Seekordsetel talgutel tõstetakse esile meie kihelkondade värve ja rahvustoite

Tänavu 5. mail peetavale  traditsioonilisele Teeme Ära talgupäevale algas registreerimine 15. märtsil. Seekord  seotakse talgud Eesti riigi sajanda sünnipäeva ja Euroopa kultuuripärandi aasta sündmustega Eestis. Talgute korraldajad kutsuvad kõiki üksikisikuid ja organisatsioone tegema oma osalemisega kingituse  Eestile ja aitama kaasa elu edenemisele nii maal kui linnas.

Teeme Ära talgupäevade meeskond eesotsas Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimehe Tarmo Tüüriga on teinud ettepaneku siduda talgud kodukihelkonna värvide ja mustritega „Talgupäev on hea võimalus tuua paikkondlik ajalugu tänapäeva ning  taasavastada oma kodukihelkonna värvid.  Nende värvidega sobib kaunistada kõiki esemeid, mis värskendamist vajavad: istepinke külamajade juures, elumajade ja kõrvalhoonete uksi, külakiikesid, miks mitte ka bussipeatusi,” ütles talgupäeva Jõgevamaa koordinaator Pille Tutt. 

„Tänavuse talgute stardipaketiga jõuab igasse talgupaika Eesti Rahva Muuseumi kuraatori Reet Piiri koostatud raamat „Eesti kihelkondade värvid“, mis on varustatud vajalike värvikoodidega, et igaüks võiks hõlpsasti leida vajaliku värvikombinatsioon kodukihelkonna värvidest,” lisas ta.

Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler, Euroopa kultuuripärandi aasta juhtnõukogu liige Piret Hartman peab oluliseks innustada talgujuhte valmistama  talguseltskondades ka  huvitavaid rahvuslikke toite, mis võivad olla pärit nende enda kihelkonnast või ka kaugemalt.

„Jõgevamaal sobiksid talguliste toidulauale Peipsi ääres kasvatatud kurk ja sibul, kalatooted, aga ka kartulid ja  pagaritooted,“ avaldas arvamust Pille Tutt.

Tema sõnul antakse neile talgujuhtidele, kes kiiresti otsustavad, milliseid piirkonnale iseloomulikke toite talgulistele pakutakse, lauakatmise lihtsustamiseks 25eurone Selveri kinkekart.

Soovist kinkekaart saada on võimalik teada anda alates 15. märtsist. Selleks on vaja tuua talguveebis välja oma talgute menüü ning kirja panna ka piirkondliku või rahvustoidu retsept, mille järgi plaanitakse talgulistele toitu valmistada. Kõik kirja pandud retseptid kogutakse  kokku spetsiaalsesse talguretseptide veebiraamatusse www.teemeara.ee kodulehel

Talgujuhid, kes panevad oma talgud kirja talguveebi, saavad ka tänavu talgute stardipaketi, mis on kokku pandud koostööpartnerite toel ja vabatahtlike kaasabil. Stardipaketti kuuluvad töökindad, esmaabivahendid, pintsel, raamat „Kihelkondade värvid“, ajaleht Talguline, antiseptiline kreem, küpsised, müslibatoonid, soolane  amps talgulauale, samuti ehitus- ja aiapoe sooduskupong, talgukuulutused  Talguhundi kleepsud ja talgulistele vajalikud nõuanded.

Talgujuhid saavad tellida oma kogukonnale tasuta uue grupipostkasti Omnivalt, milles on nii palju kaste, nagu ühes või teises kohas vaja. 

„Ühise talgutööna võib siis valmistada postikastialuse ja värvida selle kodukihelkonna värvidesse,” märkis Pille Tutt.

Stardipakettide laialisaatmine ja talguliste kirjapanek saavad hoo sisse alates 5. aprillist. Jõgevamaal saab talguteemalist infot ka maakondlikult koordinaatorilt Pille Tutilt telefonil 5211967 , pille.tutt@gmail.com.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus