Sergei Minin tegi Jõgeva publikule jõulukingituse

Ehkki jõulupühad on möödas, kestab jõuluaeg veel kolmekuningapäeva ehk 6. jaanuarini. Sama kuupäevani saab Jõgeva Linnaraamatukogu teise korruse lugemissaalis vaadata Tallinna akvarellisti Sergei Minini akvarellinäitust “Jõulud 2011”.

Näituse pealkirjas sisalduv viide jõuluajale ei tähenda sugugi, et näitusepiltidelt punakuuelised jõuluvanad, ehitud jõulupuud või põlevad küünlad vastu vaatavad. Pealkirjaga tahtsid Sergei Minin ja Jõgeval tegutseva akvarelligalerii Kala omanik Gennadi Lapin (Minini näitus jõudis Jõgevale Kala vahendusel) väljendada seda, et näitus on kui jõulukingitus Jõgeva kunstipublikule. Tõepoolest: ega siis jõulud ainult verivorsti söömist tähenda, ka hing tahab sel ajal toitu saada.

Kui Sergei Minini näitus detsembri esimesel päeval avati, tõdes linnaraamatukogu direktori asetäitja Jaana Koppel, et 24 akvarelli, millest ekspositsioon koosneb, on nagu advendikalendri 24 akent, millest igaühe taga avaneb erinev maailm.

Sergei Minini ampluaa on lai ja Jõgeva jõulunäitus on selle tõestuseks. Väljapanekust võib leida natüürmorte, maastiku- ja lillemaale, portreesid, akte, fantaasiataieseid. Minini kohta võib lühidalt öelda: tehniliste oskuste taha ei jää tal miski. Kui ta maalib jõge, siis see jõgi voolab, kui merd, siis see lainetab jne. Ta on ka suurepärane meeleolude looja. Kui vaatad tema pilti kevadisest maastikust külakirikuga, siis tunned sõõrmeis sulalume lõhna, kui pilti jaaniõhtust mererannal, siis kanduks ninna justkui jaanilõkke hõngu.

Suurepärane kolorist

Jõgeva akvarellist Eike Salu lisas, et Sergei Minin on suurepärane kolorist. Kui ta tahab, võib ta sireliõisikut maalides lilla eri toonid erinevate “pinnaühikute” peale välja tuua ja saavutada kuulsate impressionistide maalidelt tuttava efekti, et vaataja silm need toonid varjundirikkaks tervikuks kokku “sulatab”. Kui Minin tahab, võib ta aga ka “räigeid” ühtlasi punaseid või rohelisi pindu välja maalida, ilma et seegi vaatajat segama hakkaks.

“Ta oskab kõik särama panna,” ütles Eike Salu.

Lisaks suurepärasele värvitunnetusele võlub paljusid Minini tööde juures tema maskuliinselt hoogne ja jõuline pintslikäsitsus.

Sergei Minin on pärit Venemaalt Kirovi oblastist Kotelnitši linnast, mis asub Moloma ja Vjatka jõe ühinemiskohas. Kunstihariduse on ta saanud Moskvas, nii et akvarelliski peab ta end Moskva koolkonna esindajaks. Samas tunnistas ta, et 1980. aastast alates Eestis elanuna on tema stiil kindlasti täienenud n-ö kohalike nüanssidega.

“Viimasel ajal olen akvarellist enam tegelnud ikoonide restaureerimise ja maalimisega,” ütles Sergei Minin. “Soomes Pargases novembri algul avatud näituse jaoks maalisin aga terve sarja Karjala eeposest “Kalevala” inspireeritud papier-pellie tehnikas töid. Sellele eelnes päris pikk ja põhjalik süüvimine “Kalevala” teemasse.”

Jõgeva akvarellilinnaks

Sergei Mininile pole võõras ka kirjatöö: kunstiajalugu käsitlevaid artikleid on ta kirjutanud nii Eestis kui ka mujal ilmuvate venekeelsete väljaannete jaoks.

“Jõgeva kunstihuviliste “kohtu” ette tõin siiski klassikalises akvarellitehnikas tööd. Välja valis ja vormistas need Gennadi Lapin,” ütles Sergei Minin.

“Tahtsin selle näitusega rõhutada just Sergei Minini mitmekülgsust,” ütles Gennadi Lapin ja lisas, et külmalinna tiitli asemel võiks Jõgeva kanda hoopis akvarellilinna tiitlit. Külm on ju ühtviisi külm igal pool, aga akvarelli viljelejaid ja sellest tehnikast lugu pidada oskavat publikut igal pool ei ole.

“Teie õnneks ja meie kahjuks kipuvad Jõgeval tõesti tugevamad akvarellinäitused olema kui Tallinnas,” tunnistas Sergei Minin. “Sealsetel ühisnäitustel ei tahagi enam õieti osaleda, sest võid tont teab missugusesse “kampa” sattuda. Aga mine tea, võib-olla jõuab ka Tallinnas akvarelli tase kunagi spiraali mööda liikudes normaalsesse seisu.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus