Seitseteist vaprat seiklejat Põrgumaal

Suvist seiklusmängu korraldab Laiuse noorteklubi Freedom kolmandat aastat, teist aastat kasutatakse sel puhul Reastveres asuva Linnuse talu külalislahkust. Põrgumaa on seiklusmänguks tõepoolest ideaalne paik: ühistegevusteks on seal kasutada küll korralik puhkemaja, ent elektrit seal pole, muugi “tsivilisatsioonini” on seitse kilomeetrit ning üleüldse tuleb paljudes asjades üksnes oma jõule ja mõistusele loota.

17 seikleja hulgas on kaheksa poissi ja üheksa tüdrukut. Kui täpne olla, siis polegi nad kõik Jõgevamaalt. Üks poiss, Kolja Podvolodski, on hoopis Narvast ja saab Põrgumaal eesti noorte keskel väga hea keelepraktika. Jõgevamaa noored ? Piret Männik, Piret Sokmann, Kätlin Nigulas, Kati Legovit?, Sigrid Kuusk, Kadri Reim, Jaana Kronberg, Helena Kolga, Kristiina Seer, Priit Kelder, Tauno ja Taavi Valgmäe, Rainer Olesk, Lauri Vesiko ning Tiit ja Talis Pärn ? on aga kes Jõgevalt, kes Põltsamaalt, Tabiverest, Laiuselt, Siimustist, Võtikverest või Raaduverest. Seitsmeteistkümne hulgas on ka “veterane” ? neid, kes osalevad seiklusmängus juba teist korda. Küsimusele, miks nad Põrgumaale seiklema tulla otsustasid, vastasid noored, et tahtsid sisukalt vaba aega veeta ning otsisid tavalisele kodus istumisele vaheldust.

Originaalsed ja Legendaarsed

Põrgumaal moodustasid seiklejad kolm hõimu, mis said nimeks Legendaarsed, Originaalsed ja HSPRTK. Viimane, suuliselt väga raskesti välja öeldav nimi koosneb hõimuliikmete nimede esitähtedest. Iga hõim sai eluasemeks suure telgi ning valmistas endale lipu ja looduslikust materjalist maskoti.

Kui iga maskott kaitseb oma hõimu, siis kogu seiklejate seltkond on muinasjumala Uku kaitse all. Uku on ka see, kes hommikuks postkasti potsatavate kirjade kaudu päevakäske jagab: kord tuleb noortel puid laduda, kord võrkpalliväljak rajada, kord majaümbrust koristada. Kui käsk täitmata jääb, järgneb karistus. Näiteks kui eelmisel päeval majaümbrus koristamata jäi, olid järgmisel hommikul toidukapist munad ja muu parem kraam kadunud ning alles ainult riis… See-eest võivad Uku või mõned muud lahked kaitsevaimud ka meeldivaid üllatusi serveerida. Kord leidsin seiklejad näiteks jõest paki rosina-pähkliseguga.

Süüa teevad seiklejad mõistagi ise. Igaks söögikorraks delegeerib iga hõim kellegi endi hulgast köögitoimkonda. Süüa tuleb keeta lõkkel. Toiduainetest on kasutada makaronid, riis, tatar, kartulid, konservid jne. Kui seiklejad Ukule meelehärmi pole valmistanud, saadakse suhkrutki, et ise metsast korjatud marjadest toormoosi teha. Pannkookidega on see eriti hea.

“Poiste tehtud söögid on igatahes paremad,” kinnitasid seiklejad, lisades, et absoluutselt kõige parem toidukord oli see, mis järgnes toidutegemisvõistlusele: iga hõim pidi ette antud ainetest võimalikult hea ja huvitava söögipoolise valmistama.

Jõudu, osavust, nutikust ja loovust nõudvad võistlusmängud täidavadki suure osa Põrgumaa ajutiste asukate päevast. Hommikuti paneb seiklejate hulgast valitud “kroonikakirjutaja” suurele paberile kirja eelmise päeva sündmused, õhtuti tuleb aga igaühel köögi pika laua otsas küünla valgel nn pihitoolis istuda ning teistele kõik oma selle päeva mured ja rõõmud ära rääkida. Vastumeelt see kellelegi pole: kui oled kõik südamelt ära rääkinud, saab hingel kergem.

