Siimusti sai kaasaegse noortekeskuse

Avatud noortekeskus tegutses Siimustis küll juba möödunud aasta juulikuust, ent senini pidi see leppima ajutise ruumiga kohaliku algkoolihoone kolmandal korrusel. Nüüd pääseti lõpuks oma majja värskelt remonditud ruumidesse.

“Erinevalt paljudest teistest noortekeskustest, mille noored ise oma jõu ja nõuga ära remontinud ja sisustanud, on Siimusti noortekeskus rajatud Jõgeva valla initsiatiivil ja remonditud valla vahenditega,” ütles avamispeol Jõgeva vallavalitsuse noorsootöö spetsialist ning MTÜ Jõgeva Valla Avatud Noortekeskuste Ühendus juhatuse esimees ja tegevjuht Karin Kongas.

Mõistagi sai Siimusti noortekeskus, mille perenaiseks on noortejuht Katrin Kattel, siis ka uhkem kui teised selletaolised. Kuigi esialgu on remonditud vaid üks majapool, on ruumi praegugi omajagu. Ja see ruum on mõnusalt sisustatud: saab istuda ja muusikat kuulata, mänge mängida või hoopis tantsida. Noortekeskuse arvutitest pääseb tänu Siimustisse hiljuti loodud WiFi traadita levialale internetti. Olemas on isegi kööginurk, kus süüa valmistada. Juba enne pidulikku avamist tegutses keskuses Georg Pruuli juhendatav kitarriklubi ning oma käe peal tegid proovi ka tantsutüdrukud, kes avamispeol üles astusid. Peatselt alustab tegevust Köögi-Kata klubi, kus õpitakse lihtsamaid toite valmistama, ning beebikool.

Ent nagu nimigi ? noorte- ja sotsiaalkeskus ? ütleb, ei hakka siin koos käima ainult noored. Keskuses hakkab harjutamas käima ka näiteks kohalik kapell. Ning tulevikus, kui ka maja teine pool remonditud saab, seab seal end sisse Siimusti piirkonda teenindav valla sotsiaaltöötaja.

“Eelkõige on Siimusti noortekeskuse valmissaamise üle rõõmsad kindlasti selle kasutajad, ent hea meel on ka minul,” ütles maavalitsuse kultuuri-, spordi- ja noorsootöö peaspetsialist Maie Puusepp. “Avatud noortekeskuste ja nende haridusministeeriumi projektikonkursside kaudu rahastamise süsteem käivitus möödunud aastal ja Jõgevamaal suutis sellega kõige kiiremini ja paremini kaasa minna just Jõgeva vald, kus tegutseb juba tervelt viis avatud noortekeskust.”

Jõgeva valda kiitis noortekeskuste rohkuse eest ka Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse tegevjuht Marion Bobkov.

“Kogu Eestis tegutseb praegu 115 avatud noortekeskust. “Pesamuna” staatust saate teie, Siimusti noored nautida vaid tänase õhtu, homme avatakse juba järgmine, 116. noortekeskus Tõllistes.”

Marion Bobkovi sõnul on avatud noortekeskused nii erinevad, et ühtset definitsiooni on nende kohta väga raske sõnastada. Siimusti jaoks on sellise suurusega ja mitte üksnes noorte-, vaid pigem kogukonnamajana toimiv keskus tema arvates optimaalseim variant.

“Avatud noortekeskuste temaatika on praegu meie riigi valitsuse silmis n-ö prioriteetne teema: need on institutsioonid, mis peaksid kaasa aitama noorte sotsialiseerumisele, kodanikeks saamisele. Kui kool on koht, kus noor kogub teadmisi, siis noortekeskuses saab noor neid teadmisi mitmel viisil ellu rakendada. Piltlikult öeldes ulatab noortekeskus informaalset haridust jagades koolile abistava käe,” ütles Marion Bobkov. “Huvikoolidega noortekeskused konkureerida ei kavatse: kui huvikoolides jagatakse kindlale õpilaskontingendile õppekava järgset ja enamasti tasulist haridust, siis noortekeskuste ringid tegutsevad nn avatud ringitöö põhimõttel ja tasuta.”

Karin Kongase sõnul võimaldab Jõgeva vald Siimusti Avatud Noorte- ja Sotsiaalkeskusele tasuta ruumid ning maksab palga ka poole kohaga tööl olevale noortejuhile. Samuti saab keskus, nagu valla teisedki noortekeskused, valla eelarvest väikest tegevustoetust. Suurema osa tegevuseks vaja minevast rahast peavad keskused aga taotlema projektidega. Projekti-ideede puuduse all pole Jõgeva valla noortekeskused senini kannatanud: noored ise ju teavad kõige paremini, mis neid huvitab ja mida nad teha tahavad.

Kingitusi toodi vastavatud noortekeskusele hulganisti. Kõige hinnalisem oli arvatavasti Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu esindajate kingitus: t?ekk 5000 kroonile. Selle raha eest tahetakse osta videomagnetofon ja noortejuhi töölaud. Kõige praktilisem oli aga Jõgeva vallavolikogu esimehe ja üksiti noortekeskuse ruumid renoveerinud ASi Cobra Grupp juhi Aivar Koka kingitus: suur hari, mis noortel oma uhkeid ja ilusaid ruume korras hoida aitab.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus