineni ees. Ometi ebaõnnestus tal väljalangemisringi viies voor ning finaallaskudele läks Olesk vaid 0,1-punktise edumaaga Virolaineni ees. Esimene lask oli täpsem Oleskil – tema 10,5-le vastas Virolainen 10,3-ga. Viimasel lasul oli Oleskil vaja vaid hoida oma 0,3-punktist edumaad, kuid seda ta ei suutnud. Kõrbemine oli täielik: Virolaineni 10,3 kõrvale sai ta vaid 8,2 punkti ning see tõi Virolainenile esikoha 1,8-punktise edumaaga.

Lisaks tipplaskuritele said Tabiveres traditsiooniliselt oma käe ja silma täpsust proovida ka maakonna harrastuslaskurid. Täiskasvanute õhupüssilaskmises sai esikoha Jõgeva abilinnapea Ants Prii, kes tabas finaalseerias 95,5 silma. Talle järgnesid Tabivere abivallavanem Tarmo Raudsepp 93,1 ja Toomas Raudsepp 92,3 punktiga.

Finaalis neli Tabivere noort

Noorte õhupüssiharjutuses jõudis eelvõistlustelt nelja parema vahel läbi viidud finaalvõistlusele neli Tabivere noort. Finaalvõistlus pööras eelvõistlustel sündinud paremusjärjestuse täielikult pea peale. Neljandana edasi saanud ja liidrile 15 silmaga kaotanud Mairo Natus tabas finaallaskudega 84,7 silma, eelvõistlustel temast paremat täpsust näidanud Kerstin Loorits, Mari-Liis Kirs ja Getrin Natus olid aga äkitselt laskmisega hädas, tabades vaid 40-46 silma. Toomas Rosenbergi sõnul võis ebaõnn tuleneda harjumatu relva kasutamisest. “Meie spordiklubil on kaks püssi, laskurliit tõi lisaks neli püssi. Tüdrukud vahetasid relva ja ei kohanenud sellega, laskurliidu toodud headel püssidel on meie omadest kergem päästik.”

Võistkondlikus arvestuses võttis 440 silmaga esikoha Tabivere võistkond, kuhu kuulusid Tarmo Raudsepp, Toomas Raudsepp, Kaupo-Villu Tänav, Mart Volk ja Alar Neeno.

Toomas Rosenberg kavatseb Tabivere kandist pärit Elmar Kivistiku mälestusvõistluste korraldamisega kindlasti jätkata. “Kui nendega 2005. aastal alustasime, möödus 100 aastat Kivistiku sünnist,” lausus ta. “Järgmisel aastal saame tähistada juba tema 110. sünniaastapäeva. Selliste saavutustega sportlast rohkem Eesti spordiajaloos ei ole ning see väärib kindlasti austamist.”

Toomas Rosenbergi tegevus Elmar Kivistiku mälestusvõistluste korraldamisel ja laskespordi propageerimisel tõi ka talle endale tunnustuse – Eesti Laskurliit andis talle üle Eesti Laskurliidu II klassi teenetemedali. Eesti Laskurliit tunnustas võistluste toetamise eest tänukirjaga Tabivere vallavalitsust ja Mayeri Industries OÜ-d, lisaks andis oma panuse võistluste õnnestumisse Eesti Kultuurkapitali toetus.

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus