Seitsmenda  sügislaada tõmbenumber oli hoidistekonkurss

Maarja-Magdaleena rahvas on traditsiooniusku. Kui midagi on otsustatud järjekindlalt korraldada, siis seda ka tehakse ning möödunud laupäeval toimunud kohaliku maarahvaseltsi sügislaat endise meierei, praeguse Kurepesa talu õuel oli järjekorras juba seitsmes.


Kaubeldi kõigega, mida maainimesele tarvis. Osta sai uhiuusi ja pruugitud riideid, istikuid, käsitööd, aedvilju, mett. Tuju aitas lõõtsalugudega üleval  hoida Rauno Koorts, sai süüa suppi, uudistada nunnunäitust ja olla žüriiks hoidistekonkursil.

Sünnihetkest populaarne

Nimetatud konkurss viidi siinsel laadal läbi esimest korda ja osalejaid oli tervelt veerandsada. Tavaliselt tahab uus ettevõtmine ju nii-öelda soojendusringi ja sisseelamist, kuid tundus, et Kurepesa talu perenaise Ilme Roosmäe poolt tänavu välja pakutud idee tuli just õigel ajal, kui omamaine ja isetehtud  toidukraam meil järjest popim.

Maarja-Magdaleena Maarahva Seltsi eestvedaja Tiia Pärtelpoeg oli samuti mõttega päri, konkurss kuulutati aegsasti välja ja laadaplatsile püstitati hoidiste degusteerimise telk. “See oli küll vahva, et hoidiseid nii palju toodi.  Rõõmu tegi, et osalejaid oli ka naaberküladest ja linnarahva hulgastki,  kellel meie kandis vaid suvekodu. Laadarahva ülesandeks oli valida üks lemmik soolaste ja üks magusate hoidiste hulgast ja seda võeti ikka väga tõsiselt. Tore oli jälgida, kuidas üks ja teine hoidistetelgis, kus Heli Täpsi vägesid juhtis, lusikatäie suhu võttis ja tükk aega tähtsa ja mõtliku näoga maigutas, enne kui otsuse langetas. Igaüks tahtis ju ikka hinnates objektiivne olla,” rääkis Ilme, kes ise on sajaprotsendiliselt omamaise toidu ja taimeravi usku.  Tema lemmikuks olid muide särjed tomatikastmes, mille autoriks Rein Pärnapuu Igaverest.  

Veel rõhutas Ilme, et kuigi nende nunnukonkursil midagi enneolematut pole näha olnud, tuleb seda traditsiooni jätkata eelkõige laste pärast, kes saavad sinna tuua mõne taimekompositsiooni, lillede või värvidega kaunistatud kõrvitsa või muud isetehtut. “Tiial on igale väikesele osalejale alati ka auhind ja armas on vaadata, kui lapse silm särama lööb, kui teda tehtu eest esile tõstetakse,” lisas ta.

Laada parim osa

“Hoidistekonkurss oligi seekord laada parim osa, sest äratas  huvi ja tekitas elevust,” tõdes maarahvaseltsi liige Heli Täpsi, kes konkursipurke vastu võttis, maitsmist ja hindamist kureeris.

Hindamine oli täielikult erapooletu, sest hoidised kandsid numbreid ning iga maitsja võis panna hääletuskarpi kaks sedelit, ühel magusa ja teisel soolase lemmikkonservi number.

“Tore üllatus oli see, et Aare Kont tõi oma kaks purki alles siis, kui üsna mitmed olid juba oma otsuse teinud, aga soolaste hoidiste seas tulidki võitjaks tema aedoad tomatis,” jagas Heli muljeid.  

Laadale on truuks jäädud

“Väga sümpaatselt käitus tänavu meiega ilmataat, kes sooja ja päikest saatis. Tänu sellele sai rahvas laata täiel rinnal nautida. Tore, et jätkus nii ostjaid kui müüjaid. On näha, et mõlemad on meie väikese laada omaks võtnud, sellele truuks jäänud. Paljud kaupmehed, kes seekord kohal olid, on siin käinud alates esimesest laadast. Ja loodetavasti tulevad jälle, sest meil on plaanis jätkata,” kinnitas Tiia Pärtelpoeg.

Maarja-Magdaleena sügislaada hoidistekonkursi edukamad

Soolased hoidised

I Aare Kont (aedoad tomatikastmes)

II Rein Pärnapuu (särjed tomatikastmes)

 III koht Kristi Sastok (marineeritud küüslaugud).

Magusad hoidised

I Eveli Andrek (kõrvits õuna, sidruni ja ingveriga)

II Karmen Raju (vürtsikas maius tšilliga)

III Aili Jalakas ja VeteAnsip  (arooniamoos)

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus