Seenelised leidsid Saare vallas üliharuldase seene

    Seenelised leidsid saare vallas üliharuldase seene — nabatoriku, mis on kantud Eesti Punasesse raamatusse kui eriti ohustatud liik.

Seeneteadlase Erast Parmasto sõnul on tegemist ühega torikseentest, mida on Eestis leitud alates 1950. aastaist. Nabatorikut ehk ladinakeelse nimega Polyporus umbellatust on Lõuna- ja Lääne Eestis leitud väga harva. “Mitmed leiukohad on hiljem kadunud, paljudel aastatel pole seda seent leitudki. Praegu kasvab nabatorikuid küllalt püsivalt Räpina lähedal ja ühel kaitsealal Edela-Pärnumaal,” ütles Parmasto.
Põhja-Euroopas on nabatorikuid leitud ainult Rootsi, Norra ja Soome lõunaosas, Kesk- ja Lõuna-Euroopas on liik haruldane.
 

“Olen elupäevad seenel käinud, kuid sellist seent pole ma varem näinud,” kutsus Saare valla Kääpa küla Peedu talu perenaine, 75-aastane Linda Mäerand pirakat seenekuhilat vaatama.

“Umbes 40 sentimeetrit lai ja üle paari kilo kaaluv seen on kindlasti haruldane ja tahaksin seda teistelegi näidata. Ehk keegi teab, millega on tegemist,” rääkis seenesõber.    

Kohalikud seent ei tundnud

Seen kasvas Saare vallas Halliku metskonnas. “Mis selle imelise seene nimi on, ei teadnud ka endine metsavaht Aimar Nõmme, kes on suur seenesõber ja kel kõik ümberkaudsed metsad tuttavad ja seenekohad teada. Koos temaga ma seenel käingi, sest mul jalad haiged ja ei jaksa autost kuigi kaugele minna. Ega temagi uisa-päisa ringi mütta, teab täpselt minna sinna, kus midagi korjata on. Kukeseeni sai sel suvel juba päris varakult, aga need olid niivõrd närtsinud, et suurt asja ei saanud. Nüüd, pärast vihma hakkab neid juba tulema ja madalamates kohtades ongi kollased seened juba päris kopsakad. Pilvikuid on ka juba päris palju, olen saanud mitu sousti ja salatit teha,” pajatas Linda.           

Peedu talu söögilaual on “metsaliha” aastaringselt: värskelt, soolatult või marineeritult. Esimesed kevadised seened on kogritsad, seejärel tulevad puravikud  ja teised seened. Perenaise sõnul pole puravikke tänavu sealmail õieti ollagi ja need vähesedki leitud on läbinisti usse täis. Siiski loodab ta küllaltki head seeneaastat. 

Ärge kõiki kaasa võtke

Erast Parmasto kinnitusel piisaks haruldase või seenelise jaoks täiesti tundmatu liigi leidmisel sellest, kui kaasa võetaks üks-kaks seent.

“Kahju muidugi, et kogu seen ära korjatud sai, uudishimu rahuldamiseks oleks ju piisanud ühest tükist, vähem kui kümnendikust,” nentis teadlane.

Ta kiitis leidjaid, et nad leiust teada andsid ja et ajakirjanikud tedagi  informeerisid.
”Punase raamatu liikide söödavuse kohta me midagi teada ei anna, nii on meil juba kombeks,” lisas ta.
Nabatorik ehk Polyporus umbellatus on punasesse raamatusse kantud Austrias, Bulgaarias (hävinud), Horvaatias, Tšehhis, Taanis, Soomes, Rootsis, Prantsusmaal, Suurbritannias, Ungaris, Lätis, Leedus, Madalmaades, Norras, Poolas, Venemaal, Serbias ja Montenegros. 

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus