Segased lood Valga rongiga

Kahtlemata on see hea uudis, et rongiliiklus Valga ja Tartu vahel aasta alguses taastus, kuid paraku toovad igasugused muutused ka segadust kaasa, eriti siis, kui viperusi ette näha ei suudeta. Tööpäeva õhtuti kasutab Tartust koju sõitmiseks rongi võrdlemisi palju Jõgeva maakonna rahvast. Tallinna poole väljus rong Tartu jaamast seni teiselt teelt, kui aga Tartu-Valga rong nüüd käima pandi, väljub teiselt teelt hoopis see, Tallinna poole liikuv aga tõsteti kolmandale teele. Et rongide väljumisaegade vahe on vaid kaks minutit (Tallinna poole 18. 04, Valga suunas 18.06), tekitab see ümberpaigutamine pea iga päev segadust ja lausa traagilisi olukordi, sest kui inimene, kes Valka sõita soovis, Tallinna rongile istub ja enne sellest teada ei saa, kui rong liikuma hakkab, jääb üle vaid hädapidurit tõmmata. Ja sel juhul on tema jõudmine õigele rongile vaid sekundite küsimus, sest  esimese ehmatusega ei pruugi ju kohe pähe tulla, mis juhtumas ja mida veel parandada annab. Kõik pole ju igapäevased tööle-koju sõitjad, kes ohtu aimata teavad.

Hästi ei käi ka Tallinna soovinu käsi, kui ta seni pahaaimamatult Valga rongil istub, kuni see väljub, sest siis on Tallinna rong juba jaamast välja sõitnud.

Alles hiljuti oli Valka sõita soovinud vanapaar sunnitud Tabiverre sõitma, kus on Tartu-Tallinna rongi esimene peatus, et sealt bussiga tagasi Tartusse seigelda  —Valga-reis jäi muidugi ära. Ei julge mõelda, mis võib praegusel külmal ajal juhtuda, kui eksijaks on mõni lapseohtu reisija, kes esimeses peatuses maha tuleb ja otsustada ei suuda, kuidas edasi tegutseda.

Et Tartu raudteejaam oma kinni naelutatud uste ja solgikeldrile sarnaneva tunneliga sõjaajast hullem välja näeb, sellega on rongitarvitajad ammu leppinud, sest sõita on vaja, kuid kui juba tehti see mõtlematu manööverdus teedevahetusega, kas ei võiks siis vedurijuht alati mõned minutid enne rongi väljumist valjuhääldist teada anda, kuhu teele asutakse. Tehnilised võimalused on selleks ju olemas.

Edelaraudtee on oma viisakate ja abivalmis piletimüüjate poolest kuulus, aga nende võimuses ei ole ka igaühele eraldi ütlemas käia, millise rongiga tegemist on. Miks peab üldine jaamakorraldamatus hea mulje rongiliiklusest rikkuma?

Igapäevased rongisõitjad 

Kirja autorid on toimetusele teada.

blog comments powered by Disqus