Siimustis avatud näitus meenutab märtsiküüditamist 

Siimusti raamatukogus on avatud Eesti rahvusarhiivi koostatud näitus „Karm kevad“, millega meenutakse Nõukogude Liidu võimuorganite ja jõustruktuuride eestvedamisel korraldatud küüditamist 1949. aasta märtsis.


Näitusel on tutvumiseks dokumendid, trükised, fotod ja statistilised andmed, mis kajastavad nii küüditamist, selle tagajärgi kui ka 20. sajandi neljakümnendate ja viiekümnendate aastate Eesti NSV olusid tervikuna.
Kohe väljapaneku algul hakkab silma ajalehe Talurahvaleht kalender, kuhu on joonistatud rong. „Veduri pildile on kunstnik peitnud risti, mille tõttu tuli tal omajagu pahandust. Selgitus, et rist tekkis trükkimise apsu tõttu, päästis kunstniku kõige halvemast,“ rääkis Siimusti raamatukogu juhataja Tiina Mihhailov.
Vaadata on fotod eestlastest põllutöödel nii Eestis kui ka Siberis, samuti aukirjad, millega töökaid Eesti naisi ja mehi „külmal maal“ tunnustati. 
„Küüditamist ei tohi unustada ja nooremad põlvkonnad peavad sellest teadma. Kindlasti on see tragöödia rohkem või vähem puudatanud iga Eesti perekonda ning seepärast me teemakohase näituse avasimegi,“ märkis Mihhailov. 
Oma perekonna kogus on ta alles hoidnud rongipiletid, millega küüditatud pärast Siberis veedetud aastaid Eestisse tagasi sõitsid.
JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus