Siimusti Savikoda püsib konkurentsis

Tänavu 130 aastaseks saaval keraamikaettevõttel Siimusti Savikoda aitab suuresti konkurentsis püsida tarbeesemete valmistamine. Sageli annavad idee ühe või teise toote valmistamiseks kliendid.


Osaühingu Siimusti Savikoda omaniku Elsa Kursi sõnul tuleb ettepanekuid ja soove tarbijatelt  sageli. “Nii saime idee hapukoorepaki hoidjate tootmiseks. See nõu aitab vältida koore- või majoneesipaki või mõne muu kilesse pakitud toote ümberkukkumist külmkapis. Varem tegime suuremaid leivavorme, Rocca al Mare Vabaõhumuuseumi küpsetuskoolituste korraldajatelt saime  mõtte valmistada ka väiksemaid ja nüüd on koolitajad hakanud meilt selliseid vorme tellima,” lisas ta.

“Uudistoodanguks on ka jalaga koogialused, mis sobivad ka kompvekivaagnateks, ning puitkaanega karbid või, juustu, küüslaugu või muu toidukraami hoidmiseks,” lisas juhatuse liige Ülle- Riin Arras.

Serviis firma rajaja mälestuseks

Siimusti Savikojas hoitakse au sees vanu tootmistraditsioone. Järjepidevuse poolest vanimaks tooteks on siin serviis, mida valmistati juba firma rajaja Joosep Tiimanni ajal. “Praegu koosneb see serviis viiest kausist. Üks Puurmani kandi elanik rääkis aga, et tema toona üheksakümne kaheksa aastasel vanaemal oli sellises serviisis seitse kaussi. Väärtustamaks tegusa ärimehe Joosep Tiimanni nime ja mälestust, panime  serviisi nimeks “Joosep”,” rääkis Arras.

“Lisaks savikaupade tavakohastele pruunikamatele ja hallikamatele värvidele oleme viimasel ajal hakanud tegema ka punaseid ja helerohelisi kausse ja vaase. Eesti rahvuslille  rukkilillega kaunistatud tooteid viiakse tihti kingituseks välisriikides elavatele eestlastele.  Samuti asusime tootma serviise, millel musta-valgekirjude veiste pildid. Komplekti kuuluvad piimakann, kruus, võikarp ja nõu hapukoorepakile.  

Veisepiltidega tooteid tellib meilt pidevalt tõuaretuse instituut,” rääkis Elsa Kurs.

Siimusti Savikojas töötab viis inimest. “Sellest tööjõust praegu tootmiseks piisab. Kui varem tootsime ka lattu, siis nüüd täidame tellimusi, mida tuleb nii Eestist kui ka välisriikidest. Nii on Siimusti savinõud kasutusel  Soomes  Jyväskylä Viikingite puhkekompleksis, samuti Tallinna lähedal Viikingite külas, Rocca al  Mare Vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsis, Palmse mõisas  ja Rakvere ordulinnuses.  

Alates 2005. aastast on ettevõttel tootmishoone kõrval oma kauplus, mida aeg-ajalt külastavad ka turistid Soomest, Lätist, Venemaalt, aga ka näiteks Suurbritanniast. Pidevalt on meie toodang saada ka Tallinnas Nõmme raudteejaama vastas tegutsevas Korvipoes ja Vaibaparadiisi kauplustes ning keti rikets.ee lillekauplustes, kus huvitutakse suurtest vaasidest. Konkurentsis aitavadki meil püsida vanad head kliendid, kelleks on ka Jõgeva maavalitsus ja Jõgeva vallavalitsus. Hinnad püüame kliendisõbralikud hoida,” lisas Kurs.

Kohal suurematel laatadel

Siimusti keraamika on oodatud laatadele. “Iseäranis hingelähedane on meile Paunvere väljanäitus, kus kohalolek auasi, osaleme ka Tartus näituste paviljonis ja Lõunakeskuses peetavatel üritustel, Saku suurhallis mardilaadal, Tallinnas laululaval käsitöömessil, Türi lillelaadal, Jäneda talupäevadel, Luige laadal, Tallinnas, Viljandis ja  Pärnus peetavatel hansapäevadel,”rääkis firma omanik.

Majanduslik seis võimaldab ettevõttel ka investeerida.

“Võtsime kasutusele gaasikütte. Nüüdisajastatud ja korrastatud on ettevõtte õu ja ümbrus. Usaldusliku õhkkonna igapäevatöö korraldamisel ja tulevikuplaanide pidamisel annab ettevõtte tegutsemine perefirmana,” tõdes Elsa Kurs, kes mäletab Siimusti savitööstust 1953. aastast, mil tema isa Nikolai Rior asus tööle selle ettevõtte juhatajana.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus