Sike Agri esimene aasta Jõgeval edukas

Põllumajandustehnika ja -toodete müügi ning hooldusega tegelev Sike Agri OÜ alustas tegevust 2010. aasta lõpus. Kui varem renditi Jõgeval Avaksilt (Suur tn. 84a) ruume põllumajandusmasinate ja kuivatite müügiks, siis aasta tagasi avati samas juba oma müügipinnad. Täpsemalt 3. aprillil 2017, mil oli Avaksilt ostetud kogu kinnistu ja üle võetud kauplusepidamine.


„Kui aasta tagasi siin kaubad tegime, oli Sike Agri ainult masinamüügiga tegelev ettevõte. Müüsime põllumajandustehnikat üle Eesti,” ütles Sike Agri OÜ tegevjuht Tõnu Kelder. Aastaga on tema sõnul palju muutunud.

„Olen Lõuna-Eesti mees, kuid elan Tallinnas. Mulle oli räägitud, et Jõgeva on pommiauk. Küüslaugufestival viidi siit ära, mootorratturid läksid ära. Selline oli paari aasta tagune kuvand. Kui selle müügikeskuse ostmine päevakorrale tuli, siis mõtlesin samuti esimese hooga, et kas oleme hulluks läinud. Miks siia osta? Aga täna võin öelda, et see oli täiesti vale ettekujutus. Jõgeva on koht, millel on potentsiaali areneda. Sellepärast usume ka meie sellesse, seda enam, et Jõgevamaa on traditsiooniline põllumajanduspiirkond. Kui teeme vaikselt, järjepidevalt ja rahulikult oma tööd, ajame õiget asja, siis see kõik ka siin areneb ja jääb,” on Kelder esimese aasta põhjal veendunud.

Aastaga on toimunud laienemine

Tegevjuhi sõnul on nad juba esimese aastaga Jõgeval oma tegevust võrreldes algse plaaniga oluliselt rohkem laiendanud. „Nägime kohe kaupluses potentsiaali müüa põllumeestele ja ka metsatööstusele tehnikat ja varuosi, teostada remonti. Üllatavalt tore oli see, et aianduskaupu, väetisi ja taimekaitsevahendeid on siin läbi aegade hästi ostetud. Seeläbi jõudsime veendumusele, et jätkame olemasoleva kaubaga, kuid tahame tuua juurde ka midagi uut. Ja see uus on olnud uuema tehnika kuluvaruosad. Originaalosi pole meil mõtet oma kaupluses pakkuda, sest neid ostetakse otse tehnika maaletooja käest,” rääkis Tõnu Kelder, lisades, et nad panustavad seetõttu just nö B-varuosadele.

„Oleme avatud kõikidele uutele tootegruppidele. Näiteks hakkasime ise müüma ka õlitooteid, kuna see on oluline  kõikide masinate käitlemises. Sellega seoses tõime müügile ka laia valiku filtreid.”

Väga hea kaubarühmana on end esimesel tegevusaastal tõestanud igasugused söödad. „Need kuuluvad samasse rühma aianduskaupadega. Oleme endalegi üllatuseks täheldanud, et Jõgevamaal kasvatavad väga paljud kanu. Nõudlus kanasööda järele on läinud juba nii mitmekesiseks, et vahel on keeruline kõiki soove täita. Kunagi võtsime need söödad sisse lihtsalt prooviks. Nüüd tundub, et kanakasvatajaid tuleb juurde. Lisaks söödad hobustele, lammastele, veistele…,” loetles Kelder tootegruppe. Vastavalt kliendi soovidele püütakse kaubavalikut pidevalt täiendada.

Tema kinnitusel on Sike Agri püüdnud arendada end täiendavaks ostukohaks neile, kes suurte tegijate kõrval põllumajandusega väikestviisi tegelevad.

„Kindlasti soovime oma teenuseid tulevikus täiustada. Me ei hakka e-poodi tegema, aga võib-olla mõtleme just eakamate inimeste teenindamisele ehk viime kauba koju kätte.”

Oma koha leidmine regioonis

Firma tegevjuht Tõnu Kelder ütles, et nende äri loogika alus on geograafiline kaart: „Jõgeva on siin, Peipsi poole minnes meil konkurente pole. Tartu on lõuna pool järgmine, siis on Viljandi piirkonnas Flint ja edasi juba Rakvere 80 kilomeetri kaugusel. Me müüme oma kaupa küll kõigile soovijatele, kuid meie fookus asub siin, Jõgevamaal. Keskendume siinsele piirkonnale,” tutvustas ta firma müügistrateegiat.

Sike Agris on 14 töötajat. Müüjaid on kaupluse poolel neli, lisaks administratsioon, neli müügimeest ja kaks mehaanikut, kes teenindavad masinaid. Suur 84a asuvas majas on müügipinda 300 ruutmeetrit.

Maja Tartu maantee-poolne osa, kus varem tegutses Würth, on antud Hydroscandi kasutusse. Seal pakutakse põllu- ja metsameestele laias valikus voolikuid ja hüdrodetaile, samuti suures valikus aiavoolikuid. Detsembrikuu keskel uksed avanud pood on oma käibega tõestanud, et nõudlus nimetatud kauba järele on suur.

„Me mõte ongi, et inimene saaks siinsetest kauplustest kõik vajaliku kätte ega pea kulutama aega ja raha näiteks Tartusse sõiduks,” ütles Kelder. Vaba on hetkel veel üks müügipind, kus varem asus õlipood.

„Väga pole me seda ka välja pakkunud, kuid mõte liigub rohkem tööriistade rentimise suunas. Kui leiaksime korrektse partneri, siis see toob jälle uue seltskonna kliente juurde.

Lisaks on meil 0,8 ha suurune hoov, vaba pind. Kui kellelgi on häid ideid, siis oleme ettepanekutele avatud. Eelkõige tahame aga oma poodides kauba struktuuri ja logistika paika saada. Niisama ei taha pindu täita, vaid ikka selle kaubaga, mille järele siin piirkonnas nõudlus on,” lisas tegevjuht.

„Pakume kuluvaruosi masinamarkidele Horsh, Väderstad, Kverneland, Amazone, Lemken ja teistele põllumasinatele. Samuti kombainidele New Holland, Claas, John Deere ja heinatöömasinatele Claas, Krone, Lely, Kuhn, Pöttinger. Müüme ka kuivateid ja nende tarvikuid. Meil on selleks olemas hea ladu ning oleme  kuivatite müügi poolest Eestis esimese kolme hulgas. Aastas müüme enam kui kümme kuivatit,” rääkis ta.  

Tõnu Kelder on veendunud, et Jõgevamaa on põllumajanduse kants ja siin on kliendid olemas, kellega tuleb pidevalt tegeleda. Esimene aasta on seda kinnitanud.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus