Sügislaat piimapuki ja Kurejoogiga

Järgmisel pühapäeval, 3. oktoobril peetakse Maarja-Magdaleenas Kurepesa talu õuel taas sügislaata.

Möödunud aastal kohaliku maarahvaseltsi eestvedamisel teoks saanud esimene taoline müügipidu, samuti mais juba teist korda toimunud kevadlaat tõestasid, et kohalikule rahvale on sellist mõnusat oma laata väga vaja ja et ka kaugemalt tulnud kauplejate huvi on võrdlemisi suur. 

„Kõik on nagu möödunud sügislaadalgi. Osta saab puu- ja juurvilja, käsitööd, mett, ravimtaimi, väikseid koduloomi, istikuid. Plaanis on meelelahutusprogramm ja õnneloos, oma Nunnu valime ka,” rääkis laada üks korraldajaid, Maarja-Magdaleena Maarahva Seltsi juhatuse liige Ilme Roosmäe, kelle Kurepesa talu õuel laata peetaksegi.  Ka üht-teist uut on tema sõnul siiski tänavu plaanis.

„Kõigepealt rohevahetus!  Kui ma lehest lugesin, et selline asi Paunvere laadal ette võetakse, läksin lausa põlema, sest just taimede-istikute vahetamine mul üleüldse plaanis oligi, kui meie seltsis kohaliku laada korraldamine paari aasta eest kõne alla tuli. Aga ainult naturaalmajandusega me läbi ei saa, sest inimesed tahavad müüa ka mett ja muud kallimat kaupa, seda juba lillejuurikate vastu ei vaheta,” rääkis Ilme. Uus on laadal ka raamatulett, kus Heli Täpsi Elistvere raamatukogust ja Kaie Põdra Maarja raamatukogust kasutatud raamatuid pakuvad — sümboolse hinna eest ja ka päris muidu.

„Inimesed, keda kirjasõna huvitab, peavad lugeda saama. Kui mõnigi siit  endale vajaliku raamatu leiab, mida ta pole omal ajal kätte saanud või osta jõudnud, on ettevõtmine sada protsenti asja ette läinud,” rääkis Ilme, kelle kinnitusel ongi nende oma väike laat n-ö säästuüritus, kus hinnad taskukohased ja  müüma oodatud eelkõige need, kes kodus käsitööd teevad või aedvilja kasvatavad, kuid seda kusagile kaugele müüma minna ei saa.

Et laadaplatsiks on Kurepesaks ristitud talu õu, kus nimetatud pesagi täiesti olemas, tuli talu perenaisel idee, et pakkuda võiks ka esindusjooki. Selle retsepti töötas ta enda sõnul välja katse-eksituse meetodil ja selle põhikomponent on jõhvika- ehk kuremarjamahl. Et tal aga „tootmisvõimsus” väike on, saavad huvilised uut tervisejooki laadal vaid sõõmukese maitsta ja soovi korral kodus järele teha, sest retseptist Ilme saladust ei tee.

Kurepesa talu õuele on suve jooksul lisandunud ka üks uus kujunduselement — piimapukk, millel kummuli mannerg kui järelehüüe aegadele, mil piimaauto kõik külanurgad ja teeservad läbi sõitis, et ka väikelaudalehmade piim  meiereidesse- kombinaatidesse jõuaks. Sest endine meierei ju Kurepesa talu ongi, Ilme Roosmäe aga selle asutuse viimane töötaja kuni aastani 2002, mil uksed sulgeda kästi.

„Lasin piimapuki ehitada mitmel põhjusel. Esmalt on see mälestusmärk kunagistele meiereiaegadele, mis enam tagasi ei tule, aga samas on pukil ka praktiline väärtus: maarahvaseltsi juhatuse esimees Tiia Pärtelpoeg saab siin pisut kõrgemal seistes laada avada ja kõnet pidada, küla pillimehel Kalmeril, kes kogu laadapäeva mängib, on siin hea akordioniga istuda,” rääkis Ilme, kinnitades veel üle, et kõik on pühapäeval kell 10 algavale laadale oodatud — nii ostma, müüma kui vahetama, aga ka lihtsalt uudistama.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus