Jõgevale tulid Sõmeru valla lapsed maalima sellepärast, et siin elab õpetaja, kellega neil juba koostöö on tekkinud: akvarelligalerii Kala omanik Gennadi Lapin. Aasta tagasi said nad temalt õpetust koduvallas tegutsevas Ubja noortetoas toimunud akvarellilaagris, tänavu suvel käisid aga Lapin ja Sõmeru valla lapsed koos Sõmeru sõprusvallas Stor-Elvdalis Norramaal, kus toimus ühislaager sealsete akvarellihuvilistega.
“Tegelikult pidimegi siin, Jõgeval jätkama Norras tehtud visandite põhjal viimistletumate tööde maalimist, ent kahjuks said siia tulla vaid kolm Norras käinud last, nii et tegevusplaani tuli muuta,” ütles Sõmeru valla noortetubadega tegelev projektijuht Piret Laidroo, lisades, et Jõgevale tulijate kaheksaliikmeline seltskond pandi kokku valla noortetubades tegutsejatest. Täiskasvanutest oli peale Piret Laidroo kaasas ka Uhtna Põhikooli kunstiõpetaja Urve Udu: enamik Jõgeval maalimas käinud Sõmeru valla lastest õpib just selles koolis.
Huvilised lapsed
Kuigi loomulikku päevavalgust, mis maalimise juures heaks abimeheks, oli selle nädala esimestel päevadel üsna napilt, olid Virumaa noored vanas Aia tänava koolimajas asuvas Jõgeva Gümnaasiumi käsitööklassis päris tulemuslikult töötanud. Tööde paremik, mis raamatukogusse välja pandi, näitas, et autoritel on head kätt ja silma ning et akvarelli olemus on neile hästi selgeks tehtud.
“Minul on hea meel selle üle, et igaühel kujunes maalides välja oma käekiri,” ütles Gennadi Lapin.
Urve Udu lisas, et huviliste lastega on hoopis mõnusam koos maalida kui nendega, kes kohustuslikus korras kunstiõpetuse tunnis peavad istuma. Jõgeval oli Urve Udu isegi õpilase rollis. Ning maalis mitu õige head tööd.
Jõgeva Gümnaasiumi käsitööõpetaja Eike Salu, kes ka akvarellistina tuntud ja tunnustatud, kiitis Sõmeru valla laste head tahet keerulise akvarellitehnika omandamisel ning avaldas imestust, et pooled Jõgevale maalima tulnutest olid poisid: teismelisi noormehi kunstist huvituma panna pole ju lihtne.
Peitus ja säästukas
Nii Piret Laidroo kui ka Gennadi Lapin kuuluvad Krimmi Eestlaste Tugiseltsi. Just selle seltsi lähetusel käis Lapin mullu suvehakul Krimmi eestlaste küla Krasnodarka lastele akvarelliharidust jagamas.
“Näinud, kuidas Gennadi sealseid lapsi õpetas, mõtlesin, et miks meie lapsed sellistest sisukatest akvarellitundidest ilma peaksid jääma, ning kutsusin ta ka meile õpetama,” ütles Piret Laidroo.
Jõgeval elasid Uhtna lapsed üsna spartalikes tingimustes: sealsamas Aia tänava koolimajas, kus toimusid ka akvarellitunnid. Süüagi tehti endale sealsamas.
“Algul ehmatasid siinsed olud natuke ära küll, aga pärast hakkasid pigem lõbu pakkuma,” ütles Piret Laidroo ekspressnäituse avamisel. “Suur tühi maja pakkus lastele häid võimalusi oma ülearust energiat mööda koridore joostes välja elada.”
“Peitust oli õhtuti tühjas kriiksuvate ustega majas päris tore mängida,” kinnitasid Madis Errild ja Marius Sirelmets. “Söögitegemine oli ka päris põnev. Ja maalimine lahe. Ainult äratus oleks võinud hiljem olla: koolivaheajal tahab ju igaüks kauem magada.”
Ka Kristi Keiri, Mailis Kuressoni ja Kristin Lichtfeldti arvates on maalimine lahe tegevus. Eriti siis, kui suudad töösse süveneda ja tunned, et tulemus saab tänu sellele hea. Peale selle meeldis tüdrukutele linna peal jalutamas ja ?oppamas käia. Noorte lemmikpoeks kujunes Säästumarket.
“Jõgevale oleksime valmis veel maalima tulema, aga siis võiksime mõnes mugavamas koolimajas olla: sellises, kus end paremini pesta saaks,” ütlesid tüdrukud.
Sõmeru valla laste akvarellikursust toetas projektirahaga kultuuriministeerium. Maalimistarvete jaoks seda seekord kulutada polnud vajagi, sest neid oli alles veel eelmistest projektidest.
RIINA MÄGI