SDE teeb ettepaneku muuta vanemahüvitise arvutamise korda

Riigikogus esimesel lugemisel olev Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni ettepanek asendab senise kolmekordse keskmise palga ehk 35 316 kroonini küündiva vanemapalga ülempiiri kahekordse Eesti keskmise palgaga.

Juba eelmisel aastal kulus vanemahüvitisele rohkem raha kui riiklikele peretoetustele kokku. Vanemahüvitise maksimumi ja miinimumi vahe on rohkem kui seitsmekordne.

Ebaproportsionaalselt kõrgele vanemahüvitise ülempiirile tuleb pidur panna ja nõuda, et ülempiiri alandamisest kokku hoitud raha läheks lastega peredele, kus vanemad on töö kaotanud.

2010. aasta riigieelarves kerkib vanemahüvitise lagi veel 4587 krooni ja selle maksmiseks kuluv summa kasvab tervelt 85 miljoni krooni võrra. Vanemahüvitis on ainuke sotsiaaltoetus, mis majandussurutises suureneb.

Meie pakutud uus vanemahüvitise arvutamise kord võiks jõustuda tuleva aasta 1. juulist ja allapoole lastud lagi rakenduks neile vanemaile, kellele määratakse vanemapalk pärast uue seaduse jõustumist – siis ei ole muudatus ülearu järsk.

Sotsiaaldemokraatide algatatud eelnõu jõustumisel hoiaks riik 2010. aastal kokku 19,4 miljonit krooni, 2011. aastal 78 miljonit krooni ja alates 2012. aastast 138 miljonit krooni aastas.

HELJO PIKHOF, SDE fraktsiooni liige, sotsiaalkomisjon

blog comments powered by Disqus