Sinu häälel on jõud!

Hea valija! Eesti saab endale 6. märtsi hilisõhtuks uue parlamendi, järjekorras juba kaheteistkümnenda Riigikogu koosseisu. Eesti on parlamentaarne vabariik ning tema esindusorgani valib rahvas kui kõrgeim võim.

Valimas käimine on iga riigi kodaniku auasi. See on kodanikuks olemise alustala. Selle väga olulise kohustuse täitmiseks on Sul mitmeid erinevaid viise. Need kõik pakuvad erineval ajal kõige kättesaadavamat ja mugavamat võimalust oma hääl soovitava kandidaadi poolt anda ning kodanikukohus täita.

Olgu selleks meremeeste hääletamine laeval, välismaal viibiva Eesti kodaniku valimine Eesti saatkonnas, elektrooniline hääletamine või toredat rituaali kätkev valimispühapäeval hääletama minek — igat moodust kasutades võib täie kindlusega öelda, et Sinu häälel on jõud.  

Miks minna valima?

Paljud inimesed on kindlasti enne valimisi mõelnud, et milleks üldse valimas käiakse ja mis on selle lihtsa ning pealtnäha kõigile arusaadava rituaali taga. Sageli mattub selleteemaline arutlus igapäevapoliitikast tuttavate probleemide alla ning varjatuks jääb valimiste tegelik eesmärk – tegemist on riigi toimimise fundamentaalseima põhimõttega. Sina, valija, osaled oma hääle andmisega riigi aluste loomisel. Läbi valimise annab rahvas riigivõimule õiguse toimida ühiskonna eest ning selle huvides.

Kui eelnevalt sai räägitud valimistest kui kohustusest ja auasjast, siis tegelikult on valimised ka võimalus valijal riigi toimimisele ning pikaajalisele planeerimisele kaasa aidata. Sina paned oma otsusega paika riigi järgmise nelja aasta suuna ja kursi.

Lisaks toovad valimised kaasa võimaluse muutusteks. Enamus poliitilistest jõududest on varasema nelja aasta jooksul saanud teostada avalikku võimu ning juhtinud Eesti riiki. Saabuvad valimised on hea  võimalus hinnangute andmiseks. Kas olemasolevad poliitilised jõud on ära teeninud ka edasise võimaluse või otsustab riigi kõrgeim võim — rahvas, valija, Sina — teha läbi oma valikute muudatusi Eesti juhtimises?

Nagu näha, on hääletamiseks mitmeid põhjendusi. Iga valija peab selle otsuse tegema ennekõike oma sisetundest lähtuvalt, kuid arvestada tasub seejuures ka riigi kui tervikuga.

Oluline meeles pidada

Eelhääletamise periood:

24. veebruar–2. märts elektrooniline hääletamine aadressil www.valimised.ee (algusega 24.02 kl 9.00 ööpäevaringselt kuni 2.03. kl 20.00) . Elektrooniliseks hääletamiseks on vaja internetiühendusega arvutit ning oma isiku tuvastamiseks ID-kaarti ja kaardilugejat või mobiil-IDd.

28. veebruar kuni 2. märtsini kella 12.00-20.00 toimub eelhääletamine kõikides valimisjaoskondades, sh teatud jaoskondades väljaspool elukohta hääletamine.

Valimispäev:

Pühapäev, 6. märts (9.00-20.00). Avatud on kõik valimisjaoskonnad.

Kaasa tuleb kindlasti võtta isikut tõendav dokument.

Kodus hääletamise taotlemiseks toimeta põhjendatud avaldus hiljemalt valimispäeva kell 16-ks oma jaoskonnakomisjonile.

Esialgsed valimistulemused selguvad valimispäeva hilisõhtuks.

Tule valima, sest Sinu häälel on jõud!

HEIKI SIBUL, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees

blog comments powered by Disqus