Soome televisioon, mis paratamatul moel ka üle lahe Põhja-Eestisse levis, tingis mitutpidi üsna kummalise situatsiooni. Terav kontrast Soome telekanaleist nähtava elu ning sovetiaegse Eesti argipäeva vahel oli ju üldiselt teada. Sealt läbi tele-eetri siia jõudvad kangelased ? vastavalt eale ja maitsele Une-Matist McGyverini ja Arvi Lindist Emmanuelle’ini ? olid popimadki kui vene noortefilmid kangelaspioneeridest või muud säärased imelikud asjad.
Kindlasti on seesugune kogemus eestlastesse jälje jätnud. Kõige enam ehk neisse, kes toona kõige vastuvõtlikumad olid ? seitsmekümnendate aastate lastesse ja kaheksakümnendate aastate noortesse.
Soome televisioon oli toonases Eestis kummalises staatuses: otseselt keelatud see ju polnud, ent ometi räägib legend, et kaheksakümnendate algul olid “instantsid” arutanud võimalust ehitada Soome lahele 200-meetrine traataed, mis telesignaali tõkestanuks. Laialdaste aktsioonideni peale antennide ärakorjamise siiski ei jõutud. Nii saigi võimalikuks, et poolsalajaste meediauuringute kohaselt oli 1980. aastate algul YLE vaadatuim telekanal Eesti NSVs. Selle ajastu vast ilmseim jälg on see, et suur osa põhjaeestlasi valdab soome keelt vähemalt nn köögikeele tasandil. Aga kindlasti on ka sügavamaid jälgi.
Eesti Televisioon ning filmi- ja telekompanii Ruut valmistavad ette dokumentaalfilmi Soome televisiooni mõjust Eestis 1970.-1980. aastatel ? nii ühiskondlikul kui ka isiklikul tasandil. Eelkõige ootame me n-ö väikseid lugusid: isiklikke markantseid kogemusi, kummalisi juhtumisi ja täitumata või täitunud toonaseid unistusi. Ning ennekõike toonaste laste ja noorte ? tänaste kolme- ja neljakümneste personaalseid jutustusi.
Oleme ette tänulikud kõigile, kes võtavad vaevaks oma vastavasisulised juhtumised kirja panna ja saata aadressile soometv@etv.ee. Kirjutada võib vabas vormis, keskendudes kirjutaja jaoks põhilisele. Kirjutajaile garanteerivad tegijad soovi korral anonüümsuse.
Kevade jooksul valitakse neist eesti inimeste juttudest välja kolm-neli sobivaimat ? filmilikumat, kõnealust ajastut paremini iseloomustavamat. Need väljavalitud lood saavadki filmiks. Lisaks inimeste isiklikele lugudele jõuavad filmi ka intervjuud toonaste televisiooni- ja ideoloogiategijatega nii siin- kui sealpool Soome lahte.
Dokumentaalfilm “Must-valge aken” valmib 2007. aasta algul, filmi kavandatud pikkuseks on 52 minutit.
VOOREMAA