Sel aastal pole seenehooaeg veel alanud, metsmaasikaid toovad marjulised koju liitrite kaupa

Tartu Ülikooli emeriitprofessor Kuulo Kalamees ütles, et seni on ta näinud Tartu turul müügil üsna viletsaid kukeseeni, mille kilo eest küsitakse 200 krooni. Samuti on turul olnud väheses koguses punapuravikke.

?Tänavu on palju vihma tulnud, sooja kuiva ilma on aga olnud kõigest mõned päevad, nii on metsades praegu palju liigvett. Kui ilm ilus püsib, võib augustis ka metsast rikkalikumalt seeni leida,? ütles Kalamees.

Liiter kukeseeni

Luua Metsanduskooli endine õppejõud Aime Oole on metsas seenel käinud kolm korda. Kahel esimesel korral oli kahe seenelise saagiks kokku liiter kukeseeni. Viimasel korral oli aga Sõõru metsas näha ka üksikuid männiriisikaid, puravikke, pilvikuid. Ka üks kitsemampel ja valge kärbseseen jäi seenelistele silma.

Aime Oole sõnul on nõmmemets siiski praegu juba kuiv. ?Kahju on sellest, et metsas on käinud ka juba sellised seenelised, kes käituvad metssea moodi ? isegi sammal on pahupidi pööratud. Selline käitumine teeb alati haiget,? ütles ta.

Kagu-Eestis ostetakse kukeseeni kokku 50 krooniga kilo. Teadjate sõnul sealsetest metsadest kukeseeni juba leiab, kuid need on siiski üsna väikesed. Seenelisi on aga üsna palju. Kui mõni seen nina sambla seest välja pistab, korjatakse see kohe ära.

Kagu-Eestis on seente-marjade korjamine inimestele oluline sissetulekuallikas. Kokku ostetakse ka metsmaasikaid hinnaga 30 krooni kilo ja mustikaid 15-kroonise kilohinnaga.

Palal suvitav Signe on samuti tänavu juba metsas seenel käinud. Tema sõnul on praegu kukeseeni võimalik korjata, aga teisi seeni küll näha ei olnud. Kukeseened olid Signe sõnul ka tavalisest väiksemad.

Pikknurme metskonnast öeldi, et sealsetes metsades on hea seenekoha leidmine õnneasi, häid kukeseenekohti on vähe. Teiste seente aeg ei ole aga tänavu veel alanud.

Hea metsmaasika-aasta

Pikknurme metskonnast väideti, et head mustika-aastat tänavu ei tule, sest kevadine külm mõjus halvasti. Aime Oole on metsas küll mustikaid näinud, kuid neid on laiguti. Marjad pidid suu küll ära määrima, kuid päris valmis need siiski veel ei ole.

Samas on tänavu hea metsmaasika-aasta, neid metsaande on inimesed koju toonud lausa liitrite viisi. ?Kes ikka head marjakohta teab, sellele on iga aasta hea marja-aasta,? ütles tihti metsas marjul käiv Maris.

Ta on koju toonud mitmeid liitreid metsmaasikaid, mis maitsevad hästi niisama süües ja ka toormoosina. Huvitava tulemuse saab, kui lisada aedmaasika moosile ka natuke metsmaasikaid. Marise sõnul on metsas juba ka vaarikaid ning mustikaid. ?Mustikad kõlbavad juba süüa küll, aga sissetegemiseks peavad need siiski veel natuke valmima,? ütles noor naine.

AS Seitung raamatupidaja Urve Vikat on tänavu kolm korda metsmaasikaid korjamas käinud ja saanud iga kord liitri, seda võrdlemisi lühikese ajaga. Urve on korjanud maasikaid Siimusti ümbruse metsadest. Tema sõnul saab maasikatest väga head toormoosi, mida ka talvel on hea külmkapist võtta.

Jõgeva turul eile metsaande müügil ei olnud, küll aga müüakse marju Tartu ja Tallinna turgudel. Sealt saab osta ka kukeseeni.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus