Juhendama-lavastama tuli taas Tõnis Lepp ja tõi kaasa ka idee, et lavastada võiks… August Kitzbergi! Aga mitte tuntud-mängitud tükke, vaid nii-öelda lugu loos ehk jutustuses ?Hennu veli? sisalduvat jantlikku lühinäidendit, mille toosama Henn oma vanema venna Jaani sahtlites tuhnides leidis.
Üle saja aasta tagasi kirjutatud värsivormis ?armudraama? ehk ?halekole naljakas kurbmäng? kandis Kitzbergil pealkirja ?Surnute kättemaksmine?. Et aga loole on lisandunud ka lavastaja ja näitlejate endi vaimuvälgatused, kandis 24. märtsi õhtul esietendunud lugu pealkirja ?Armastus ja külmad varbad?, autoriteks Jaan Kaasik (ehk Hennu veli) ja näitetrupp ise.
Seda, mis Tabivere Rahvamaja laval toimus, ei ole võimalik kirjeldada, seda peab ise nägema. Nii, nagu algupärandis ette nähtud, tulistati ?volmrega? ehk revolvrist, joodi kihvti ja vehiti noa ehk tuutsigagi. Karikatuursust lisas asjaolu, et armuvalus noormehi mängisid noored daamid.
Mõnuga mängiti välja kogu koomika, mille varju loomulikult traagika jäi.
Näitejuhi ja loo autori osa, kes tüki pika monoloogiga sisse juhatab, lavapiltide vahel sõna võtab ja näitlejatele ettegi ütleb, laiendas-täiendas ning kandis ka ette Anu Aunap. Teise vaatuse, millele Kitzbergi loos vaid vihjatakse ja kus ?vaimud, kuradid ja teised põrgukaimud? mõrtsukale kätte maksma tulevad, kirjutas Esta Sokk. Mõlemad väitsid aga, et tegelikult oli kogu tükk, teise vaatuse heli- ja valgusefektid kaasa arvatud, trupi ühislooming. Koos valiti muusikat ja kui muuski osas mõni värske idee tuli, ei jäetud seda enda teada.
?Meil oli koos väga tore, nautisime tüki õppimist. Ei väsi kiitmast Tõnis Leppa, kes on superhea lavastaja, vaimukas inimene, hea suhtleja ja absoluutselt väsimatu!? tunnistas Anu Aunap.
Tabivere näitemänguhuvilisi hoidsid reede õhtul pool tundi heas tujus Anu Aunap, Endel Pekk, Esta Sokk, Marju Ütt, keda dubleerib Anneli Kaber, ja Lii Kristerson, keda vajadusel samuti Anneli asendab. Lavastas Tõnis Lepp, muusikaline kujundus Liia Koortsilt, kostüümid õmbles Anneli Kaber. Valguse ja heli eest seisis hea Imre Tõekalju, lavakujundus oli näitetrupi ühistöö.
Nelja paari varbaid, mis kõik suure armastuse pärast külmaks läinud, võib näha ka maakonna XVI näitemängupidustustel, mida 31. märtsil ja 1. aprillil Tabivere Rahvamajas peetakse.
KAIE NÕLVAK