Taas tunnustatakse parimaid kodanikuühendusi

Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus annab 2020. aasta parimate kodanikuühenduste tunnustused üle 26. novembril toimuval tunnustamisõhtul Pajusi mõisas Von Wahli restoranis. Sellel aastal oli 32 kandidaati neljas kategoorias.


JAEK on maakonna parimaid kodanikuühendusi tunnustanud juba kümme aastat. Traditsiooniliselt novembrikuu lõpus, kodanikupäeva lähedal, toimunud sündmusega kutsutakse üles märkama vabaühenduste panust kogukonna tegemistesse ja tunnustama nende liikmete aktiivsust ja pealehakkamist.
„Jõgevamaal on vähe kodanikuühendusi, kus keegi saab mingitki tasu selles tegutsemise eest. Nad panustavad oma vaba aega ja sageli ka isiklikke vahendeid ja vara, et elu meie ümber oleks huvitavam, elamisväärsem ja põnevam. See on nende vabatahtlik panus meie kõigi igapäevaelu paremaks muutmisel. Sellepärast ongi oluline neid tunnustada, et nad ei väsiks ja jaksaksid edasi tegutseda,“ tõdeb Jõgeva Arendus-ja Ettevõtluskeskuse kodanikuühenduse konsultant Kersti Kurvits.

Kohalike olude tundmine on tähtis

„Kodanikuühendused lahendavad tihti neid probleeme, mis ei ole kasumlikud, kuid on kogukonnale vajalikud. Nad teavad, millised on kohapealsed vajadused või probleemid ja aitavad neid ka lahendada. Kohalike olude tundmine on üks ühenduste eeliseid,” selgitab Kersti Kurvits.
Kui riik maapiirkonnast ära läheb, siis inimesed jäävad.Sageli ühendatakse jõud, et elu kohapeal edasi kestaks. Näiteks luuakse päästeseltse, et tagada oma kodukohas turvalisus või ühinguid, mis tegelevad sotsiaalteenuste pakkumisega. Probleemi olemasolul inimesed aktiveeruvad ja maapiirkondades on sageli kohaliku elu eestvedajateks just MTÜd.
„Aastate jooksul on esile toodud kodanikuühendusi erinevates kategooriates, aga alati oleme tunnustanud maakonna parimat kodanikuühendust ja parimat kodanikuühenduse projekti või tegu,” selgitab Kersti Kurvits.
„Oleme kümne tunnustamisaasta jooksul jälginud teemasid, mis on parajasti ühiskonnas aktuaalsed ja vastavalt sellele ka tunnustamise kategooriaid muutnud. Nii hakkasime eelmisest aastast tunnustama ettevõtlikku vabaühendust ja väärt algatust.“
Ettevõtliku vabaühenduse kategoorias soovitakse esile tuua ühendusi, kes teenivad märgatavat omatulu ja on majanduslikult iseseisvad ning jätkusuutlikud. Eelmisel aastal olid tunnustuse saajateks hooldekoduteenust pakkuv Avinurme sotsiaal- ja turvakeskus ja erinevaid koolitusi, lastelaagreid ning õpitubasid korraldav Käsitöökoda Kuldne Õlg.
„Tunnustamine tuli meile väga suure üllatusena ja tõesti ei osanud oodatagi. See tõstis meie kõigi motivatsiooni ja tunnetasime, et teeme ikka õiget asja,” tõdeb MTÜ Avinurme sotsiaal- ja turvakeskuse juhatuse liige Anne Paas ja lisab, et igapäevategemistes see ju midagi ei muuda, aga kui on keerulise ajad, nagu kõigil praegu, siis seinal rippuvast tunnuskirjast mööda minnes tekitab hea enesetunde ja annab jõudu edasi minna.
“Väärt algatus” on kategooria, mis loodi selleks, et märgata just neid kodanikualgatusi, mis on teinekord ehk ühekordsed, kuid aitavad kaasa mõne kohaliku probleemi lahendamisele või tõstavad üldist kodanikuaktiivsust ja kaasalöömist. Eelmisel aastal tunnustati Margus Raskat, kelle eestvedamisel tehti korda Siimusti ujumiskoht. Teised tunnustuse saajad olid Umbusi küla aktiivsed elanikud, kelle eestvedamisel anti välja küla ajalugu tutvustav raamat „Seisis küla keset raba nagu seitsme luku taga.”

