Suur kalapühapäev Endla järvel

Kui Vooremaa esindus Endla jääle jõuab, on võistluse esimene kahetunnine “poolaeg” just läbi saanud ning rahvas saaki kaaluma kogunenud. Valdavalt sisaldavad kaalumiseks toodud kilekotid mõõdukat kasvu särgi, ahvenaid ja kiisku. Kogused varieeruvad mõnekümnest grammist kolme-nelja kiloni. Kaalult läbi käinud kraam rändab ühte (ning seejärel teise ja kolmandassegi) suurde kotti, kust igaüks koju minnes “matti võtta” võib. Sel õhtul saab kümnetel, kui mitte sadadel Eestimaa kassidel pidu olema, ent päris tööta ei jää ilmselt ka pannid ja suitsuahjud.

Haugide kohta peetakse eriarvestust ja mõnedel õnnelikel on 40-sentimeetrisest piirnormist suuremaid (väiksemad tuleb vette tagasi lasta) havisid ka konksu otsa jäänud. Suurima senipüütud haviga (1180 g) me kahjuks ei kohtu, sest see on juba rakkelasest omaniku Martin Alatsei kotis kuhugi kaalumispaigast kaugemale rännanud, küll aga saame pildile suuruselt järgmise, 908-grammise “poisi”, mille püüdjaks on Kose-Uuemõisa õngemees Kalmer Schüts.

Kel kalad kaalutud, korgivad lahti termosed, otsivad välja suupisted ning asuvad keha kinnitama ja juttu puhuma. Ja jutust õngitsejatel mõistagi puudust ei tule.

Kui kell tunnise lõunapausi lõppenuks tiksunud, röögatab võistluste peakohtunik, vabakutseline kalastusajakirjanik Vladislav Kor˛ets: “Kaduge kalale!” Ja otse hämmastava kiirusega pudeneb paarisajapealine seltskond jääaukude manu laiali.

“Endlale tulime võistlust pidama sellepärast, et see on natuke teistmoodi järv ning talvisena paljudele õngitsejatele tundmatu: enamasti käiakse siin ju juulis-augustis, kui linask hästi võtab,” ütleb Kor˛ets. “Pööraseid koguseid me siit välja püüda ei lootnudki. Rohkem tuldi ikka omasugustega suhtlema: enamik siinviibijaid kasutab tihedalt internetiportaali www. kalale.ee.”

Erinevalt üldlevinud arvamusest väidab Kor˛ets, et kalasaak pole üldse õnneasi, vaid sõltub väga suurel määral õngitseja oskustest ja kogemustest. Ja võib-olla ka tema intuitiivsest võimest tunnetada seda salapärast, mis vee all toimub.

“See, et kõik neli siin viibivat Eesti õngitsemiskoondise meest pärast esimest vooru esikümnes on, ei lõhna ju kuidagi juhuse järele,” ütleb Kor˛ets.

Ja õigus tal ilmselt on: võistluse 3000-kroonine peavõit lähebki lõpuks mitmekordsele Eesti meistrile, tallinlasele Marko Kinusaarele, parim naine on Halja Paemurd. Ja Martin Alatsei ennelõunane 1180 grammine haug jääbki suurimaks ning teeb püüdja 500 krooni võrra rikkamaks.

Endla järv asub teatavasti samanimelisel looduskaitsealal. Kuigi sadade õngitsejate sinna lubamine võib tunduda üsna loodusvaenuliku teona, arvavad Endla looduskaitseala töötajad teisiti: nende eesmärgiks oli just kalamehi harida. Selleks jagasid nad osalejatele kuhjakaupa looduskaitsealal viibija meelespäid ja kaitseala tutvustavaid voldikuid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus