Sel aastal võiks sussi sisse panna tervislikumat kraami

Pühapäeval saabuv esimene advent tähendab laste jaoks üht: päkapikud hakkavad käima. Paraku tähendab see terve kuu vältel valdavalt kommide ja maiustuste söömist, mis tervisele kasuks ei tule.


SA Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskuse arenduse, terviseedenduse ja siseturvalisuse spetsialist Maiu Veltbach nendib, et lapsed ja ka täiskasvanud söövad jõulukuu ajal üsna palju magusat. „Tööandjad, vanemad, vanavanemad ja päkapikud toovad kõik komme, sellele lisanduvad ka iga lapse enda tavalised harjumused.“

Puuviljad sobivad sussi sisse hästi

Samas on vanemaid, kes otsivad sussisisule tervislikumat alternatiivi. „Teadlikumad vanemad kindlasti otsivad. Samas vaadates poeletti, siis tuleb tunnistada, et ka sellele kõigele on ostjaskond olemas,“ tõdeb Veltbach.
Mida siis kommide asemel sussi sisse panna? Terviseedenduse spetsialist soovitab vaadata puuviljade, pähklite ja seemnete poole. „Võib ka ise maiust teha kasutades tervislikke tooraineid, lisaks võib sussi sisse panna kuivatatud maasikaid, vaarikaid ja teisi marju ja puuvilju, aga ka siin tuleks etiketilt vaadata lisatud suhkrute osakaalu. Küll ei peaks sinna kuuluma toiduained, mis on liialt soolased, magusad või maitsestatud,“ soovitab Veltbach. See mõjutab lapse söögiisu. Ja tavatoidust saadavad vitamiinid, mineraalained jäävad kasvaval organismil saamata.
Ent tema sõnul algavad valikud lapse jaoks siiski suhtlusest ja kodusest eeskujust. „Kommiharjumus on tulnud sellest, mida ise oleme põlvkondade kaupa sisse harjutanud. Praeguste vanaemade nooruses olid ju maiused haruldus, seepärast ka suure tähendusega selle saamine ja andmine. Tänaseks päevaks on letid kiireid hüvesid täis ja ostja vajab teadlikkust ja oskusi, et seal valikuid teha. Lapsele tuleb osata seletada, et kommid ei ole tema tervisele head. Tean, et tänapäeval on noori, kes kasvatavad oma lapsi nii, et nad ei tea kuni kolmanda eluaastani, mis pulgakomm on,“ sõnab Veltbach, kinnitades, et probleem on olemas.

Tööandjad võiks pakkuda elamust

„Hüperaktiivseid lapsi, kes ei suuda oma energiat kusagil rakendada, on detsembris väga palju. Energiakogus, mis kommide seest süsivesikute näol kehasse tuleb, on liiga suur,“ räägib Veltbach, et tihtilugu lükatakse tavatoitumine kõrvale, sest kommidest on justkui kõht täis.
Seega soovitab ta sel aastal püüelda tervislikumate valikute poole, seda ka tööandjatel. „Tahaksin loota, et tööandjad pakuvad järjest rohkem oma töötajate lastele pigem elamust, pidu, etendusi või mingeid harivaid meeneid kommide asemel.“ Ent juhul kui komme siiski koju tuleb, on vanemate ja vanavanemate kohus need oskuslikult ära hajutada, et kõike korraga kohe ära ei söödaks.
Selleks, et jõgevamaalastel oleks tervislikumaid valikuid veel lihtsam teha, palus Vooremaa Jõgevamaa Koostöökoja kohaliku toidu spetsialistil Ülle Jukil kokku panna valik, mida päkapikk lastele tuua võiks.

KERTTU-KADI VANAMB

MIDA JÕGEVAMAA TOOTJATE VALIKUST SUSSI SISSE PANNA?

1. Uugi talu mustasõstra-ivantšai jääjook
2. Sepamäe talu astelpajuribad
3. Meemeistrid maitsemeed (lastele meeldivad maasika,
vaarika ja kakaoga maitsemeed)
4. Mõts ja Mesi mesine pähklimaius.
5. Sumila mesila 10 g meepakikesed
6. Tamme-Kopra talu väikesed piparkoogid ja piltidega
piparkoogid, käsitöötrühvlid
7. OleMari talu kuivatatud pirnirattad ja kitsepiimast
kreemjas iiris
8. Juulamõisa kuivatatud õunad vanaema moodi

Tooteid saab otse tootjalt, Lõunakeskuse Taluturust Tartust
ja ka Juulamõisa kohviku müügiriiulilt.

blog comments powered by Disqus