Suure südamega muinsuste kaitsja Helju Sihver

Jõgevamaa tänane kõige staa?ikam ja auväärsem muinsuste kaitsja on muidugi 1972. aastast seda tööd eri institutsioonides ja ametinimetustega teinud Muinsuskaitseameti Jõgevamaa vaneminspektor Helju Sihver, kes pärast 35 aastat tööd selle kuu alguses pensionile jäi.

Mina jõudsin Helju Sihveriga Muinsuskaitseametis koos töötada veidi vähem kui viis aastat, aga mul on sellest napist ajast väga palju Heljuga seonduvaid toredaid kogemusi. Kogesin ellusuhtumist, millest eeskuju võtta.

Muinsuskaitseameti maakonnainspektorid on väga huvitav ja kirju seltskond. Inimeste haridus, elukogemus ja iseloom on vägagi erinev. Tänu sellele on aga moodustunud meeskond, kus igal on oma roll ja omad kogemused, mida teistega jagada. Helju Sihver on inspektor, kes on tõestanud, et keerulisi asju saab edukalt ka sõbralikult lahendada.

Lisaks esmastele tööülesannetele nagu suhtlemine omanikega, projektide kooskõlastamine ja lubade väljastamine on peamiselt maakonnainspektori korraldada ka oma maakonna inimeste muinsuskaitsealane harimine. See on valdkond, kus maakonnainspektoril on kõige rohkem vabadust tegutseda, samas paistab siit ka maakondi võrreldes kõige enam silma inspektori isiksus, võimekus ja ka see, kui südamega keegi oma tööd teeb.

Helju Sihver on läbi aastate olnud kindlasti üks tragimaid ja võimekamaid teavitustöö tegijaid Muinsuskaitseametis ja on Jõgevamaal välja koolitanud terve hulga abilisi ja huvilisi. Jõgevamaal on pidevalt ja rohkem kui mujal toimunud talguid, ekskursioone, teabepäevi ja lastele suunatud üritusi. Helju Sihver on osanud panna inimesi kultuuripärandi väärtust mõistma, leides neile võimalusi osaleda pärandi eest hoolitsemises. Helju Sihver on osanud ka tähele panna, kui keegi väärib tunnustust või vajab keerulises olukorras abi.

Muinsuskaitseinspektor ei ole pelgalt elukutse, vaid see on missioon. Usun, et Heljul jätkub tahtmist ka edaspidi Jõgevamaa kultuuripärandi kaitse osas sõna võtta või kaasa lüüa. Ja loodan, et Muinsuskaitseamet ei unusta Helju head õpetust, et hea sõna võidab võõra väe!

RIIN ALATALU,
Muinsuskaitseameti järelevalveosakonna juhataja

blog comments powered by Disqus