Sordiaretajatel on häid uudiseid

Jõgevat kutsutakse viimasel ajal enamasti külmalinnaks ja jõuluvana koduks, kuid tegelikult võiks meie maakonnakeskus õiguse ja uhkusega ka sordiaretuse pealinna tiitlit kanda.

Tänavune talv oli Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadlastele eriti tegus ja saavutusterohke. Aretati mitu uut köögiviljasorti, üks neist väga saagikas, vitamiinirikas ja ka külmakindel.

“Uuel köögiviljal pole veel tabavat ja rahvalikku nime, ametlikes dokumentides on selle nimi Lirpa 1, tinglikult kutsume uut taime omavahel salatkaalikaks,” rääkis Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel.

Tegemist on taliaedviljaga, mis külvatakse sügisel ja hakkab saaki andma varakevadel. Küllap on paljud potipõllumehedki märganud, et teinekord on mõni kartul või porgand peenramaal edukalt talve üle elanud, kui paras mullakiht katteks peal. Ka koristamata ununenud sibulamugul võib ellu jääda ja lume sulades kohe rõõmsalt lauke kasvatama hakata. Neid aedviljade-juurikate omadusi ongi sordiaretajad uue kultuuri väljatöötamisel ära kasutanud, sisuliselt on aga tegemist lehtsalati, peakapsa, kaalika ja suhkrupeedi ristandiga.

Seeme, mis septembri lõpus või oktoobri alguses peenrasse külvata tuleb, meenutab kujult ja suuruselt suhkrupeedi oma.

Külvisügavus võiks olla 6-7 sentimeetrit ja külvata tuleks võrdlemisi hõredalt.

Kui lumi läinud, tärkab taim üsna kärmelt, kasvatades paari nädalaga kena puhma mahlaseid lehti, mis sobivad ideaalselt värskeks salatiks.   Neid tuleb kärmelt noppida ja tarvitada, sest maikuus jõuab imetaim uude arengutsüklisse ja hakkab kapsa kombel pead looma. Juunikuu keskpaigaks ongi salatipeenrast saanud kapsapeenar, kusjuures pead on tihedad ja tugevad nagu korralikul varasel peakapsal. See saak tuleb koristada hiljemalt augusti alguseks, et ka maa-alune osa  arenema hakkaks. Nimelt selleks ajaks jõuavad taimed kaalikafaasi ning see saak, järjekorras juba kolmas, peab valmima mihklipäevaks. Nüüd pole muud, kui salatilehti meenutavate pealsetega ja üle keskmise magusad (suhkrupeedi mõju!) juurikad peenramaalt talvekorterisse tuua. 

Sordiaretajate katsepõllul valmis esimene saak mullu sügisel, sealt pärineb ka foto. Esimene seemnepartii jõuab müügile tänavu lõikuskuul, Jõgeval ilmselt pisut varem.

Odav see kaup just pole, sest sellise kolm saaki andva köögivilja aretamine oli väga töömahukas, kuid esialgu pakendatakse seemned proovipartiidena vaid 5-10 kaupa. 

Rohkem ei soovita asjatundjad neid uusi taimi esialgu kasvatadagi, sest meie aastad ja talved ei ole, teadagi, vennad. Seega pole veel sajaprotsendiliselt kindel, kuidas elavad seemned ja noored võrsed üle näiteks väga tugeva pakase või liigniiskuse.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus