Siseveekogudel võib jääle minna

Alates 17. detsembrist on lubatud Lõuna-, Lääne- ja Ida-Eesti siseveekogude jääle minek. Jääle mineku keeld jääb kehtima Põhja-Eestis.
„Pakane on enamikes Eestimaa paikades külmetanud siseveekogude jääkaaned enam kui kümne sentimeetri paksuseks, mis tähendab, et jää suudab juba inimest kanda.
Kalamehed ja teised talvemõnude nautijad on jääle pääsemist pikalt oodanud ja nüüd on neil selleks võimalus,“ ütles Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala.
Päästjad mõõdavad siseveekogude jää paksust regulaarselt ning nendest tulemustest lähtuvad ka jääle mineku lubamine. Jääle minnes tuleb pidada silmas ohutust ning olla siiski ettevaatlik. Jääle minekust tasub lähedastele teada anda ning võimalusel tasub ka seltsiline kaasa võtta, sest nii on abi olemas ka siis, kui mingil põhjusel peaks õnnetus juhtuma. Vältida tasub vooluveekogude jääle minekut.
Kaasa tuleb võtta ohutusvahendid, sest veekogu piires võivad jääolud varieeruda. Esmased abivahendid on päästevest ja jäänaasklid. Mõistlik on abivahendina kaasa võtta ka vile, millega saab hätta sattumisest märku anda. Jää tugevust saab mõõta jääle koputades. Selleks sobib suur ja tugev puutokk. Tokki saab kasutada abivahendina ka siis, kui jääl liikudes peaks õnnetus juhtuma ja jää mureneb – toki abil on võimalik end jääaugust välja vinnata.
Jääohutusest tasub kindlasti rääkida ka lastega. Täiskasvanutel tasub meeles pidada, et ohutuse huvides ei tasu lapsi üksinda jääle lubada ka siis, kui jääolud on head.
VOOREMAA

blog comments powered by Disqus