Staazikas maaparandaja Endel Kiisk sai presidendilt Valgetähe V klassi ordeni

Eesti Põllumajanduse Akadeemia metsandusteaduskonna lõpetanud Endel Kiisk kutsuti 1960. aastal Põltsamaa MTJ direktoriks. Järgmisel aastal nimetati ettevõtte Põltsamaa EPT-ks ja Kiisk sai selle juhatajaks.

?Tollal olid EPT-d ehk Eesti Põllumajandustehnika Tootmiskoondised peaaegu kogu põllumajandustootmise teenindajateks. Põhiliselt tegime maaparandustöid ja tootsime alusturvast. Samas remontisime ka masinaid,? rääkis Kiisk. Ta juhtis omaaegset suurfirmat kuni selle likvideerimiseni 1993. aastal.

Turbaaukude asemele veehoidlad

Põltsamaa EPT maaparandajate töö tulemusi võib rohkesti näha nii Jõgevamaal kui ka Viljandi- ja Järvamaal. Kõige eredamad mälestused on Endel Kiisal veehoidlate rajamisest. “Esimesena tegime võsastunud turbaaukude asemele Aidu veehoidla. Mitu aastat kestis Laiuse veehoidla ehitamine. Töö käigus kaevasime välja rohkesti turvast, mida kasutati kompostväetiste valmistamiseks,” rääkis maaparandaja.

1972. aastal valminud Puurmani tamm tunnistati parimaks maaparandajate rajatud vesiehitiseks. Tamm rajati ka Põltsamaa jõele Rutikveres. See võimaldas Pajusi kolhoosil rajada kalakasvatuse, millest praeguseks on saanud forelle kasvatav eraettevõte.

Basseinist tuletõrje veevõtukoht

Kokku on Põltsamaa EPT ehitanud maaparandusobjektidele ligi 400 kilomeetrit teid ja rohkem kui 14 000 kilomeetrit drenaazisüsteeme. Maid on parandatud üle 40 000 hektari.

EPT ehitas Põltsamaale elamurajooni, kus on ligi kolmsada korterit. Valmisid ka ujula ja võimla, mida Põltsamaa piirkonna spordiinimesed tänaseni kasutavad. ?Spordisaali ja ujula ehitamist tuli tollaseid olusid arvestades maskeerida, neid nimetati tuletõrje veevõtukohaks ja laoks. Aga ega me palju ei valetanudki, sest basseinist sai vajadusel ka tuletõrjevett võtta,? märkis Kiisk.

Endel Kiisk kutsus Põltsamaa EPT-sse tööle mitmeid noori kõrgharidusega mehi, kellest tänaseks on saanud Põltsamaa piirkonna tuntud ettevõtjad. ?Osaühingu Vali Press juhataja Heiki Soom oli minu asetäitja, osaühingu Põltsamaa Greid juhataja Andres Vään aga töödejuhataja. Samuti töötasid EPT-s tänased firmajuhid Vitali Gorosko ja Urmas Kulu. Praegusel kiirel ajal me väga sageli kokku ei saagi. Küll aga loodame palju juttu puhuda ja maailma asju arutada aprillis, kui korraldame omaaegse EPT töötajate kokkutuleku,? rääkis nelikümmend aastat mitmesaja töötajaga ettevõtet juhtinud mees.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus