“Sul ju mobla, telli siiber!”

Naljasaagi ülelugemise ja hindamise vaevarikka, aga samas palju lõbu pakkunud töö tegid ära lastekirjanik Leelo Tungal, Oskar Lutsu nimelise Tartu Linna Keskraamatukogu lasteosakonna juhataja Ädu Neemre ja Tallinna Pedagoogikaülikooli õppejõud, emakeeleõpikute autor Mare Müürsepp. Kaks esimest viibisid ka auhindade üleandmisel.

“Paljud naljad on tegelikult alguse saanud täbaratest olukordadest. Nii et kui teil kunagi jälle mõni äpardus juhtub, võite ennast lohutada teadmisega, et tagantjärele meenutate seda tõenäoliselt kui head nalja,” ütles Leelo Tungal.

Ädu Neemre ütles, et tema on analoogseid naljavõistlusi varemgi “üle elanud”.

“Pahatihti juhtub nii, et õpilaste isekeskis tehtud naljad ei tundu täiskasvanute ette sattununa enam üldse naljakad. Sellele võistlusele saadetud naljad olid aga enamasti sellised, mis toimivad iga publiku peal,” ütles Ädu Neemre. “Meeldiv oli ka tõdeda, et võistlusele saadetud koolinaljad ei olnud õelad ega alandanud kedagi. Tõsi: nii mõnedki naljad olid tuntud anekdootidele või internetilaenudele üles ehitatud, aga usun, et natuke kasu said ettevõtmisest ka sel moel “kokku lapitud” tööde autorid.”

33 auhinnatut

Nalju hinnati kolmes vanuserühmas. Algklassiõpilastest tunnistati naljavõistluse võitjaks Marianne Must Luua Algkoolist, keskastme õpilastest Silja Paulus Haapsalu Gümnaasiumist ja vanema astme õpilastest Maiu Osvin Antsla Gümnaasiumist. Kõik kolm said auhinnaks kunstnik Koidu Kungla poolt nahka köidetud Oskar Lutsu “Kevade” ja Tootsi punase maakeraga T-särgi. Samasugused särgid (nende kujunduse autoriks on “Kevade” 90. ilmumisaastapäevale pühendatud särgikavandite konkursi võitja, Palamuse Gümnaasiumi õpilane Marleen Kalavus) said ka 30 ergutusauhinna pälvinut. Silja Paulusele, keda küll kahjuks kohal polnud, andis ˛üriiliige Leelo Tungal eripreemiaks anekdoodikogumiku “Suur Juku”. Omapoolsed kingitused tegi kõigile kolmele võitjale ka Palamuse vallavalitsus. Ja muidugi said kõik auhinnatud värskelt trükist ilmunud kogumiku, milles kirjas 263 paremat võistlustööd. Kõige paremaid koolinalju saab tulevikus lugeda ka Leelo Tungla toimetatavast ajakirjast Hea Laps.

Koolinaljavõistlust ja naljakogumiku väljaandmist toetasid Hasartmängumaksu nõukogu ning Eesti Kultuurkapital ja selle Jõgevamaa ekspertgrupp, autasustamisüritust aitasid sisustada Palamuse Gümnaasiumi noored näitlejad Sirje Kiisi juhendamisel ja Luua Algkooli laululapsed Luule Toome juhendamisel.

Nalja iga päev

“Mina olen seda, mis koolis naljakat juhtub, kogu aeg kirja pannud: olen koolilehe toimetaja ja head killud kuluvad lehe täitmiseks alati marjaks ära. Kõige rohkem pakub õpilastele lõbu ikka see, kui mõne õpetaja keel vääratab,” ütles vanima vanuserühma võitja Maiu Osvin.

Palamuselt kiviviske kaugusel asuvasse Luua Algkooli läks peale ühe põhipreemia ka 13 ergutuspreemiat. Osales naljavõistlusel aga tervelt 16 selle kooli õpilast.

“Meie kooli emakeelenädalal pidid kõik õpilased koolinalju kirja panema ja enamiku neist saatsime ka muuseumi korraldatud võistlusele,” ütles Luua Algkooli juhataja Imbi Ivask.

Tema sõnul on enamik laste kirja pandud lustakaid lugusid pärit nende oma kooli argipäevast, üks naljakirjutaja kasutas aga ära ka vanematelt kuuldud loo, milles tegelasteks Luua Metsanduskooli poisid.

Lõpetuseks mõned näited naljavõistluse võidutöödest.

“Õpilase poolt pakutud rassisüsteem: mongoliidne, europiidne, negriidne ja frigiidne.” (Kirja pannud Maiu Osvin)

“Õpetaja (tunnist omavoliliselt lahkuda tahtvale õpilasele, kes on hiljuti ässanud oma uue mobiiltelefoniga): “Kuhu nüüd?”

Õpilane: “WCsse.”

Õpetaja: “Sul on ju mobiil, telli siiber!” (Silja Pauluse kirjapandud nali allakirjutanu redaktsioonis)

Ja selliseid nalju sünnib Eestimaa koolides iga päev. Oleks ainult rohkem kirjapanijaid!

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus