Tabivere huvikoolis vormitakse tulevasi superstaare

Tabivere  lasteaias on päevane sagin õhtusse jõudmas, kuid huvikooli tunnid just alles algavad. Laulustuudio õpetaja  Kadri Savva toob rühmadest kahe poole ja kolmeaastasi pisipõnne käekõrval lauluklassi. Mudilased kipuvad igas suunas laiali vudima, kuid peagi on kõik klaveri ees pingil reas ja tund võib alata.


Algul teevad lapsed hääle ja hingamise jaoks „kurja siili harjutust“ tsuhh –tsuhh- tsuhh, siis susisemist, ulgumist ja ronivad  r-tähega heliredelist üles-alla. Harjutused tehtud, tuletatakse laule meelde  ja õpitakse uusi.  Kiisust, kes kõndima läheb ja vihma eest tuppa peitu poeb, võlurist ja hundist, kes hambaid peseb. Ja veel palju teisi vahvaid laulukesi, mis koos mängu ja tantsuga üheskoos juba päris  hästi välja tulevad.

Õpetajal tuleb korraga hakkama saada nii klaverimängu, ettelaulmise kui üleannetumate põnnide kantseldamisega. Väsinum või pahuram tegelane pannakse istuma õpetaja  kõrvale  roosale toolile, meetod mõjub hästi. Varsti läheb  laul ja mäng rõõmsalt üheskoos edasi.Tund läheb lennates, väiksemate jaoks saab see liigagi ruttu otsa, aga kojumineku aeg on käes, isa- emagi  on juba järele tulnud. Kas tulevased superstaarid ka praegusi eesti tippe tunnevad? „Kes teie meelest on hea laulja – Nublu… Taukar…  Lenna…?“ Ei tunne selliseid…  „Uudo Sepp!“teab siiski üks põngerjas oma lemmikut.

Seitse aastat uuel kujul

Kadri võtab noodimapid kaenlasse ja vurab autoga edasi  koolimaja juurde, kus algab järjekordne tund põhikooli  õpilastega. Jätan nad klassiruumi tegelema tõsisemate laulude ja hääleseadetega.  Huvikooli juhataja kabineti uks on lahti, koopiamasina ümber käib askeldamine ja paljundatud saavad ka vajalikud noodikirjad.

Juhataja Liia Koorts on lahkesti nõus kooli ajaloost ja igapäevatoimetustest pisut juttu tegema. Selgub, et algselt oli siin Tabivere koolimajas H. Elleri nimelise muusikakooli filiaal. Sisseastumiskatsed ja eksamid toimusid Tartus.  Pole küll kaugel, pool tundi autosõitu, kuid  kohalike õpilaste jaoks on kodune muusikakool  ikka midagi muud. Praegusel kujul, uue põhikirja ja nimega tegutsetakse 2011. aasta septembrist. Ümberskaudsete laste muusika-, tantsu- ja kunstihuvi on tänu sellele üha hoogu ja rakendust leidnud.

Hetkel käib pilliõppes 35, tantsutunnis 26 ja laulustuudios samuti üle 30 õpilase. Lisaks uue erialana veel viie õpilasega kunstiklass. On olemas nii huvi- kui süvaõpe edasijõudnutele, töö käib igas vanuses. Alustades sõimerühmast, kus on 2,5 aastased, kuni põhikooli lõpuni välja.Tänu Muusikakoolide Liidu projektile „Igal lapsel oma pill“ on soetatud uued  trummid, klaver, lõõtspill, kitarr ja palju muud vajalikku.

Endine Tabivere, nüüdne Tartu vald toetab huvikooli tegemisi, eelkõige õppemaksu tasumisel ning hoolitseb, et kaugemalt käivad, näiteks Maarjast ja Lähtelt pärit õpilased saaks koolibussiga õhtul kenasti koju. Seoses  maakonna piiride nihutamisega  on mõningane segadus  ja muutustetuuled  ka huvikooli puudutamas. Esialgu piirdub see valla ja kooli kodulehekülje uuendamisega, muuhulgas käib vaidlus kooli nime ümber.

Minnakse edasi õppima

Kõige olulisemaks teemaks peab juhataja aga toredat üheksaliikmelist õpetajate kollektiivi. Näiteks Kadri, kes alustas laulustuudioga päris huvikooli asutamise algusaegadel. Iga ilmaga kohal, alati  tubli ja järjekindlana oma musikaalsust lastega jagamas. Pole ime, et  tal mudilasi laulurühmas rohkem, kui  avaldusi kirjutatud.

Sõbralikku kollektiivi kuuluvad  positiivse näitena ka  endised huvikooli õpilased, kes läinud edasi õppima Elleri-kooli, siis muusikaakadeemiasse  ja nüüd on ringiga tagasi. Siin lastele oma teadmisi-oskusi edasi andmas. Ukselt lehvitabki parasjagu rõõmsameelne Rauno, kelle lõõtspillitunnis tehakse edusamme. Noorim harjutaja käib alles kolmandas klassis.

Kui tõsine töö on pillimäng, selgub aastatega. Parimaks kiituseks koolile on ikka õpilaste saavutused. 2017. aasta noorte pianistide konkursil võitis Karina Agnes Raudkats esikoha, lisaks saadi auhinnalisi kohti Hiiumaal Tubina konkursil ja ka rahvusvahelistelt konkurssidelt. Suur  tänu ja tunnustus selle eest õpetaja Jelena Golubile.

 Kiidusõnu jaguks veel küllaga, kuid juba ootavad pillid harjutamist, solfedžo selgitamist. Õpetajate päeva puhul on tulekul kontsert-arvestus koolis, lisaks valmistutakse suuremaks esinemiseks kultuurimajas, kus on laval piisavalt ruumi ka tantsijatele. Õpilasi on palju, toimub kaks kontserti jõulude ajal ning traditsiooniks kujunenud kevadkontserdid.

Seda aega, mil maakonnaleht veel Tabiveres igasse postkasti potsatas, mäletavad vähesed. Ja tõenäoliselt polegi see Facebooki ja interneti ajastul enam tähtis. Tore on, et Saadjärve kaldal, Vooremaa nõlval kostab pärast tunde koolist ikka klaverihelisid. Ning oma tõelisi andeid avastav poiss või tüdruk saab tegeleda  tantsu, laulu või pillimänguga heade õpetajate juhendamisel. Jõudu ja edu selleks, Tabivere huvikool.

MÄRT PIHLAK

blog comments powered by Disqus