Siimustis tervitati olümpiasangareid

Siimustis tegutseva Kiigemetsa kooli pere tervitas üleeile hommikul oma kooli olümpiasangareid Moonika Raagi ja Danel Pärtelpoega, kes võitsid Lõuna-Koreas Pyeongchangis peetud eriolümpia talimängudel kumbki kaks individuaalset ja ühe võistkondliku medali. Kõik need teeniti välja murdmaasuusatamises.

Olümpialaste vastuvõtutseremoonia ajaks olid Moonika ja Danel ning Eesti delegatsiooni juhina Lõuna-Koreas viibinud Kiigemetsa kooli direktor Urmas Paju jõudnud magada vaid mõned tunnid, sest Tallinna lennujaama olid nad pärast kolmekümnetunnist ootepausidega bussi- ja lennureisi jõudnud alles kell kaks öösel. Kui koolikaaslased Moonika ja Daneli olümpiasangarite vääriliselt kätel saali kandsid, polnud nende näol siiski väsimuse märke näha: koolikaaslaste, õpetajate ja külaliste ees olid rõõmust säravad noored inimesed, kummalgi kaelas kolm medalit.

Moonika sai divisjonis F01 võisteldes 500 meetri distantsil kuldmedali ning divisjonis F03 võisteldes 1 km distantsil hõbemedali. Danel tuli divisjonis M03 võisteldes 5 km distantsil kullale ja 2,5 km distantsil pronksile. Lisaks sellele kuulusid mõlemad koos Porkuni kooli õpilaste Kaie Naaritsa ja Gabriel Valliga M2 divisjonis kuldmedali saanud teatevõistkonda. Igal võistlejal tuli seal läbida üks kilomeeter.

Teatevõistluse medalid tegidki meile kõige rohkem rõõmu,” ütles Moonika.

Kaheksa võistluspäeva olid Urmas Paju sõnul tegemisterohked. Hommikul tõusti juba kolmveerand seitse ning pärast hommikusööki sõideti mägedes asuvasse võistluspaika, kus kell pool kümme algasid stardid. Mõni päev tuli noortel starti minna koguni kaks korda. Eriolümpia võistlustel on nimelt ka eelvõistlused, mille tulemuste järgi osalejad divisjonidesse jagatakse. Kavaldada ja eelvõistlusel vaid poolt jõudu välja panna siiski ei saa, sest kui sportlane põhivõistlustel eelvõistluse tulemust enam kui 15 protsendi võrra ületab, ootab teda diskvalifitseerimine.

Pikk, aga põnev</span>

Võistlusjärgsetel õhtutel jätkus noortel veel jaksu käia kontsertidel ja šõudel, mida maailmamängude raames rohkelt korraldati. Teistest aladest käidi vaatamas iluuisutamist ja räätsakõndi. Teiste sportlastega õnnestus suhelda hotellis, võistluspaikades polnud selleks eriti aega. Kui verbaalne suhtlemine ei õnnestunud, saadi hakkama žestidega.

Reis oli väga pikk: ühtekokku läbisime edasi-tagasi sõites 22-24 tuhat kilomeetrit. Samas oli reis väga huvitav,” ütles Urmas Paju. Põnev oli jälgida enam kui 120 riigist kohale sõitnud 3500 sportlase ja kohalikest korraldajate sagimist olümpiakülas ning uurida, missuguse nahavärvi ja näoplaaniga inimesi ilmas üldse elab. Maailmamängudel valitses  väga sõbralik ja üksteist toetav õhkkond. Toitudega tuli samas üsna ettevaatlik olla, sest need olid väga vürtsikad. Meie lapsed õppisid igatahes väga edukalt pulkadega sööma, ehkki ka noa ja kahvli kasutamise võimalus oli olemas.”

Kiigemetsa olümpiasangareid käisid neljapäeval õnnitlemas maavalitsuse haridusnõunik Heiki Sildnik ning terviseedenduse ja spordi peaspetsialist Maiu Veltbach, Jõgevamaa spordiliidu Kalju esimees Uno Valdmets, Tabivere vallavanem Riina Jääger ja Torma vallavanem Riina Kull. Moonika elab nimelt Tabivere ja Danel Torma vallas.

Elati kaasa

Kooli õppealajuhataja Tuijo Küütsi ja huvijuhi Merje Talistu sõnul elas terve koolipere Moonika ja Daneli võistlemisele kaasa. Internetist leitud tekstiinfot ja Urmas Paju vahendusel saadud pilte pandi iga päev välja kooli raamatukokku ja neid käidi seal usinasti vaatamas.

Moonika ja Daneli edu taga oli nii nende enda tublidus kui ka Kiigemetsa kooli kehalise kasvatuse õpetaja Reino Hobolaineni südamega ja targalt tehtud töö. Nii tema kui ka Urmas Paju kinnitasid saalis olnud lastele, et põnevatele võistlustele saamise ja medalite võitmise võimalusi on neilgi, kui nad trenni teha ja pingutada viitsivad. Lisaks eriolümpia talvistele maailmamängudele on ju veel muid eriolümpia võistlusi.

Eestit Pyeongchangi talimängudel esindav kool valiti välja juba kaks aastat tagasi. Et tahtjaid oli palju, võeti lihtsalt loosi ning õnn naeratas Kiigemetsa koolile.

Leidsime siiski, et ilus oleks anda võimalus ka mõne teise kooli esindajatele ning kutsusime kaasa kaks Porkuni kooli õpilast ja sealse treeneri,” ütles Urmas Paju, kes on Eestis intellektipuudega inimeste sporditegevust koordineeriva MTÜ EO Eesti Ühendus juhatuse esimees. Eesti esinduse Lõuna-Koreasse viimine oli päris keeruline ja kallis ettevõtmine. Suur tänu Torma ja Tabivere vallale ning kõigile teistele, kes selle teoks teha aitasid!”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus