Suur lumelahing toimub Laiusel tänavugi

Lumesõja pidamisel on teatavasti ajalooline tagapõhi. Põhjasõja ajal Laiusel talvitunud Karl XII laskis 1701. aasta veebruaris nimelt oma sõjameestel valmis ehitada suure lumekindluse ning korraldas seal neile igavuse peletamiseks ja võitlusvaimu tõstmiseks õppelahingu. Kuigi suurtükkidest tulistati papist kuulidega, sai lahingu käigus üks võitleja surma ja paar haavata.

Möödunud aastal algatasid Tartu Ülikooli ajaloo-osakonna üliõpilaskogu ja ülikooli ajalooring traditsiooni pidada kolme sajandi taguste Rootsi sõdurite eeskujul lumesõda. Erinevalt Karli sõduritest valisid tänapäeva lumesõdalased aga lahingupaigaks mitte lageda välja, vaid Laiuse linnuseõue. Võitlejaid ? enamik neist üliõpilased ja õpilased ? kogunes ühtekokku kolmesaja ringis ning lahingut jälgisid mõned vägagi nimekad vaatlejad nagu president Lennart Meri, Rootsi suursaadik Elisabet Borsiin-Bonnier, Norra suursaadik Per Kristian Pedersen ja Islandi suursaadik Jon Baldvin Hannibaldsson.

“Loodame, et lumelahingusse tuleb tänavu vähemalt niisama palju võitlejaid kui möödunud aastal. Siis lubasid paljud osalenud igatahes, et tulevad tänavu jälle. Ning küllap tuleb ka uusi huvilisi,” ütles telefoniusutluses TÜ ajaloo-osakonna üliõpilaskogu esimees Eva-Maria Artus.

Oodatakse ka pärissõdureid

Tema sõnul alustatakse lumekindluse ehitamist neli päeva enne lahingut, st 3. veebruaril. Kindluse ehitamisel võetakse aluseks Karli-aegsed plaanid. Ehitajate majutuspaigaks saab Laiuse koolimaja. Peale vaatlejate-välisdiplomaatide oodatakse seekord aga lahingusse ka Rootsi ja Eesti sõjaväelasi. Korraldajate arvates oleks neil vägagi huvitav vaadata, kuidas Rootsi kuningas kolm sajandit tagasi oma sõdureid välja õpetas.

Et lahing ei kujuneks kõigi sõjaks kõigi vastu, jagatakse võitlejad kindluse ründajateks ja kaitsjateks. Enne lahingut selgitatakse mängureegleid, mille täitmist jälgivad lahingu ajal korraldajate esindajad. Kuna möödunudaastane kogemus näitas, et natuke vähem aktiivsetel võitlejatel hakkas peatselt külm, on tänavu plaanis püstitada lumekindluse tagusele platsile suured Kaitseliidu telgid ning süüdata koostöös kohaliku metskonnaga suur lõke, mille paistel saab end soojendada. Võitlejatele pakutakse linnuses ka sooja teed ja putru.

Pole ainult meelelahutus

Lumesõja eesmärk pole Eva-Maria Artuse sõnul pelgalt meelelahutuslik: see üritus aitab õpilaste ja üliõpilaste jaoks ajalugu hoomatavamaks muuta ning väärtustab kohalike jaoks kodupaiga minevikku. Liiatigi järgneb lumelahingule, nagu möödunud aastalgi, ajalookonverents Laiuse Põhikoolis.

“Kui mullu tutvustas emeriitprofessor Helmut Piirimäe konverentsil põhiliselt huvitavaid fakte Karl XII kohta, siis seekord loodame saada laiema pildi Karli-aegsest olustikust,” ütles Eva-Maria Artus.

Lahingupäeval on hommikul Jõgevale saabuvatel rongidel vastas eribussid, mis viivad registreerunud sõdijad tasuta Laiusele. Kohapeal saab tasuta süüa ja vajaduse korral ka ööbida. Tasuta kõhutäidet ja öömaja pakutakse ka varem kohale saabunud lumekindluse ehitajatele. Lisainfot lumelahingu kohta saab ajalooportaalist www.hot.ee/ajalugu, registreerida saab lumelahingusse e-posti aadressil avalanche@hot.ee.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus