Siimusti raamatukogu juhataja Tiina Mihhailovi eestvõttel on ümbruskonna koolide õpilased juba mitmel kevadel järjest Siimustisse kogunenud, lugemaks iseenda või teiste loomingut. Need kokkusaamised pühendatakse Siimustist pärit Helsingi ülikooli eesti keele õppejõule, luuletajale ja kahe maa kultuurisilla loojale Eeva Niinivaarale. Kümme aastat tagasi asutas Eeva Niinivaara omanimelise stipendiumi, mida kuni 2001. aastani anti välja kokku üheteistkümnele siitkandi noorele õpingute jätkamiseks.
Kuue kooli lapsed oma emast
Et seekordset Eeva Niinivaara 105. sünniaastapäevale pühendatud omaloomingupäeva peeti emadepäeva eel, siis sellest ka tänavune teema “Minu armas ema”. Nii kuulatigi valikut kuue ümbruskonna kooli laste kirjutatud lookestest ja luuletustest emale.
Sissejuhatuseks aitasid meeleolu luua Siimusti Lasteaed-Algkooli laste tervituslaulud. Selle kooli lapsed alustasid ka omaloomingu ettekandmisega. Nagu kooli direktor Kaja Reimann tunnistas, osutus lihtsate sõnade leidmine päris raskeks ning selgus, et kõige tähtsamast inimesest, kes pidevalt su kõrval, polegi kerge kirjutada. Publiku ette astusid sedakorda oma emast kirjutatud luuletustega neli kolmanda klassi last. Väikesest Kuremaa Lasteaed-Algkoolist oli tulnud esinema kümme last ehk pool kogu kooliperest. Kõik kirjeldasid oma ema ikka hea ja armsana, mõni oli püüdnud leida emas sarnaseid jooni ka lillede ja pillidega, mõni kirjeldanud ema läbi mõnusa huumori. Kiigemetsa kooli seitsmenda klassi õpilastel lasti kirjeldada ema päeva, kuuenda klassi lastel aga oma ema just nii, nagu nad parasjagu oma südames tundsid. Osa kõigest sellest kanti ka teistele ette. Vaimastvere kooli esindas kaheksa viienda klassi last. Laiuse kooli õpilaste omaloomingust loeti ette kaks kirjatööd. Osa laste luuletusi ja jutukesi andis lastega kaasas olnud Laiuse raamatukogu juhataja Asta Leiten aga kausta köidetult üle Tiina Mihhailovile, avaldades lootust, et ehk saab see tulevikus Siimusti raamatukogus aluseks ümbruskonna laste omaloomingu kogumikule. Senised omaloomingupäevad on näidanud, et sellest, mida kogumikku panna, puudust ei peaks tulema. ?Seekord kirjutas kokku kolmkümmend kaks õpilast luulet ja proosat, kolmandik sellest läks meile kangesti hinge ja selle otsustasimegi kaante vahele panna,? ütles Asta Leiten. Nägemuse oma emast esitasid ka kolm Jõgeva Gümnaasiumi neidu. Kokku oli aga sedakorda omaloomingut kooli kaheksakümnelt õpilaselt.
“Rosinaks” kirjamehed Võrumaalt
Kõigile esinenud lastele oli kingiks kevadine lillekimp ja kommituutu, nende õpetajatele aga keraamiline kruus kevadise sümboolikaga. Jõgeva valla haridus- ja kultuuritöö peaspetsialist Marika Prave soovis, et lapsed ei unustaks ka igapäevarutus emadele häid sõnu öelda. Vallavanem Saima Kalev luges ette ühe väikese tüdruku naljakaid ja vaimukaid arusaamu elust, mis tema kätte sattunud. Tänati Tiina Mihhailovit, kes on jaksanud juba aastaid hoida Eeva Niinivaara mälestust ning olnud siinsete ettevõtmiste hing ja eestvedaja ning seisnud hea Siimusti piirkonna ja valla kultuurielu elavdamise eest.
Erilist elevust tõid aga endaga kaasa Võrumaa kirjamehed ja laulumeistrid Contra ehk Margus Konnula ja Jan Rahman, kelle raamatutest oli saali välja pandud ka näitus. Külalised suutsid oma kaasahaarava ja vaimuka esinemisega saalitäie lapsi naeru rõkatama ja kaasa laulma panna, mis mõjus kui tõeline kevadine vitamiinisüst.
VAIKE KÄOSAAR