Sipelgad välja!

Teine õhtune toiming on nn Saarekojas toimuv hääletamine. Selle tseremoonia jaoks on jõesaarel urn ja kivid mängijate nimedega. Kes välja hääletatakse, peab oma nimega kivi ise jõkke uputama. Ent erinevalt teles nähtud robinsonimängudest ei saa välja hääletatud Põrgumaal erilisi hingetraumasid, sest koju neid seepeale ei saadeta, vaid nad võivad teiste seltsi jääda ja võistlusteski edasi osaleda. Ainult finaalipääsu lootust neil enam pole.

Väljahääletamine ongi väga peen poliitika: teistest hõimudest püütakse nimelt välja hääletada just tugevamaid, oma hõimust aga nõrgemaid: selleks, et suurendada finaali pääseva hõimukaaslase võidu?ansse. Tänasesse finaali pääsebki igast hõimust vaid üks esindaja. Missuguseid jõuproove kolmele finalistile täna korraldatakse ja missugune auhind kaasneb Suure Seikleja tiitliga, seda seiklusmängu projektitoimkond, millesse kuuluvad noorteklubi Freedom president Karmo Kurvits ning Kaisa Reimand ja Birgit Kastepõld, üleeile veel ei avalikustanud. Küll aga selle, et ekspert?üriisse on oodata teletähti Diana Lorentsit ja Anu Välbat. Suure Seikleja tiitli saatuse määrab, tõsi küll, objektiivne punktisumma, ?ürii saab nimetada ainult oma lemmiku. Oma lemmiku valivad ka mängijad.

“Üksnes võitu jahtima pole siia keegi tulnud,” väitsid noored, kinnitades samas, et väljahääletamine on siiski üks ebameeldivamaid asju, mis Põrgumaal on. Üks hõimudest lubas seda sanktsiooni kasutada ka nende telki tunginud sipelgate vastu. Äkki aitab? Vihma vastu, mis magamisasemeid üle kipub ujutama, ei aita see küll kindlasti.

Parimaks asjaks Põrgumaal hindasid noored sauna. Möödunud aastal see asutus veel päris valmis polnud, nüüd saadakse selle mõnusid aga täiel määral nautida. Esimesel ööl polevat raatsitud peaaegu üldse magada, vaid muudkui saunatati ja saadi selle käigus ka üksteisega tuttavaks.

Küsimusele, mida nad pühapäeval koju minnes kõigepealt teevad, kostis mitmesuguseid vastuseid:

“Söön ?okolaadi!”, “Söön sefiiri ?okolaadis!”, “Joon korralikku kohvi!” jne.

Maiustusi ja üldse oma toitu ei lubatud seiklejatel Põrgumaale nimelt kaasa võtta, niisamuti nagu telefone, kelli, nätsu ja paljusid muidki asju.

“Seiklusmäng õpetab noortele meeskonnatööd ja aitab nende väärtushinnanguid loomulikmaks ja looduslähedasemaks muuta,” arvas Karmo Kurvits.

Projektitoimkonna nõustaja, Jõgeva vallavalitsuse noorsootöö spetsialist Karin Kongas lisas:

“Seiklusmäng on noorte endi poolt noortele tehtud üritus. Ja noored ? nii korraldajad kui mängus osalejad ? on äärmiselt tublid.”

Ilma toetajateta sellist vahvat asja tema sõnul mõistagi teha poleks saanud. Õla panid alla Linnuse talu, Kärde baar, Picea Grupp OÜ, OÜ Sartorius, Olly Plekikeskus OÜ, Merelen OÜ, Paiuse POÜ, Jõgeva Majaqndusühistu, KSK Jõgeva OÜ, Ilusalong Duaal, Vooremaa, Jõgeva vallavalitsus, Jõgeva maakonnaa avatud noortekeskuste komisjon ja Hasartmängumaksu Nõukogu. Tänast finaali on vaatama kutsutud ka toetajate esindajad.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus