Sünnipäevalilled, mis ei närtsi

Jõgeva Linnaraamatukogusse toodi asutuse 97. sünnipäevaks hästi palju lilli. Ehkki sünnipäeva peeti juba kaks nädalat tagasi, ei näita lilled veel vähematki närtsimise märki. Ei saagi näidata, sest need on maalitud.

Näituse „Kõik lilled ma kingiksin sulle“ pani linnaraamatukogu teise korruse lugemissaali üles Jõgeval tegutsev akvarelligalerii Kala. Lillepildid valis galerii omanik Gennadi Lapin seekordsesse väljapanekusse just põhjusel, et näitus pidi avatama raamatukogu sünnipäeval: sünnipäevaks tuuakse ju ikka lilli.

Lillepiltide üksteist autorit esindavad viit erinevat riiki: Eestit, Lätit, Leedut, Soomet ja Rootsit. Kui arvestada ka seda, et seitse Eestis elavat autorit pole kaugeltki kõik eestlased, on näitusel rahvusvahelist hõngu kõvasti. Eri rahvusest autorite kaasamine polnud aga eesmärk omaette, vaid see andis võimaluse näidata publikule teema ja tehnika erinevaid käsitlusviise.

Nagu eri rahvusest kunstnike taieseid, nii võib omavahel võrrelda ka mees- ja naisautorite lillemaale.

„Need, kes arvavad, et lillede maalimine on puhtalt naiste pärusmaa, eksivad kõvasti,“ kinnitas Gennadi Lapin. „Naiste ja meeste lillemaalide vahel on aga niisama suured erinevused kui naiste ja meeste endi vahelgi. Meestel kukuvad lillepildidki välja jõulisemad, naistel tagasihoidlikumad. Mehed kasutavad jõulisemat joont ja efektsemaid värve, naised muretsevad enam selle pärast, et toonid ikka kokku sobiksid.“

Gennadi Lapin pole ise just agar lillemaalija. Sestap avastas ta näitusekomplekti kokku panema hakates, et tal endal polegi midagi välja panna. „Häbist“ pääsemiseks tuli siis endalgi üks lillepilt maalida. Välja tuli see kunstniku enda meelestki päris hea. Veel uhkem oli ta aga Irina Jugolaineni väga ilusa näitusetöö üle. Irina on nimelt üks kahest narvalannast, kes kord kuus tema juures akvarellitehnika saladusi omandamas käivad. Jäävad iga kord kaheks päevaks ning saavad vahepealseks ajaks kaasa koduülesanded.

„Irina üritas Narvas akvarellitehnikat õppida, aga ei leidnud õiget õpetajat,“ ütles Gennadi Lapin. „Nüüd aga arenevad tema oskused suisa geomeetrilises progressioonis. Siinsel näitusel osalemine on tema jaoks esimene nii soliidses seltskonnas üles astumine.“

Jõgevlastest osaleb näitusel peale Gennadi Lapini ka Eike Salu, muid Eestimaa paiku esindavad peale Irina Jugolaineni veel Ülle Meister, Rein Mägar, Sergei Minin ja Slava Semerikov. Kaugematest külalistest saab näha Sarmite Caune (Läti), Virginija Urbonaviciene (Leedu), Christina Metheri (Soome) ja Ari Laitineni (Rootsi) töid. Kõik nad on kogenud akvarellimaalijad.

Küsimusele, kas akvarell on lillede maalimiseks hea tehnika, vastas Gennadi Lapin, et eelkõige on see keeruline tehnika — ükskõik, kas maalida lille või paljast naist.

Akvarellitehnikas lillemaalide näitust saab linnaraamatukogu lugemissaalis vaadata päris kaua — mai lõpus toimuvate linnapäevadeni välja. Ning kel rahakott kannatab, võib mõne pildi ka ära osta: tegemist on nimelt näitusmüügiga.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus