Möödunud laupäeval esietendus Tabivere rahvamajas oma maja harrastusteatri tükk “Valimised mede moodu”, autoriteks Oskar Luts, Kulno Süvalepp ja Tõnis Lepp, kes loo ka lavastas.
Pilalugu sellest, kuidas poliitiliselt aktiivsed mehed-naised enne järjekordseid valimisi ärevile lähevad, rahvale reaalseid ja teostamatuid lubadusi jagavad ja kuidas need potentsiaalsed valijad vahel lausa pea kaotavad ja otsustada ei suuda, kellega jutumeestest oleks kõige mõistlikum sama suund võtta, on aktuaalne olnud igal ajal, välja arvatud muidugi vahepealsed punavõimuaastad, mil valimisi vaid mängiti ja üles seatud kandidaadid kõik 99,9 protsenti hääli said.
Kolme autori lavaloosse on jäänud killuke igast ajastust, mida nad ise kogeda on võinud. Ja tükki jälgides tulebki tõdeda, et probleemid on nii 90, paarikümne kui paari aasta eest ikka samad olnud. Muutunud on ainult nn füüsilised olud ja sellest sõltuvalt ka verbaalsed mõjutusvahendid. Üksteisele „ära panemine” kogub aga iga aastaga üha enam hoogu.
Vanameister Lutsu teostest tuntud Sirgasmäe talu noori ja vanu ründavad riigipiruka haardeulatusse pürgijad küll jutumulliga, kus näited meie tänasest igapäevaelust (välismaised banaanimäed, millest ohjeldamatult imehead puskarit ajada võib; üleöö ja laenurahale üles ehitatud aktsiaseltsid, mis tonnide viisi raha sisse tooma hakkavad jne), selle mõte on aga ajast aega olnud ikka üks ja ühesuunaline: vali mind-vali mind, aga kui ma ise juba kõrgel kohal ja palgal, küllap siis mõtlema hakkan, kas ja millised lubadused reaalselt teostatavad on.
Komöödia, mida ka näitejandiks nimetatud, tõid esimest korda publiku ette Endel Pekk, Linda Amjärv, Liina Kraun, Rein Annuk, Esta Sokk, Lii Kristerson, Ülo Nõlvak ja Artur Aunap. Paar sobiva karakteriga osalist tuli ka väljastpoolt vallapiire laenata: Helgi Herman on Jõgevalt ja Üllar Karu Palamuselt, aktiivset naispoliitikut proua Kraad mängib Helgi Hermaniga vaheldumisi ka Anu Aunap.
Kunstnikutöö tegi Andres Lindok Vanemuise teatrist, muusikaline kujundus Esta Sokult ja Tõnis Lepalt.
iii
KAIE NÕLVAK