Kandidaate esitati üle kogu Jõgevamaa

„Hea meel on tõdeda, et kandidaate on esindatud kõikidest piirkondadest ja aktiivsed on ka meie uued piirkonnad Avinurme ja Lohusuu. See näitab, et tunnustamine on maakonna kodanikuühendustele oluline ja kindlasti tahame sellega ka edaspidi jätkata,” kinnitab Kersti Kurvits „Kui varasematel aastatel on tunnustuste üleandmised olnud rahvarohked sündmused paljude maakonna vabaühenduste osalusega, siis seekord tulenevalt COVID-viirusest tingitud erinõuetega saame kokku vaid tunnustuse saajate ja nominentidega. Aga loodame, et juba järgmisel aastal võime taas novembri lõpus kõik vabaühendustes tegutsejad kokku kutsuda.“
Maakonna parimate kodanikuühenduste tunnustamiskonkurssi on korraldatud aastast 2011 ja esimene toimus Sadalas. Tol aastal sai kodanikuühenduse tunnustuse MTÜ Käsiteokoda Põltsamaalt. „Tunnustamist pole kunagi liiga palju, kuid oma tegemisi ei tehta ju selle pärast,” tunnistab MTÜ Käsiteokoda juhatuse liige Katre Arula ja lisab, et kui naudid seda, mida teed, siis on tunnustus nagu täpp i peal ja saad teadmise, et teed õiget asja ja teised märkavad seda.
Kõik 10 aastat on MTÜde tunnustamist toetanud Jõgevamaa kohalikud omavalitused ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital. Headeks koostööpartneriteks on olnud Jõgevamaa Kodukandi Ühendus ja sündmuste korraldamisel mitmed maakonna mittetulundusühingud.

ULVI TAMM

 

Jõgevamaa 2020. aasta parimate kodanikuühenduste tunnustamiskonkursi nominendid:

Parim kodanikuühendus 2020
* Mittetulundusühing Piltijad
* Kuremaa Külaselts
* Jõgevamaa Diabeetikute Selts
* Tapiku Külade Selts
* Sihtasutus Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus
* Mittetulundusühing Puurmani Eakate Selts
* Pajusi Küla Selts

Parim kodanikuühenduse projekt
* „Jõgevamaa Diabeetikute Seltsi 20. tegevusaasta tähistamine“ – Jõgevamaa Diabeetikute Selts
* “Jõgevamaa pildialbumi koostamine ja väljaandmine”
MTÜ Piltijad
* „Lilleaasa vabaõhulava avamine“ MTÜ Look
* „Viie silla matk“ Piilsi Küla Selts
* „Avinurme kandi külade suveõhtujutud“ Avinurme Külavanemate Koda
* “Kõrvitsapäev” Tapiku Külade Selts
* „Jõgewa muuseumi arendamine“ MTÜ Pommiauk
* „Eesti II Seebihokiturniiri korraldamine Avinurmes“
MTÜ Seebihokiturniirid
* “Kamari Veetrall 2020 koos ansambli Metsatöll kontserdiga“
Kamari Haridusselts
* Pajusi mudajooks Pisisaare Spordiklubi
* „Mänguväljak Luua külla” mittetulundusühing Luua Külaselts

Ettevõtlik vabaühendus 2020
* MTÜ Palamuusika Palamuse Laulustuudio
* Mittetulundusühing Peipsi Teemaja
* MTÜ Abikeskus Mustvee Jahtklubi

Väärt algatus 2020
* “Raamatuharakas” ehk raamatukapp Ulvi külas – Kristi Pukk
* Torma mõisa ringtalli korrastamine – Torma Rahvamaja,
mittetulundusühing Torma Kultuur ning koostööpartnerid
* Kebeli Talu koostöö vabaühendustega ja ühistegevused
kohaliku kogukonna arenguks – Ruth Ruusmäe ja Tõnu Sepp,
OÜ Kebeli Talu
* Pajusi mõisakompleksi säilitamine ja tegevused Pajusi piirkonna
arendamiseks – Lembit Paal ja Paalakalda OÜ
* Maakonna orienteerumispäevakute sarja taaselustamine –
Uno Valdmets
* Seebihokiturniiride korraldamine Avinurmes – Katrin Kaarama,
Kätlin Kaarama, Janek Romanovitš
* Pärimustantsude õpitubade korraldamine Põltsamaal –
Vilve Piht, Maia Lepiste, ansambel Lõõtsaliigutajad
* Pedja meierei renoveerimine muuseum-kogukonnamajaks
Paduvere Talumuuseumi Selts

blog comments powered by Disqus