Sisearhitekt Oleg Mellov tutvustas Betti Alveri maja ruumilahendust

Et muuseum Betti Alveri sünnimajas Jõgeval Jaama tänav 3b on plaanis avada kirjaniku 100. sünniaastapäeval 23. novembril 2006, ongi juba kätte jõudnud aeg, et paika panna iga ruumi konkreetne otstarve ja sisseseade. Seepärast käisidki fondi nõukogu liikmed koos Oleg Melloviga tema koostatud skeemi põhjal mõttes maja ruutmeeter ruutmeetri haaval läbi.

Betti Alverile, Alo Mattiisenile, Jõgeva ajaloole

Kõnelemata sellest, missugused ekspositsioonid millisesse ruumi plaanis paigutada on, kuhu mingi mööblitükk panna, millised põrandad kusagil saavad olema jne, on tulnud teha mitu hinnapakkumist lausa iga tooli, laua ja kardina kohta ning otsida sobivamat ja parimat.

Lisaks kõigele Betti Alveriga seonduvale on tulevases muuseumis ka Alo Mattiiseni tuba ja Jõgeva ning raudtee ajaloole pühendatud väljapanekud. Seepärast on teretulnud kõik linna ja raudtee ajalugu puudutavad fotod ja esemed. Ehk leidub kellelgi ka originaalraamatuid Betti Alveri aegadest. Kes on valmis fotosid, esemeid või raamatuid muuseumi heaks loovutama, võiksid võtta ühendust linnaraamatukoguga või Betti Alveri Fondiga.

Ringkäik majas

Muuseumikülastajate sissekäik on planeeritud vana raudteejaama poole jäävast uksest. Vastuvõturuum kavatsetakse muuta võimalikult endisaegse vaksali sarnaseks laudpõranda ja omaaegsete ootesaali pinkidega. Seintele pannakse vanaaegsetes raamides pilte ajaloolisest Jõgevast. Kõrvaltuba tuleb Betti Alveri noorusaegu meenutavana samuti vastava sisustuse ja hõnguga ning toa keskele paigaldatakse alusele tolleaegse Jõgeva linna makett. Edasi pääseb loomingulisse tuppa, kust saab ülevaate Betti Alverist kui kirjanikust ja luuletajast. Sinna on kavandatud eripäraseid vitriine ning vastavat meeleolu looma käsikirjaline seinakujunduski.

Ringkäigul on järgmine Alo Mattiiseni tuba sümboolse lava ning sellel asuva Alo klaveriga. Oma osa on selles valgusefektidel ja muusikal, värvidel ja foonil. Vastaval teleekraanil saab vaadata Alo Mattiiseni elu ja tegevusega seonduvat.

Teisaldatavate lükandustega saab kujundada suure saali etenduste, kohtumiste, konverentside jms tarvis. Lisaks mitmetele püsiekspositsioonidele saab majas välja panna ka külalisnäitusi.

Hoone teisest sissekäigust pääseb kontoripoolele, hoiuruumidesse ja kööginurka.

Betti Alveri sajandaks sünniaastapäevaks

Lisaks kavandatava muuseumi avamisele antakse Betti Alveri 100.sünniaastapäevaks välja tema raamatute kordustrükke ning Jõgeval tuleb ilmselt ka traditsiooniline kirjanduskonverents. Ants Paju eestvõttel saab aga õige pea alguse ligemale kaht aastat hõlmav Betti Alveri juubelile pühendatud kohtumiste rida. Ants Paju on selleks ette valmistanud kümme teemat. Kohtumistesarjaga on ta kavatsenud haarata Betti Alveri Fondi, Jõgeva Gümnaasiumi, kultuurikeskuse, linnaraamatukogu ja Kirjanike Liidu Tartu osakonna.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus