Supikross: mudane rada ja jahe ilm

Möödunud laupäeval peeti Linnamäe krossirajal järjekordne traditsiooniline Supikross, kus rajal peaasjalikult harrastajad ning kus pärast paari ringi on masinad ja osalejad nii mudased, et sõitjate ja masinate eristamiseks läheb tarvis eriti teravat silma.

Supikross on traditsiooniline krossihooaja lõpuüritus Linnamäe krossirajal. Osalejate enamik on asjaarmastajad, kes iga päev krossiratta seljas ei istu. Ka võistlust korraldatakse rahvaspordiürituste reeglite järgi ja võistluste nimi vihjab, et lisaks vaatemängulistele sõitudele saab krossil maitsta sooja suppi, mis sügisjaheduse kontidest peletaks. Maitsvat hernesuppi jagati tasuta nii osalejatele kui pealtvaatajatele.

Päeva alguses läksid rajale kõige nooremad, Quadidel võistlevad poisid. Mini-Quadidel ja ka kuni 65 kuupsentimeetriste mootoritega masinatel sõitjad läbisid lühendatud raja, kust jäeti välja pikad ja rasked tõusud. Mini-Quadide pool tundi kestnud võistlusel ei jätnud Kaidar Kompus konkurentidele vähimatki võimalust ja tegi  võistlustel ringi sisse ka teise koha omanikule Kevin Jürimale. Raske rada mõjus muidu kenasti liikunud Johannes Siku masinale kehvasti. Sikk arvestas sõidutrajektoori valesti, läbis rajal üsna sügava lombi ning pärast seda lõpetas tema sõidumasina mootor korralikult töötamise. Selle õnnetu sündmusega lõppes ka Siku võistlus.

Enim osalejaid sõitis  Supikrossil soolomasinatel täiskasvanute arvestuses. Selles klassis starditi juba stardirivist pea sada meetrit eemal. Nimelt tuli sõitjatel joosta oma masinateni, mis olid stardisirge alguses, need käivitada ja siis rajale minna. Soolo Open ja Rahvaspordi klassi mehed lasti rajale ühel ajal. Poolteist tundi kestnud sõidu ajal juhtus rajal nii mõndagi. Õhusooja oli laupäeval paar kraadi, aeg-ajalt tibas ka vihma. Linnamäe krossirada on tehnilisuse poolest tuntud ning mida kauem mehed rajal viibisid, seda enam lihtvigu tehti. Jahe ilm ja tehniline ning ülimudane rada võttis nii mõnegi mehe käed  pärast tunnipikkust rajal loksumist üsna läbi. Seega kippusid rattad tõusudel külili vajuma või mõnda vakku kinni jääma. Head minekut näitas soolo Open klassis Riho Kollist, rahvasportlaste hulgas oli pärast üheksakümmend rajal viibitud minutit kiireim Reino Mihkel. 

Osales ka õrnema soo esindaja

Quadide, ATV-de ja külgvankritega sõitjad lasti rajale ühel ajal. Sarnaselt sooloklassi sõitjatele, pidid ka nemad oma masinateni jooksma. Et segadust vähem oleks, anti jooksustardid paarisekundiliste vaheaegadega. Pärast mõne ringi läbimist kutsuti siiski kõik masinad rajalt ära, nimelt ei olnud ajavõtusüsteem esimese stardi ajal korralikult tööle hakanud. Uuesti startisid kolme masinaklassi sõitjad stardisirgelt, jooksmine jäeti sel korral ära.

Kordusstart tuli kasuks Linnamäe krossiklubi külgvankripaarile Madis Maantele ja Siim Mokrikule, kes said sel korral oma masinategrupis stardist esimesena minema. Külgvankriterivi juhtisid Maante ja Mokrik üsna pikalt, kuid võistluste lõpus pidid Linnamäe krossiklubi poisid alla vanduma Ruslan Talfile ja Vahur Põderile. ATV-de klassis sõitis ka võistluste ainuke naisterahvas. Punast Suzuki Kinquad’i taltsutas Janne Pärlin, kes lõpetas oma masinaklassis kaheksandana, edestades sõidu lõppedes kolme meest. 

Muda jagus ka pealtvaatajatele

Kolmest koos rajal liikunud masinatüübist olid kiiremad Quadid. Sõidu kiireimate masinatega mehed said nii mõneski hüppes kõik neli ratast õhku. Siiski ei kulgenud kõikidel sõit äpardusteta. Pärast teist ringi tuli Peeder Adeli Quadracer’il esimene ratas alt ära ning veeres paarkümmend meetrit masinast eemale publiku hulka. Keegi õnneks viga ei saanud, kuid selleks korraks oli Adeli sõit lõppenud. Quadide klassi kiireim oli Rainis Poll.

Laupäevane ilm pani kannatuse proovile ka võistluste pealtvaatajatel. Pea kaheksa tundi väldanud võistlusel puhus külm tuul, sadas vihma, kuid helgematel hetkedel tuli ka päike välja. Külmetavaid ihuliikmeid aitas lisaks hernesupile soojas hoida keset autasustamisplatsi põlenud lõke. Entusiastlikumad krossifännid, kes seisid rajale väga lähedal, said lisaks vahetule emotsioonile osa ka rataste alt üles pritsitud mudast. Nii mõnigi pealtvaataja oli pärast pikka võistluspäeva pea sama mudane kui võistlejad. 

Supikross 2010 parimad

Soolo Open

Riho Kollist

Mario Tõnisoja

Olev Roosimäe

Soolo Rahvasport

Reino Mihkel

Aivar Ilves

Jaanus Mägi

Mini MX

Joonas Muskat

Risto Saatmäe

Rein Teppan

ATV Open

Rainis Poll

Ahti Koort

Tanel Veerpalu

Külgvankrid

Ruslan Talf/Vahur Põder

Siim Mokrik/Madis Maante

Margus Timmi/Madis Kask

Quad

Roland Tiismaa

Tõnu Zeiger

Mauri Kirsip

Mini-Quad

Kaidar Kompus

Kevin Jürima

Joosep Eesmäe

65 cc 1. sõit

Marek Künnapas

Madis Lepikov

Hans Priidel

65 cc 2. sõit

Madis Lepikov

Marek Künnapas

Robert Saun

50 cc

Oliver Sebastian

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus