Struve kaare põnev lugu ühendab inimesi ja maid

Laupäeval avati Kaareperes Aruküla mäel Struve meridiaanikaare punkti tähis. Sündmus jätkus Kaarepere huvi- ja spordimajas, kus saadi valdkonna asjatundjatelt hea ülevaade Struve geodeetilisest kaarest ja sellega seonduvast.


„Tänane väike tegu võib tulevikus osutuda suureks võimaluseks. Üks huvitav idee, mis sai alguse enam kui kahe aasta eest rahvusvahelisel koostööseminaril Värskas, sai täna lõpule viidud,” selgitab tähise paigaldamise mõtte algataja ja eestvedaja Viktor Svjatõšev. „Teostus võttis küll kaua aega, kuid olen ülimalt õnnelik, et mu üks südamelähedastest eesmärkidest sai täidetud. Seda enam, et olen ise töötanud geodeesiainsenerina. Struve kaar kuulub UNESCO kultuuripärandi hulka ja mälestustahvli paigaldamine annab võimaluse laialdaseks rahvusvaheliseks koostööks ja turistidele huvitava vaatamisväärsuse näitamiseks.
Aruküla mäel koos MTÜ KP Arengu juhatuse liikme Rainis Polli ja Priit Kalmega välja mõõdetud punkt sai väga ilusasse hea vaatega kohta.”
Aruküla mäel on MTÜ KP Arengul ära tehtud suur töö ja edasiarendustega peaks koht muutuma veel atraktiivsemaks. Jõgeva valla abivallavanem Aive Tamm kinnitab, et kindlasti vajaks Struve teema esiletõstmist ja mingid projektid on ka valmimas.
Üks meridiaanikaare punktidest asub Võivere tuuliku juures. MTÜ Võivere Tuuleveski üks eestvedajaid Liivika Harjo rääkis, et Võivere tuuliku taastamiseks ja Struve mälestuse jäädvustamiseks on kirjutatud väga palju projekte ning nüüd on lõpuks tuulik korras ja ekspositsioon paigas.
„Aruküla mäel asuva tähisepaiga edasiarendamiseks oleks soovitus, et kuulake inimesi ja siis saate aru, mis neid huvitab ning pakkuge neile seda. Struve lugu on põnev ja elame sellisel ajal, kus me ei oska hinnata seda, mis on kohe meie kõrval. Küll aga leiab meid üles parajalt suur hulk külastajaid ja huvi selle teema vastu on just nendel, kes huvituvad ajaloost ja teadusest.”
„On hea meel, et Struve mälestuseks loodud ekspositsiooniga Võivere tuulik jahvatab nüüd jälle teri ehk siis tarkuseteri,” kinnitab Struve spetsialist Aivar Niinemägi.
„Kaarepere võiks olla Eestis koht, mis oleks Struve pärandi parim hoidja. Koostöös on suur jõud ja peab olema suur võrgustik ning kontaktid on olemas juba Lätis, Rootsis, Soomes ja Leedus ning Valgevene on selle teemaga juba suure töö ära teinud.”

Struve meridiaanikaar on 200 aasta eest astronoomi ja geodeedi Friedrich Georg Wilhelm Struve eestvedamisel Maa suuruse ja kuju täpsustamiseks ning täpsete topograafiliste kaartide koostamiseks rajatud mõõdistuse ahel, mis koosnes 265 mõõdupunktist ning ulatus Põhja-Jäämerest Musta mereni. Üks triangulatsioonipunktidest paiknes ka Kaareperes Aruküla mäel. Selle naaberpunktid asusid Elva lähistel Aru mäel, Põltsamaa lossitornis, Emumäel ja Tartu tähetornis.
Mõõdetud meridiaanikaar läbib praeguse Norra, Rootsi, Soome, Venemaa, Eesti, Läti, Leedu, Valgevene, Moldova ja Ukraina territooriume. Algsetest triangulatsioonipunktidest on teadaolevalt säilinud 34: neist neli on Norras, neli Rootsis, kuus Soomes, kaks Venemaal, kolm Eestis, kaks Lätis, kolm Leedus, viis Valgevenes, üks Moldovas ja neli Ukrainas
2005. aastal kanti Struve kaar erakordse teaduse ja tehnika saavutusena UNESCO maailmapärandi nimekirja ja see on esimene teadussaavutus, mida tunnustati UNESCO pärandi hulka arvamisega kui kultuuriilmingut.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus