Siimusti raamatukogu on kogukonna vaimsuse hoidja

Kolmapäeval tähistas 40. sünnipäeva Siimusti raamatukogu, mis on paikkonnas oluliseks kultuurikoldeks ja pühendunud ka kohalike juurtega Soome kirjandus- ja keeleteadlase Eeva Niinivaara pärandi jäädvustamisele ja tutvustamisele.


Tänane Siimusti raamatukogu alustas tööd septembris aastal 1979. „Fondi aluseks said mõni aasta varem suletud Visusti raamatukogu oma 1989 eestikeelse raamatuga. Raamatukogu esimene asukoht oli vana bussijaama juures olnud punaseks värvitud puidust kortermaja kahetoalises ahiküttega korteris. Esimeseks juhatajaks sai Helju Kusma, kes tuli Siimustisse Laiuse raamatukogust ja juba järgmise aasta lõpus asus ta tööle Jõgeva linna raamatukogusse,” rääkis raamatukogu tänane juhataja Tiina Mihhailov.

Ajavahemikul 1980–1986 töötas Siimusti raamatukoguhoidjana Leelo Aro, kes oli varem Jõgeva EPT raamatupidaja. Tema töötamise ajal sai raamatukogu uued ruumid (1984) kohaliku teenindusmaja teisele korrusele, kaks tuba kolmetoalises korteris pinnaga 32 m2. Lühikest aega (1986–1987) juhatasid raamatukogu Evi Eespäev ja Tea Lall (1987–1990). Täna töötab Tea Jõgeva linnaraamatukogus.

„Raamatukogul oli sel ajal kaks laenutuspunkti: üks Õunal ja teine Painkülas, kus ma käisin raamatuid laenutamas palgamaksmise päevadel. Inimesed tegid sel ajal suure rõõmuga aiamaadel tööd ja kevadel koos aiatööde algusega lõppes ka raamatukogu külastamise hooaeg ning algas taas sügisel pärast saagi koristamist,“ meenutas Tea Lall.

Külli Moont, kes oli juhatajaks 1991–1993, on meenutanud, et 1992. aastal koliti raamatukogu Jõgeva EPT kontorihoonesse. „Seal oli rohkem ruumi, valgust ja saadud pind asus esimesel korrusel. Raamatukogu sai oma kasutusse kolm omavahel ühenduses olevat kabinetti. Suur osa mööblist saadi Jõgeva EPT-lt. Kuna üleminekuperioodi ajal olid paljud Eesti raamatukogud väga halvas seisus, siis pärast kolimist oli Siimusti raamatukogul Jõgeva maakonna piires kõige paremad ruumid.“

Külli Moont töötab nüüd Tartu ülikooli raamatukogus.

Jana Koppel, kes töötas Siimustis 1994–1996 ja on praegu ametis Jõgeva linnaraamatukogus, räägib: „Kui me Janne Vilmsiga raamatukogu ukse avasime, võttis meid vastu päikest täis tuba. Ja kui siis raadio käima panin, tuli sealt üks väga tuttav laul: „Tüdruk vaatab lille, lill kasvab rohus ja tüdrukul meeldib see lilleke rohus.“„1999. aasta novembrist 2000. aasta jaanuarini toimus raamatukogus remont ja pärast seda saadi praegused avarad ruumid üldpinnaga üle 200 m2. Arvestades raamatukogu praegust asukohta (Siimusti lasteaed-algkooliga samas majas), ruumide seisu ja tehnilisi vahendeid, võib väita, et on suudetud luua optimaalne töökeskkond pakkumaks lugejatele võimalikult head raamatukogunduslikku teenust. Raamatukogus asub Eeva Niinivaara mälestustuba, mille kohta on ka infovoldik, korraldatakse koolinoorte omaloomingupäeva ja detsembris mälestustundi. Igal aastal kohtuvad Siimusti piirkonna lugejatega mitmed kirjanikud, tuuakse näitusi rahvusarhiivist ja Soome instituudist. Raamatukogul on oma logo ja meened,” rääkis Tiina Mihhailov, kes asus Siimusti raamatukogu juhatajaks 1996. aastal.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus