Supilinna salaselts muusikalilaval

Palamusel poleks suvi ilma kohalike laste ja noorte osalusel lavale toodud muusikalita üldse enam õige suvi. Tänavune muusikal kandis nime “Professor Must” ja sai lavaküpseks ülemöödunud laupäeval.


MTÜ Sokuturi on korraldanud juba kuuel suvel Palamusel laste ja noorte muusika- ja tantsulaagri, mille käigus on lavale toodud muusikal. Tänavune muusikal oli kriminaalsete sugemetega: selle aluseks oli Tartus elava soomlasest kirjaniku Mika Keräneni lastekriminull “Professor Must”, milles Supilinna salaselts Ramps uurib välja, miks tekivad õlletehases aeg-ajalt limonaadikontsentraadi puudujäägid ning mida kahtlast toimetavad professor Must ja tema abiline Illimar professori pesuköögis.

Krimimuusikalile kirjutas Keräneni teose järgi libreto Valdi Reinas. Tema lõi ka laulude sõnad. Muusika kirjutas Liis Haagen, kes oli ka üks kahest muusikalilaagri lauluõpetajast. Tantsud seadis ja õpetas selgeks Merleen Läänemägi.

Siinkirjutajal jäid 13. augusti etendused (neid anti kaks) olude sunnil nägemata, küll aga õnnestus ära vaadata 12. augusti õhtune peaproov. Juba siis oli selge, et “päris” etendustele kognev publik ei pea taas pettuma, vaid võib haaravale ja lustiga esitatud loole täiel rinnal kaasa elada.

Kiiduväärt soorituse tegid Supilinna salaseltsi liikmed Sadu ehk Greta Plato, Mari ehk Ethel-Meriel Soodla, Reilika ehk Marta Saariste, Olav ehk Kenert Koks ja Anton ehk Joosep Kull, samuti Mari prantsuse buldogi Matit fantaasiarikkalt kehastanud Arto Reinik. Liisa Saariste ja Egeth Kivimurd lõid nappide vahenditega vahvad karakterrollid (Liisa kehastas poemüüjat ja vanaema, Egeth aednikku ja Reilika ema). “Pahade”, st professor Musta ja Illimari rollid olid usaldatud aga Palamuse amatöörteatri kogenud näitlejatele Kaspar Sulbile ja Kalle Jürgensile.

Õpivad kiiresti

Ühtekokku lõi muusikalis kaasa umbes kolmkümmend last ja noort. Kellele nimelist osa ei jätkunud, sai särada ühislauludes-tantsudes. Seekord oli lavastajal ja tantsuõpetajal Merleen Läänemäel n-ö massistseenides osalejatele päris põnevaid ülesandeid anda: kord tuli neil kehastada aias kasvavaid kasulikke ja ilutaimi, kord Supilinna kasse-koeri, kord detektiive või laadalisi.

“Professor Mustas” kõlava muusika loonud Liis Haagen on praegu küll Tartu Herbert Masingu kooli muusikaõpetaja, ent pärit on ta Palamuselt ja Sokuturi muusikaliprojektis peaaegu igal aastal muusika looja ja/või lauluõpetajana kaasa löönud. Tänavuse muusikali jaoks tuli tal kirjutada üksteist laulu.

“Lapsed on laagris väga tublid ja õpivad kiiresti,” kiitis Liis Haagen. “Tõsi, laagrisse tulles ei alustanud me laulude õppimisel päris nullist: esimest korda saime me kokku juba kevadel. Üksnes neljast laagripäevast jääks muusikali väljatoomiseks väheks. Minu meelest on kõige toredam see, et lapsed – ka need, kes esinevad nimetutes kõrvalrollides – annavad endast 120 protsenti. Imetlen ka tantsuõpetaja Merleen Läänemäe tööd: ta teeb minu meelest lastega suisa imesid.”

Ka laagri teine lauluõpetaja Maire Tamm kiitis laagriliste töövõimet ja oskust kiiresti õppida.

“Etenduste ajal võetakse ennast aga veel tõsisemalt kokku, kui tavalistel laagripäevadel. Mina pabistan enne etendusi kindlasti rohkem kui nemad,” sõnas Maire Tamm.

“Kartsin hullemat, sest proovid olid päris rasked,” ütles pärast peaproovi Sadu rollis üles astunud Greta Plato. “Aga lõbus oli meil muidugi ka. Eriti tore on see, et eri vanuses lapsed laagris omavahel nii hästi läbi saavad.”

Tänuväärt töö

Lavastajal Lennart Peebul pärast peaproovi Supilinna salaseltslastele etteheiteid polnud, küll aga jagas ta neile mõningaid näpunäiteid.

“Tehniliselt on see tegelikult päris keeruline lavastus. Inimeste ja rekvisiitide liikumise logistika peab kogu aeg meeles püsima ja lavakujunduse aset täitvate ratastel poodiumide liigutamine peab hästi selge olema. Ning muusikali kolmest komponendist – laulmisest, tantsimisest ja näitlemisest – ei tohi ühtegi ära unustada. Aga lastesse tasub uskuda: neil tuleb lõpuks alati kõik hästi välja,” sõnas Lennart Peep.

Lennart Peep oli ka Sokuturi esimeste muusikalide lavastaja. Pärast mõneaastast pausi oli ta nüüd taas Palamusel.

“See on väga tänuväärt töö, mida MTÜ Sokuturi eesotsas Sirje Kiisi, Evelyn Meruski ja Ave Undiga siin teeb,” ütles Lennart Peep. “Lastega teatrit tehes on tulemusest olulisem protsess. Neist, kes siin praegu laval säravad, võib mõni ka kutseliseks teatriinimeseks saada, aga kindlasti saavad neist kõigist tulevikus tublid ja teadlikud teatrikülastajad.”

“Professor Musta” esietendusel viibis ka Mika Keränen, kes oli vaimustuses kogu muusikalist, eriti aga lõpulaulu tekstist, millesse oli sisse toodud Supilinna tänavanimedel põhinev vaimukas sõnademäng. Muusikalilaagrist Palamusel sai Aktuaalse Kaamera vahendusel teada kogu Eesti telepublik: sellest kõnelev uudislõik oli eetris 13. augusti õhtul. Muusikalilaagrit toetasid Palamuse vallavalitsus ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus