Tabivere sümbolile tuleb leida rentnik

Tabivere alevikku ehk valla keskust teavad paljud eelkõige vooreseljal kõrguva tuuliku järgi, mis maanteel möödujalegi esimesena silma jääb. Paraku ei ole sellele imposantsele ja soliidsele hoonele üsna pikka aega rakendust leitud, see seisab tühjalt, kopitab seest ja laguneb väljast. Äsja otsustas Tabivere vallavolikogu, et tuulikule tuleb leida rentnik.


9. aprillil peetud Tabivere vallavolikogu istungil oli tuulik ühe päevakorrapunktina taas kõne all. Et otsustada, kas anda hoone rendile, korraldati hääletus. Kaheksast istungil osalenud volikogu liikmest pooldas rendileandmist kolm, vastu oli kaks ja erapooletuid kolm.

Volikogu esimees Sirje Simmo tegi ettepaneku anda vallavalitsusele ülesandeks leida hoonele rentnik tingimusel, et Tabivere vallavalitsus tuulikusse rohkem ei investeeri. Rentniku leidmise tähtajaks määrati kolm kuud. 

Oli kena ja hubane

Nõukogude ajal, Saadjärve kolhoosi tegutsemisaastatel oli Tabivere tuulik mõnus peopaik. Kolhoos oli siin korraliku remondi teinud, radiaatorid olid kõigil korrustel soojad, sisustus tolle aja kohta moodne: dermatiinkattega diivanid-tugitoolid, soliidsed madalad lauad. Isegi baarinurk oli olemas.

 Eesti Vabariigi tulles läks tuulik erakätesse ja uus omanik rentis selle baaripidajaile välja, kuid paraku osutus rentnike huvi lühiajaliseks: ju ei ületanud tulud kulusid piisavalt palju.  Peagi mindi oma teed ja hingelisteta jäänud ehitis hakkas tasapisi alla käima.  

Remont lõppes ja algas taas

Viieteistkümne aasta eest ostis Tabivere vald tuuliku ära ja seal hakkas tegutsema noortekeskus. Paraku tuli uutel asukatel  majas õueriietes aega veeta, sest küttesüsteem oli korrast ära ja elektriradiaator ei jõudnud korralikult soojendada isegi esimest korrust, kus noored kõledusele vaatamata videoid vaadata ja plaate kuulata üritasid. Alguse sai tõusude ja mõõnadega kulgenud remondisaaga. Et ilmaski ei olnud võimalik investeerida korraga nii palju, et kogu soliidne ehitis ühe hooga täiesti korda saaks, siis kujunes olukord, kus ühest servast parandati, teisest aga lagunes ja, mis salata, vähehaaval ka lagundati, sest leidub ju igas asulas tegelasi, kelle meelisajaviide on teiste loodu hävitamine. Alates aastast 2007 seisab tuulik tühjana. Praeguseks on kokku arvatud, et nii Tabivere valla omavahendeid kui Euroopa Liidu projektirahasid on kulunud ühtekokku ligikaudu 75 000 eurot, olukord hoones pole aga jätkuvalt kuigi hea. 

Võeti uuesti teemaks

Hiljaaegu võttis Tabivere valla juhtkond taas härjal sarvist ja tõstatas küsimuse, mida ikkagi kaugemalt vaadates kena tuuleveskiga teha. Jätkuvalt hooldusse ja remonti investeerida ei ole vallal lihtsalt võimalik. Veebruarikuises Tabivere Sõnumilehes avaldati küsitlusleht, et iga vallakodanik seal oma nägemuse ja ettepanekud kirja panna saaks.

Märtsikuu viimasel esmaspäeval korraldati rahvamajas koosolek, kuhu olid oodatud kõik, kellele tuuliku teema muret teeb ja huvi pakub, ning tehti vastuselehtedele kirja pandust kokkuvõte.

“Täidetud vastuselehti jõudis valda tagasi 61. Enam kui pooled vastanuist ehk 38 olid eelistanud tuuliku müümist, ülejäänud rendileandmist ja paar inimest polnud eelistanud kumbagi varianti. Domineeris nägemus, et tuulikus võiks olla korralik söögikoht. Välja pakuti muidki võimalusi, näiteks anda uuesti noortekeskusele või rajada looduskeskus, asutada käsitöökoda koos käsitööpoega või anda mõne heategevusliku organisatsiooni kasutusse.  Oli ka ettepanekuid hoone lihtsalt konserveerida, et see miljööväärtusliku ehitisena säiliks. Kellegi nägemuse järgi võiks probleemse hoone lammutada ja saadud kividest aia ehitada,” rääkis Tabivere vallavanem Tarmo Raudsepp. Ta märkis, et kõik ettepanekud olid asjalikud, välja arvatud muidugi kiviaiavariant. 

Oma ja vajalik

Kõik rahvakoosolekul osalenud olid seda meelt, et tuulik on pilkupüüdev kujunduselement ja Tabivere sümbol ning kindlasti ei tohi see auväärt hoone hukka saada. Otsustati, et küsimuse, kas panna tuulik müüki või alustada sellele rentniku otsimisega, peab lahendama vallavolikogu. Volikogu otsustas leida rentniku.

*Saadjärve kolhoosi tegutsemisajal tehti hoones korralik remont

*Sisustatud oli kohvik-baar

*Pärast erastamist jäi peagi tühjaks ja hakkas lagunema

*Aastal 2000 ostis Tabivere vald tuuliku ära

*Hoones tegutses mõnda aega noortekeskus

*Aastast 2007 seisab hoone kasutuseta

*Vallavolikogu soovib leida rentnikku

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus