|
Eile avati Painkülas Scanola Baltic uus rapsiõli tootmise tehas, mis suudab võrreldes vana tehasega anda kaks korda rohkem toodangut. Investeeringud tehasesse jätkuvad pidevalt. |
</span>
Painkülas asuv õlitehas on vahelduva eduga töötanud juba 1997. aastast. Üle on elatud mitu omanikku ning kõigutud mitmeid kordi pankroti äärel. Eelmisest sügisest on tehase omanikuks Baltic Agro tütarettevõte Scanola Baltic, kes kolm aastat tagasi alustatud uue tehase ehituse edukalt lõpule viis.
“Eks see tehase kirju minevik on Scanola Balticule varju heitnud. Õliklientidel on meeles tarnega seotud probleemid, aga meie teeme omalt poolt kõik, et kliendid ei peaks enam muretsema. Usaldus meie vastu on kasvanud, oleme aasta juba toimetanud ja oma lubadustest kinni pidanud,” kinnitas Baltic Agro juht Ants Puusta.
Uuenduseks granuleeritud rapsikook
Uus tehas suudab toota 140 000 tonni aastas, mida on vanast tehasest lausa poole rohkem. “Tehases on kuus uut Saksa päritolu õlipressi varasema kahe Argentiina seadme asemel. Presse saab tööle rakendada ka ükshaaval. Kui turg muutub ja tootmisele on tarvis pidurit tõmmata, ei pea me tehases tootma täie võimsusega ja saame osa presse välja lülitada,” selgitas Puusta.
Uuendatud on ka elevaatoreid ja vastuvõtuliini. Selleks, et uue tehase logistika paremini toimiks, muretses Scanola Baltic korraliku masinapargi ning palju toodangut viiakse välja oma autodega.
Uuenduseks on ka granuleeritud rapsikoogi tootmine, mis on tavalisest rapsikoogist pikema säilivusajaga ja annab seega ka parema võimaluse seda müüa. Praegu jääb suurem osa rapsikooki Eestisse, kuid seda müüakse ka välisriikidesse, peamiselt Soome ja Rootsi.
“Meie eeliseks rapsikoogi Soome transportimisel on salmonellagarantii, mida näiteks Saksamaa tehased anda ei suuda. Soome ei tohi aga ilma selle garantiita midagi sisse vedada,” ütles Puusta.
Kõik investeeringud tehtud oma vahenditega
Toiduõliks läheb kaks kolmandikku kogu toodetavast õlist, ülejäänu aga biodiislitööstustesse. “Tulevikus proovime rafineerimist suurendada ning suunata kogu toodetud õli toiduainetööstustesse,” rääkis Puusta ning lisas, et hetkel jääb Eesti turule nende toodangust vaid viiendik. Seda osa loodetakse lähiaastail suurendada. Toodang eksporditakse eelkõige Lätti ja Leetu. Lähimad konkurendid Scanola Baltic tehasele asuvad Soomes, Poolas ja Valgevenes. “Eelis Soome tehaste ees on see, et meri jääb vahele,” selgitas ettevõtte juht.
Tänaseks päevaks on Baltic Agro investeerinud tehase uuendamisse umbes 14 miljonit eurot. “See pole veel kõik. Plaanis on masinaparki täiendada, rajada autopesula, juurde ehitada mahuteid. Siiamaani on kõik investeeringud tehtud oma vahenditega. Me paraku ei klassifitseeru ühegi toetusfondi alla. Kui saaks toetust, siis kohe taotleks,” nentis ettevõtte juht.
Uue rapsiõlitehase iseloomustus arvudes
Toodang 140 000 tonni aastas
Toodetakse 110 tonni õli päevas
Rapsi vastuvõtu kiirus kuni 300 tonni tunnis
Võimalik ladustada umbes 20 000 tonni rapsi
Investeeringute suurus 14 miljonit eurot
<span style=”FONT-FAMILY: Arial; FONT-SIZE: 10pt” lang=”ET”>Allikas: Scanola Baltic
i
EILI ARULA