Selgusid Palamuse lasteaia ideekavandite konkursi võitjad

Palamuse vallavalitsuses eile toimunud koosolekul avalikustati Palamuse valla lasteaia Nukitsamees” uue hoone ideekavandite konkursi paremate tööde autorid. Võidutöö autoriteks osutusid arhitektid Urmo Mets ja Allan Pilter OÜst Kauss Arhitektuur ning maastikuarhitektid Anna-Liisa Unt ja Robert Kähr OÜst Lahe Atmosfäär.

</font>

Lasteaia uue hoone ideekavandite konkursi kuulutas Palamuse vallavalitsus välja augusti alguses. Tähtajaks, 15. septembriks laekus sellele 17 võistlustööd. Žürii, millesse kuulusid vallavanem Urmas Astel (esimees), vallavolikogu esimees Rait Persidski, vallavalitsuse ehitusspetsialist Andres Haagen, “Nukitsamehe” lasteaia direktor Marika Merusk ning Eesti arhitektide liidu esindajad Vahur Sova, Maarja Nummert ja Kadri Klementi, valis nende hulgast kolm paremat välja juba 3. oktoobril. Enim hääli sai ideekavand märgusõnaga “Paunvere karakterid”, teiseks ja kolmandaks platseerusid tööd märgusõnaga “Sajajalgne” ja “Teele”.

Nimetatud märgusõnade all esitatud tööde autorid selgusid hea tava kohaselt avalikul koosolekul, mille kohta ilmus eelteade Palamuse valla kodulehel. Teates olid ära toodud ka võidutööde märksõnad, seega teadsid paremate tööde autorid juba kohale tulles, mis koha nad said. Nii et märgusõnadega ümbrike avamine nende jaoks enam väga põnev polnud, küll aga žüriiliikmete jaoks.

Võidutöö ühe autori, arhitekt Allan Pilteri sõnul oli Palamuse lasteaia ideekonkurss nende loomingulise meeskonna jaoks atraktiivne nii sellepärast, et lähteülesanne oli korraldaja poolt hästi koostatud, kui ka sellepärast, et arhitektuurse konteksti puudumine andis arhitektidele loomingulise vabaduse.

Sai teha “põllule”

“Kui linnakeskkonnas tuleb enamasti arvestada juba olemas olevate hoonetega, siis siin sai midagi n-ö põllule kavandada,” ütles Allan Pilter. “Asukoha pinnareljeef andis aga võimaluse välja pakkuda põnevalt ebakorrapärase lahenduse.”

Võidutöö pealkiri “Paunvere karakterid” tulenes maastikuarhitekti Robert Kähri sõnul sellest, et õue viis mänguala kannavad “Kevade” tegelaste nimesid ning on inspireeritud nende karakteritest.

Kohapeal võidutöö autorid eelnevalt ei käinud, sest valla poolt pakutud fotomaterjal andis lasteaia tulevasest asukohast piisava ettekujutuse. Küll aga võttis võidutöö teine autor Urmo Mets telefonitsi ühendust “Nukitsamehe” lasteaia direktoriga, et uurida, mida lasteaias konkursi tingimuste väliselt oluliseks peetakse. Jutuajamine aitas Metsa sõnul lasteaia sisemisest elust paremini aru saada.

Sama loominguline kollektiiv on lasteaedu ka varem kavandanud. Jõgeva Karikakra lasteaia ideekonkursil neid edu ei saatnud, Tartu Pepleri lasteaia konkursil tulid nad aga teiseks. Huvitav on märkida, et OÜ Kauss Arhitektuur meeskond võitis seitse aastat tagasi ka Laiuse seltsimaja uue hoone ideekavandite konkursi ning arendas idee valmis projektiks.

“Laiuse seltsimaja on senini ehitamata, loodame, et Palamuse lasteaia projekti näeme ka teostumas,” ütles Urmo Mets.

Palamuse vallavalitsus alustab ehitusspetsialist Andres Haageni sõnul lähiajal läbirääkimistega hanget projekteerimislepingu sõlmimiseks. Lepingupartnerina nähakse võidutöö autoreid.

“Meie soov on saada valmis projekt tuleva aasta kevade lõpuks. Sügisel tahame ehitama hakata,” ütles Andres Haagen.

Õnnestunud konkurss

Lasteaia ideekavandite konkurssi pidasid õnnestunuks nii osalejad kui ka žüriiliikmed. Hindajate hulka kuulunud arhitekt Maarja Nummert sõnas, et laekunud tööde hulgas oli palju huvitavaid lahendusi. Tema enda lemmikuks oli teise koha saanud “Sajajalgne”. Võidutöö kiituseks ütles ta aga, et see on plaaniliselt väga hästi läbi mõeldud.

“Maja välislahendus on lihtne ja loogiline ning asukohta väga sobiv. Siselahenduses meeldis mulle päikesekujulise ripplaega ühine mänguala hoone südames. Võlub ka võidutöö õueala lahendus. Magamisruumidele parema lahenduse otsimisega peaksid autorid aga veel vaeva nägema,” ütles Maarja Nummert.

“Nukitsamehe” lasteaia direktor Marika Merusk tunnistas, et tema isiklik lemmik oli võistlustöö nimega “Sol”, aga kui see žürii teises hääletusvoorus välja langes, asus ta kolmest konkurentsi jäänud kavandist pooldama just “Paunvere karaktereid”.

“Eriti meeldivad mulle õueala planeering ning peaaegu kogu hoonet ääristav väliterrass, kuhu lapsed saavad minna otse rühmatoast. Terrassil saab soojemal ajal tundi pidada ning vihmase ilmaga mängida ning sealt avaneb kaunis vaade all orus kasvavale segametsale, mis omandab igal aastaajal iseloomuliku ilme. Sellises lasteaias aitab loodus ise lapsi kasvatada,” sõnas ta.

Palamuse vallavanem Urmas Astel ütles, et ideekavandite konkursil oli võistlustöid piisavalt ning paremate valikul oli žürii suhteliselt üksmeelne.

“Usun, et saame hea projekti,” sõnas Urmas Astel.

Palamuse valla lasteaia Nukitsamees uue hoone ideekavandite konkursi paremad

I koht (5000 eurot) — ideekavand märgusõnaga “Paunvere karakterid”, autorid Urmo Mets, Allan Pilter (mõlemad OÜ Kauss Arhitektuur), Anna-Liisa Unt ja Robert Kähr (mõlemad OÜ Lahe Atmosfäär);

II koht (3500 eurot) — ideekavand märgusõnaga “Sajajalgne”, autorid Kai Süda, Risto Parve ja Jane Teresk OÜst Karisma Arhitektid; koostööpartnerina lõi kaasa AS Amhold;

III koht (2500 eurot) — ideekavand märgusõnaga “Teele”, autorid Aleksandr Zverev, Ingrid Aasoja, Lidia Zarudnaja ja Marianna Zvereva ASist Aasoja Projekt.

Ideekavandite konkurssi toetas 4500 euroga Eesti Kultuurkapital, konkursile esitatud töödega saab tutvuda Palamuse vallavalitsuse kodulehel (http://palamuse.kovtp.ee/ideekonkurss).

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus