Soome jõulurõõmu viimas

Tuglase Selts ühendab teatavasti Eesti-huvilisi soomlasi ja Soomes elavaid eestlasi. Selles, et seltsi Lappeenranta ja Hamina osakond Torma kapelli oma jõulupeole külla kutsusid, oli “süüdi? üks Soomes töötav eestlane, kes kuulis-nägi kapelli esinemist mullusel Võtikvere külaseltsi jõulupeol.

Teekonda alustasid viis kapelliliiget eesotsas juhendaja Maire Tammega laevaga. Helsingis võttis neid vastu Tuglase Seltsi esindaja, kes viis nad kõigepealt seltsi peamaja ja sealset rikkalikku raamatukogu vaatama, seejärel saatis nad aga Hamina bussi peale. Bussisõit oli päris pikk, sest Hamina asub Soome Karjala-osas, üsna Venemaa piiri lähedal. Haminast Lappeenrantasse viisid kapelli juba Lappeenranta seltsi liikmed oma autodega.

“Jõulupidudel laulsime oma kodukandi rahvalaule, mängisime rahvamuusikat ja korraldasime ringmänge,? ütles Maire Tamm.

Nii Haminas kui ka Lappeenrantas oli seltsi liikmetel jõulupeol kaasas terve pere ja lapsed lõid ringmängudes kenasti kaasa. Haminas olid aga seltsi täiskasvanud liikmed ühe eestikeelse lastenäidendi selgeks õppinud ja kandsid selle vahvasti ette. Veel lauldi ühiselt eestikeelseid jõululaule. Selleks olid kasutada trükitud laulikud.

“Vähemasti neis kahes paigas, kus meie käisime, tundus soomlaste Eesti-huvi väga suur olevat ja eesti keelegi olid Tuglase Seltsi liikmed kursustel päris kenasti selgeks saanud,? ütles Maire Tamm. “Lappeenranta peol oli eestlasi kolme- ja soomlasi kahekümne ringis, Haminas oli pidulisi ühtekokku kuuekümne kanti.?

Maire Tamme sõnul on Lappeenranta osakond üks Tuglase Seltsi vanemaid osakondi ja Hamina osakond üks nooremaid. Mõlema jõulupeost jäi Torma kapelli liikmetele väga soe mulje, sest äärmiselt hoolivad oldi seal mitte üksnes külaliste, vaid ka üksteise suhtes.

Reisiväsimusest puhkamiseks ei jäänud Torma kapellil just palju aega, sest möödunud laupäeval tuli neil koos Torma naisrahvatantsurühmaga üles astuda Tartus toimunud ülevaatusel, millel selgitati välja Eestist tuleva-aastasele rahvusvahelisele folkloorifestivalile Europeade pääsejad. Taani Horsensesse sõidu luba kumbki mitmekordse Europeade-kogemusega kollektiiv kahjuks ei saanud, küll aga hõivas Torma kapell esimese koha varukapellide pingereas. See tähendab, et kui üks kahest festivalile pääsenud kapellist mingil põhjusel loobuma peaks, saavad sõiduõiguse tormalased.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus