Aleknale pakuvad pikkade traditsioonidega Suure Tõllu nimelisel heitjate-tõukajate kokkusaamisel konkurentsi meie kettaässad, MM-hõbe Gerd Kanter, olümpiapronks Aleksander Tammert ja tulevikulootus Märt Israel, nimekas Frantz Kruger Lõuna-Aafrika Vabariigist ning Hispaania rekordi omanik Mario Pestano.
“Et venelase Vladimir Ljahhovi 1977. aastal heidetud staadioni rekord 63.50 uuendatud saab, peaks juba ette kindel olema, sest kolme mehe, Alekna, Krugeri ja Kanteri isiklik rekord on üle 70 meetri ning Tammertil ja Pestanol natuke alla selle,” ütles 32 aastat tagasi Suurte Tõllude võistluse algatanud spordimees, ajakirjanik ja poliitik Ants Paju. “Vladimir Ljahhov oma rekordi varisemist ise pealt vaatama ei tule, küll aga ootame siia tema poega Sergeid.”
Kell 16 Sõpruse pargis algaval kuulitõukevõistlusel püüavad meie Taavi Peetre ja soomlane Ville Tiisanoja jagu saada viimase kaasmaalase, Sydney olümpiavõitja Arsi Harju 1998. aastal Põltsamaal tõugatud 20.21st. Sõpruse parki tuuakse võistluse ajaks Tallinnast kohale teisaldatav kuulitõukering. Kettaheiteinventar tuuakse Põltsamaa staadionile aga Türilt.
Kuna tõsiseks odaviskamiseks kohapeal tingimused puuduvad, leiutati samuti Põltsamaale saabuva värske maailmameistri Andrus Värniku jaoks natuke lõbusam jõuproov.
“Värnik on välja öelnud, et unistab odavisketulemusest 95.56,” ütles Ants Paju. “47.78 on täpselt pool sellest ning just nii kaugelt üritavad Värnik, Tammert ja veel mõned mehed tabada odaga neljaruutmeetrist kasti. Võitja on see, kelle oda täpsemalt kasti keskpaika lendab.”
Lisaks kuulsustele võistlevad aga staadionil ja Sõpruse pargis Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilased. Staadionil toimub kell 15.40 klassidevaheline pendelteatejooks, pargis aga kell 16.45 klassidevaheline aastajooks 2005-meetrisel distantsil. Kahe ala kokkuvõttes võitjaks tulnud klass saab enda kätte hoiule traditsioonidega karika, mis kannab nime “Meistritelt noortele”.
“Kuna seekordne Suurte Tõllude kokkusaamine jääb viimaseks, laseme karikale graveerida nende Suurte Tõllude võistlusel osalenute nimed, kes on võitnud medaleid Euroopa ja maailmameistrivõistlustelt ning olümpiamängudelt,” ütles Ants Paju. “Ühtekokku on selliseid mehi tervelt üksteist.”
Viimaseks jääb seekordne Suurte Tõllude kokkusaamine aga eelkõige sellepärast, et ajad on muutunud ning sport tippsportlastele elukutseks ja elatusvahendiks saanud.
“Küsinuks kõik mehed tavapärast hinda, tulnuks ainuüksi stardiraha 300 000 krooni välja käia,” nentis Ants Paju. “Aga respektist pikkade traditsioonidega võistluse vastu võistleb näiteks Alekna Põltsamaal sentigi küsimata.”
Viimane Suurte Tõllude kokkusaamine peaks aga see-eest saama igati uhke ? juhul, kui ilm kaikaid kodarasse pilduma ei hakka. Staadionil kommenteerib võistlust raadiomees Tiit Karuks, pargis telemees Lembitu Kuuse. Kohale on lubanud tulla olümpiavõitjad Erika Salumäe, Jaak Uudmäe, Jüri Tarmak ja Jaan Talts, keda austatakse kell 17.30 mälestusmärgi “Tee Olümposele” jalamil ning kes istutavad Sõpruse parki omaenda nimeliste puude kõrvale ka mälestuspuu Eesti Olümpiakomitee esimesele esimehele Karl Friedrich Akelile.
Spordipidu ilmestab Põltsamaa Ühisgümnaasiumi puhkpilliorkestri esinemine, sama kool korraldab viiekrooniste piletitega loterii, mille peaauhinnaks on jalgratas ning mille tulud jäävad koolile tuleva-aastase jooksupäeva korraldamiseks. Spordipeo lõpetab OÜ Sky Service’i poolne üllatus: tuline, paukuv ja taevasse lendav.
Suurte Tõllude kokkusaamise nn eelmänguks on aga laupäeval kell 13 teoks saav mälestustahvli paigaldamine Põltsamaa Ühisgümnaasiumi uue spordihoone seinale: spordihoone alla jääb nimelt paik, kus legendaarne kümnevõistleja Heino Lipp 1951. aastal tõukas kuuli 16.95, mis oli parem tollal kehtinud Euroopa rekordist, ent mis rekordina kinnitamisele ei läinud.
Suurte Tõllude kokkusaamisele on oodatud kõik spordisõbrad.
RIINA MÄGI