Suupilli- ja akordionifestivalil tegutsevad ka töötoad

Jõgeva kultuurikeskuses saab ülehomme kuulata heal tasemel suupilli-, lõõtspilli- ja akordionimuusikat. Pillimängust rohkem huvitatutel on võimalik osaleda ka Jõgeva muusikakoolis toimuvates töötubades.

Suupilli- ja akordionimuusika festivali peetakse Jõgeval juba kolmandat korda. Kell 16 algaval ning umbes kaks tundi kestval festivalikontserdil astuvad üles Soome suupillivirtuoosid eesotsas Erkki Vihineniga, kes on mitmel aastal võitnud Soome selle ala meistrivõistlused ja korra (2000. aastal) ka maailmameistrivõistlused, Pärnu suupilliklubi Piccolo, lõõtspillimängijad Aivar Teppo, Juhan Uppin ja Toomas Ojasaar, akordionist Tarmo Tartu ja Visla trio Tallinnast. Jõgevamaa muusikutest esinevad suupilli- ja lõõtsamängija Eduard Einmann ning akordionist Johannes Haav, samuti Jõgeva muusikakooli rahvapilliansamblid Nöpsid ja Tuustar ning maakonna rahvamuusikaorkester Eha Niglase juhatusel.

Erinevalt kahest varasemast aastast, kuuluvad tänavuse suupilli- ja akordionifestivali kavva ka töötoad, mis hakkavad tegutsema muusikakooli ruumides. Esimesena alustab kell 12 lõõtspilli töötuba, akordioni töötuppa on huvilised oodatud kell 13.45 ja suupilli töötuppa kell 14. Kui akordionihuviliste puhul eeldatakse, et nad tulevad töötuppa oma pilliga, siis suu- ja lõõtspilli töötuppa võib minna ka pillita.

Neid inimesi, kellel lõõtspill kodus olemas, on arvatavasti üsna vähe,” ütles Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter. Küll aga usume, et on inimesi, kes sellest pillist rohkem teada tahaksid. Töötoas näidataksegi lähemalt eri tüüpi lõõtspille, uuritakse, mis vahe on lõõtspillil ja karmoškal jne. Teadlikumal inimesel on tulevikus lõõtspillimuusikat kindlasti huvitavam kuulata.”

Ka suupilli töötoas saab tutvuda eri tüüpi ja eri suuruses pillidega, ent kel asja vastu rohkem huvi, võib sealtsamast kohe ka muusikariista soetada ja mõnd lihtsat lookest mängima õppida. Odavaima suupilli saab näiteks kätte viie euroga. Akordioni töötoas saavad hobiakordionistid oma ala meistritelt kasulikke näpunäiteid ning arvatavasti õpitakse selgeks ka üks ühislugu.

Töötubades osaleda soovijad ei pea ennast eelnevalt registreerima. Piisab, kui nad õigel ajal kohale tulevad,” ütles Airi Rütter. Iga töötuba tegutseb 75 minutit. Algusajad panime paika nii, et eelkõige lõõtspillist huvitatud saaksid osaleda ka akordioni töötoas ja vastupidi.”

Airi Rütteri sõnul saab suupilli- ja akordionimuusika festival teoks tänu Põltsamaal elava suupilli- ja lõõtsamängija Eduard Einmanni entusiasmile: tema on kogu sündmuse eestvedaja. Tänu sellele, et Eesti Kultuurkapital ja Jõgeva linnavalitsus festivali korraldamist toetavad, pääseb rahvas nii töötubadesse kui ka kontserdile tasuta.

Niisuguse tasemega instrumentaliste, nagu saab kuulata ülehomsel festivalikontserdil, ei satu Jõgevale iga päev ega isegi mitte igal aastal,” ütles Airi Rütter. Ning kontserdil esitatava hulgas peaks jätkuma meelepäraseid palu igale maitsele.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus