Süütevedelike kontrollimisel leiti puudusi märgistuses

Tervisekaitseinspektsioon (TKI) on analüüsinud enamlevinud süütevedelikke, et uurida nende metanoolisisaldust. Pärast 25.10.2006 tehtud ettekirjutust, mis nägi ette valemärgistusega süütevedeliku Voitkad (Süütevedelik ?Voitkad?, 1 liiter – Pakendaja: OÜ Kiviõli Keemiagrupp, Turustaja: AS Tanklavarustus) müügist kõrvaldamist, analüüsis TKI ka teisi enamlevinud piirituse baasil toodetud süütevedelikke, et uurida nende metanoolisisaldust ja märgistuse nõuetekohasust.

Uuriti järgmisi tooteid: Süütevedelik Hot, tootja Mayeri Industries AS ? metanooli mahuprotsent tootes 1,0; Grilli süütevedelik, tootja AP Chemicals ? metanooli mahuprotsent 3,3; Süütevedelik, pakendaja Kiviõli Keemiagrupp ? metanooli mahuprotsent 0,2; Süütevedelik Sassi-Matsi, tootja Kiviõli Keemiagrupp – metanooli mahuprotsent 0,05; Süütevedelik Grill Polar Light, tootja Aspokem Latvia SIA (tootjamaa Läti) – metanooli mahuprotsent 0,2. Osa süütevedelikke on veel uurimisel.

Süütevedelike märgistusel esineb puudusi, näiteks ühel tootel tõmbab tarbija tähelepanu suurelt esile toodud lause ?Denatureeritud konjak, rumm ja viski?, kuigi väikeses kirjas on lisatud ?Joogiks kõlbmatu?. Antud juhul võib tarbijale jääda toote otstarbest vale mulje ja see on igal juhul lubamatu. Süütevedelike märgistuse nõuetekohasusele vastavuse uurimine jätkub ning rikkujatele tehakse vajalikud ettekirjutused.

TKI tegi 25.10. ettekirjutuse kõrvaldada müügist süütevedelik “Voitkad?, kuna vedelik pudelis sisaldas üle 20% metanooli, seega oli tegemist eksitava märgistusega ning puudusid nõuetekohased ohu- ja riskilaused. Parandatud märgistusega toodet on ettevõttel lubatud turustada.

TKI hoiatab inimesi, et nad ei tarbiks salaalkoholi ega vedelikke, mis pole mõeldud joomiseks. Kemikaalidega tuleb ettevaatlikult ümber käia ja kasutada neid vastavalt otstarbele ja kasutusjuhendile, täites kõiki märgistusel olevaid ettevaatusabinõusid.

Eli Lilles,
Tervisekaitseinspektsiooni pressiesindaja

blog comments powered by Disqus