Süütute ohvrite mälestuspäev Kasepääl

Pühapäeval, 9. juulil toimus Kasepääl mälestuskivi juures mälestusteenistus, mis oli pühendatud  süütutele inimestele, kes 65 aastat  tagasi mõrvati kaasmaalaste käe läbi.

Päev algas Mustvee linna puhkpilliorkestri poolt mängitud  Eesti hümniga. Ülo Kraft, kelle kauaaegne suvekodu on Kasepääl, heiskas poolde masti leinalipu. Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer manitses oma sõnavõtus inimesi rajama elu ja suhteid armastusele ja andeksandmisele ? sellisest pinnasest ei saa tekkida vihkamist. Ainult läbi rumaluse ja vihkamise tõuseb inimese käsi teise inimese vastu.

Vallavanem Jüri Vooder soovis oma tervituses rahu ja leplikkust inimestevahelistes suhetes. Härra Ülo Kraft meenutas aega 65 aastat tagasi järgmiste sündmustega: 5. juulil 1941. aasta õhtul kella üheksa paiku tehti haarang Kasepää külale ja võeti kinni kümme ettejuhtuvat meest, kes olid eestlased, Kasepää küla elanikud. Neist kõige noorem oli 17-aastane Voldemar Prii ja vanim 67-ne Villem Sarapuu. Ajavahemikul 5. juunist 24. juunini 1941 hukati 25  inimest. See traagiline sündmus toimus vallamaja juures.

Mälestusüritus lõppes Mustvee gümnaasiumi õpilaste Deivi Tuppitsa ja Timo Pappe südamlikult esitatud laulude ning puhkpilliorkestri kontserdiga Valter Jaanuse juhatamisel. Päeva korraldas Kasepää küla.

Heiki Post

blog comments powered by Disqus