Suvekool liivarannas

 

Narva-Jõesuus peeti ülemöödunud nädalal üleriigilist rahvamajade suvekooli, milles osales ka Jõgevamaa kultuuritöötajate 16-liikmeline esindus. Kolme koolipäeva sisse mahtus loenguid, mõttetalguid, konkursse ja meelelahutust.

Suvekoolis osalejatel oli palutud kaasa võtta 1930. aastate stiilis rõivad ning neid kandvaid kultuuritöötajaid oodati kõigepealt Toila-Oru parki, kus asus enne sõda Eesti Vabariigi presidendi Konstantin Pätsi suveresidents. Pargis võttiski neid vastu president Päts näitleja Indrek Taalmaa kehastuses. Ta pidas rahvale sütitava isamaalis-kultuurilise kõne.

Lõviosa suvekooli tegevustest toimus siiski kas Narva-Jõesuu hotellis Liivarand või Narva-Jõesuu kaunil liivarannal. Tõsisematest teemadest käsitleti kultuuriasutuste majandamist ja koostööd meediaga. Kadri Valner, kel olemas nii ajakirjaniku- kui ka sündmusekorraldaja kogemused, õpetas näiteks, kuidas koostada efektiivset pressiteadet, st kuidas saavutada seda, et ajakirjanik elektronpostkasti saabunud pressiteate lahti keriks ning sellele ka reageeriks. Peale Kadri Valneri oli värskeid meediasuhtluse kogemusi jagada hiljutise Jõgeva suursündmuse, I Eesti Naiste Tantsupeo korraldusjuhil, Jõgeva kultuurikeskuse juhatajal Airi Rütteril.

Nokia kontserdimaja direktori Aivar Sirelpuu juhitud vestlusringis otsisid suvekoolis osalejad vastust küsimusele, kas kultuuriasutusi, -üritusi ja -töötajaid pole äkki liiga palju, ning jõudsid järeldusele, et ega ikka ole küll. Suvekooli ajal peetud Eesti Rahvamajade Ühingu koosolekul arutati, kuidas ühing saab oma liikmete parema käekäigu eest hea seista.

Taidluskonkursil, mille kavad tuli ette valmistada kohapeal, tunnistati parimaks valgamaalaste etteaste. Jõgevamaalased hiilgasid see-eest liivaskulptuuride konkursil Meie unelmate rahvamaja”, võites oma taiesega esikoha. Vaimustunult tulid huvilised tagasi bussireisidelt Narva, Sillamäele ja Sinimägedesse ning jalutusretkelt mööda Narva-Jõesuud.

Ida-Virumaale mujal Eestis elavad inimesed naljalt ei satu, seepärast oli kõigil seal väga huvitav,” ütles Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja kohusetäitja Andi Einaste. Suvekooli kultuuriprogrammis nägime nii tasemel lavatantsu kui ka ehedat folkloorset tantsu, millele andis omapoolse vürtsi esitajate slaavipärane temperament.”

Andi Einaste sõnul said kultuuritöötajad rahvamajade suvekoolist oskusi, kuidas ajaga kaasas käia ning end ja oma tegemisi nähtavamaks ja atraktiivsemaks muuta. Maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialisti Tiina Tegelmanni sõnul oli hea kogeda sama ala inimeste küünarnukitunnet ning saada kinnitust teadmisele, et kultuuriasutustes tehtaval tööl on suur väärtus.

Pärast suvekoolist tulekut jaksad jälle paremini kultuurivankrit vedada,” lisas Kaarepere rahvamaja juhataja Helgi Kaeval.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus