Spordimees Ants Saarel tuleb 70. sünniaastapäev

Ants Saar sündis 1942. aasta 10. aprillil Tartus ja tema lapsepõlv möödus isakodus Kärknas Lammiku külas Kangro talus. Kooliteed alustas ta Maramaa 7-klassilises koolis ja jätkas õpinguid Tartu 5. Keskkoolis. 1950. aastatel likvideeriti väikseid koole, siis kaotati Õvi algkool, hiljem ka Maramaa kool.

Alates IV klassist õppis Ants Jõgeva Keskkoolis, kus tema pinginaabriks oli  Aalo Eller, kellest sai Tartu Ülikooli traumatoloogia- ja ortopeediakliiniku dotsent ja päevakirurgia kliiniku Medey juhataja. Temaga suhtles Ants oma elu lõpuni.

Moskvas omandas Ants Saar juriidilise hariduse. Nooruses tegeles ta jäähoki, jalgpalli, kergejõustiku, võrk-ja korvpalliga. Jäähokit mängis ta Jõgeva legendaarse treeneri

Valdur Rajalo juhendamisel. Eesti noorte jäähokimeistrivõistlustel tuli Ants Saar Jõgeva meeskonna koosseisus kolmel korral hõbemedalile. Täiskasvanute konkurentsis tuli ta spordiühing “Jõud” meistriks ning mängis kaasa Eesti meistrivõistluste esiliigas.

1966. aasta sügisel kinnitati Ants Saar Jõgeva laste ja noorte spordikooli jäähoki- ja jalgpallitreeneriks. Tema juhendamisel läks  Jõgeva jäähoki uuesti tõusuteed. 1968. ja 1969. aastal viis Ants Saar Jõgeva hokipoisid taas Eesti meistriteks. Jõgeva spordikooli meeskond võttis osa ka üleliidulistest esivõistlustest  1969.aastal.

Ants Saar töötas Rakveres, kus tema eestvõtmisel toimusid jäähoki- ja jalgpallitreeningud ning võistlused. Hiljem on ta töötanud ka Raplas ja Haapsalus. Seejärel suundus mees elama Kuressaarde, kus osales jalgpallitreenerite kursustel. 2000. aasta septembrist oli Ants Saar Salme põhikooli jalgpallitreener. Ka Kuressaares otsis hokitreener  väljundit, kuidas soodsate ilmastikuolude korral poisse jäähokiga tegelema suunata. 2002. aasta kevadel saavutasid ta jalgpallurid Kehras koolinoorte

jalgpallivõistlustel häid tulemusi, mille eest Salme põhikooli direktsioon autasustas treenerit tunnuskirja ja mälestusvimpliga. Juunikuu keskel 2002 sõitsid Salme kooli jalgpallurid Soome sõpruskohtumisele. Ees ootas veel teine reis Taani jalgpallilahingule. Jõudnud Soome reisilt tagasi Kuressaarde, kukkus treener Ants Saar kokku. Ta viibis Kuressaare haiglas ja konsultatsioonil Tallinna onkoloogiakliinikus, kuid sellest ei olnud enam abi. 2002. aasta 13. augustil kustus igaveseks kirgliku spordimehe Ants Saare eluküünal.

Leinatalitusel Kuressaare valges saalis seisid tema kirstu  juures auvalves Salme kooli jalgpallurid.

Ants Saare isa Paul Saar oleks saanud tänavu 9. aprillil 100-aastaseks.  Paul Saar on sündinud Kärknas Lammiku külas Kangro talus. Peres olid ka vanemad vennad Otto ja Leo ning temast noorem õde Linda.

Kooliaastad möödusid Sootaga valla Orge 6-klassilises koolis ja Tartu Poeglaste Gümnaasiumis. Paul Saar oli Tartus Jänese kaupluses poesell. Seejärel pidas ta  abikaasa Anni Saar-Naritsaga ühe aasta oma kauplust Kärknas. 1940. aastast oli ta Kärkna raudteejaamas pöörmeseadja ja siis jaamakorraldaja ning 1953. aastast kuni surmani 1966. aastal töötas ta Jõgeva raudteejaama korraldajana.

i

MALLE RANNE-PÜTSEP-SAAR, endine Eesti Spordimuuseumi teadur

blog comments powered by Disqus